Czy podczas mrozu można myć okna?

Czy podczas mrozu można myć okna?
Maciej Budzyński
Wokół domu
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Dbanie o czystość okien kojarzy się głównie z wiosną i latem. Co jednak, jeśli zbliżają się święta, a stopiony śnieg zostawił po sobie szary osad? Czy mycie okien jest bezpieczne, kiedy na dworze hula mróz?

Zdrowie przede wszystkim

Przed poruszeniem technicznych aspektów mycia okien warto zwrócić uwagę na kwestię zdrowia. Nikt nie chce rozchorować się przed wyczekiwanymi rodzinnymi spotkaniami lub rezygnować z karnawałowej zabawy. Najważniejszą kwestią podczas zimowego mycia okien jest zadbanie o ubiór adekwatny do panującej pogody. Nawet pozostając w pomieszczeniu, jedynie otwierając okno do wewnątrz, naraża się na negatywne oddziaływanie ujemnych temperatur. Zmarznięcie nie tylko może przełożyć się na rozwój infekcji, ale także pogorszyć stan skóry dłoni. Dlatego mając na uwadze swój dobrostan, do mycia okien w czasie mrozu należy zaopatrzyć się w czapkę, szalik, kurtkę i obowiązkowo – rękawiczki.

Mycie okien zimą – na to uważaj

Dbanie o czystość okien nie należy do łatwych i przyjemnych obowiązków domowych. Kiedy temperatura spada poniżej zera, spotykamy się z kolejnymi trudnościami. Do mycia okien często stosuje się naprzemiennie wodę ze środkiem myjącym. Jest to skuteczna metoda, jednak zarezerwowana wyłącznie na letni sezon. Kontakt szyb z zamarzającą wodą może doprowadzić do ich trwałego uszkodzenia, a nawet pęknięcia! Szczególnie niebezpieczne jest wykorzystanie gorącej wody. Taka ciecz zamarza o wiele szybciej niż zimna. Nagła zmiana struktury cząsteczek wody może doprowadzić do naruszenia szyby, doprowadzając w skrajnych przypadkach do jej pęknięcia. 

Skóra dłoni również nie pozostaje obojętna na działanie wody. Bezpośredni kontakt ciepłej wody z niezabezpieczonymi dłońmi sprawi, że woda odparuje, zabierając ze sobą drogocenną wilgoć oraz pozostawiając skórę wysuszoną i spierzchniętą.

Jaki preparat wybrać?

Znając już zagrożenia wynikające z wykorzystania wody do mycia okien w okresie niskich temperatur, należy odpowiedzieć na zasadnicze pytanie: jak prawidłowo myć okna zimą? Najważniejszym aspektem jest wybranie środka myjącego o obniżonej temperaturze krzepnięcia. Oznacza to, że nie ulegnie on szkodliwemu dla stanu szyb procesowi krystalizacji. Wyeliminuje się również zagrożenie przypadkowego uszkodzenia struktur szyb. 

Przykładem takich specyfików są preparaty o wysokim stężeniu alkoholu w składzie. Dodatek metanolu do wodnej mieszaniny substancji myjących powoduje obniżenie temperatury krzepnięcia roztworu, a więc spowalnia proces zamarzania. Chemia gospodarcza zawierająca alkohol jest powszechnie dostępna i stanowi idealne rozwiązanie, gdy pojawia się potrzeba umycia szyb podczas mrozu. Dodatkowo nie pozostawia ona smug. Dzięki niej nasze okna będą krystalicznie czyste, niezależnie od pory roku.

Zdj. główne: Jess Zoerb/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Lampy do pokoju dziecięcego – wybieramy!
Lampy do pokoju dziecięcego – wybieramy!
Urządzasz pokój dziecka? Nie zapomnij o odpowiednim oświetleniu. Sprawdź, o czym musisz pamiętać, wybierając lampy do pokoju swojej pociechy!
Ostatnie wpisy