Jaką zmywarkę dla dwóch osób wybrać?

Jaką zmywarkę dla dwóch osób wybrać?
Kamil Michaluk
Kuchnia i jadalnia
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Zmywarka to często, obok pralki, jeden z najważniejszych sprzętów w domu. Oprócz oczywistych zalet zwraca się uwagę na to, że korzystanie z niej jest zwyczajnie korzystne dla środowiska. Jakie urządzenie wybrać do domu, gdzie mieszkają dwie osoby?

Zmywarka: jakie modele mamy na rynku?

Zmywarki w ostatnich latach szturmem podbijają rynek AGD w Polsce. Coraz więcej osób uważa je za niezbędny element wyposażenia kuchni, a nie, jak to było jeszcze kilkanaście lat temu, kosztowny luksus.

Na rynku znajdziemy urządzenia oferowane przez największych producentów sprzętów domowych, które różnią się między sobą rozmiarem, rodzajem zabudowy, klasą energetyczną, a przede wszystkim funkcjonalnością. Tak szeroki wybór gwarantuje nam możliwość doboru sprzętu idealnie pasującego do naszych potrzeb.

Dominujące typy zmywarek

W sklepach ze sprzętem AGD znajdziemy przede wszystkim dwa typy zmywarek, jeśli wziąć pod uwagę rozmiar:

  • zmywarki o szerokości 45 cm, które zazwyczaj mieszczą 9 kompletów naczyń,
  • zmywarki o szerokości 60 cm, które zazwyczaj mieszczą od 12–14 kompletów naczyń.

Na rynku można także zdobyć modele niestandardowe:

  • zmywarki nablatowe – przeznaczone do bardzo małych kuchni, o pojemności 6 kompletów naczyń,
  • kuchenko–zmywarki – kolejne rozwiązanie do małych kuchni, w jednym urządzeniu łączy dwie ważne funkcje. 

Zmywarka do naczyń: na co warto zwrócić uwagę?

Obecnie na rynku mamy tak wielki wybór sprzętów do mycia naczyń, że bez wątpienia każdy znajdzie model odpowiedni dla siebie. Niemniej jednak, aby być zadowolonym z zakupu, warto poświęcić nieco czasu i starannie przyjrzeć się temu, co oferuje wybrany przez nas rodzaj zmywarki i czy będzie on spełniał nasze oczekiwania. Do najważniejszych kwestii, na które należy zwracać uwagę przy wyborze zmywarki, należą:

  • klasa energetyczna – nie ukrywajmy, że w czasach stale rosnących cen prądu niezwykle istotne jest to, ile zużywa go każde urządzenie. Im bardziej oszczędna będzie nasza zmywarka, tym mniej odczujemy w rachunkach to, że z niej korzystamy. Według nowych oznaczeń klas energetycznych najlepszym rozwiązaniem będzie wybór urządzenia o klasie D (poprzednio A+++);
  • rodzaj zabudowy – zmywarki dzielą się na te wolnostojące, które możemy umieścić w ciągu kuchennym bez specjalnej adaptacji, oraz do zabudowy, czyli takie, które na drzwiach frontowych mają możliwość umieszczenia płyty meblowej, dzięki której urządzenie wkomponowuje się w ciąg szafek;
  • szerokość – to od niej zależy przede wszystkim to, jak pojemna będzie nasza zmywarka i ile naczyń będziemy w stanie umyć w niej jednorazowo;
  • dodatkowe wyposażenie – warto zwrócić uwagę na to, w jaki sposób będą myte w zmywarce nasze sztućce. W większości modeli dostępny jest specjalny pojemnik na nie, który umieszczamy w dolnym koszu. Ostatnio jednak coraz bardziej zyskuje na popularności rozwiązanie, w którym na sztućce przeznaczona jest osobna, płaska szuflada;
  • funkcje – to jeden z najważniejszych punktów do przeanalizowania podczas wyboru zmywarki, od niego bowiem zależy, czy korzystanie z urządzenia będzie satysfakcjonujące. Przydatne funkcje to m.in. automatyczny dobór programu do poziomu zabrudzenia, automatyczne otwieranie drzwi po zakończeniu cyklu, wyświetlanie czasu do zakończenia programu na podłodze, program chroniący szkło, zabezpieczenie przed zalaniem i wiele innych, które są ściśle związane z oczekiwaniami konkretnych użytkowników.

Jaka zmywarka dla dwóch osób?

Wybierając zmywarkę do gospodarstwa, które składa się z niewielu mieszkańców, trzeba wziąć pod uwagę model spożywania posiłków domowników oraz możliwości lokalowe. 

Jeśli osoby te jedzą głównie poza domem, a w mieszkaniu szykują jedynie lekkie posiłki, co za tym idzie, nie produkują zbyt wielu naczyń, wtedy zmywarka o szerokości 45 cm będzie dla nich w zupełności wystarczająca. 

Jeśli jednak lokatorzy dużo gotują, zwłaszcza obiady, gdzie konieczne jest wykorzystywanie garnków i patelni, wtedy lepiej zdecydować się na tzw. „60-tkę”, gdyż znacznie łatwiej będzie w niej pomieścić sporej wielkości przedmioty do umycia.

Znaczenie przy wyborze będzie mieć też ilość miejsca, jaką osoby te mogą przeznaczyć na zmywarkę. W małych kawalerkach, gdzie każdy centymetr pomieszczenia musi być skrupulatnie zaplanowany, dobrym rozwiązaniem będą urządzenia kompaktowe, np. zmywarki nablatowe.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*