Monochromatyczny salon – kiedy zdecydować się na takie rozwiązanie?

Monochromatyczny salon – kiedy zdecydować się na takie rozwiązanie?
Karina Strzelińska
Salon
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Branżę wnętrzarską zdominował dziś trend oparty na monochromatyczności. Co ciekawe, takie rozwiązanie sprawdzi się w wielu wnętrzach. Przedstawiamy argumenty, które udowadniają, że monochromatyczny salon to świetne rozwiązanie. 

Monochromatyczne wnętrza stają się dziś popularnym rozwiązaniem aranżacji wnętrz. Urządzenie przestrzeni w jednym, dominującym kolorze to często bardzo trudne zadanie, ale efekt bez dwóch zdań zachwyca. Warto więc spróbować zaaranżować swoją przestrzeń salonową czy też domową w takim stylu. 

Dobry pomysł i plan działania

Styl monochromatyczny wykorzystywany jest w wielu wnętrzach. Mało osób zdaje sobie jednak sprawę z tego, jak bardzo skomplikowanym zadaniem jest stworzenie pomieszczenia, w którym dominował będzie jeden, konkretny kolor. Jakiekolwiek ustępstwa nie wchodzą w grę, gdyż wówczas złamiemy jedyną i najważniejszą zasadę komponowania przestrzeni zgodnie z ideą monochromatyczności.

Pierwszym krokiem, który powinnyśmy podjąć, decydując się na jednolitą kolorystycznie przestrzeń, jest określenie palety barw, którą możemy wykorzystać do komponowania poszczególnych elementów przestrzeni. Jeśli decydujemy się na salon, w którym przeważa kolor biały, to niestety nie możemy już włączać tu żadnych innych odcieni. Istnieją jednak drobne ustępstwa, których warto mieć świadomość.

Przede wszystkim najłatwiej stworzyć jest przestrzeń, bazując na kolorach jasnych, stosunkowo neutralnych. Wówczas z powodzeniem możemy wykorzystać różne odcienie barw o neutralnym charakterze. W ten sposób do naszej bieli możemy dołączyć jasny, bardzo delikatny beż lub szarość, której jednak blisko do owej bieli. 

Kolejnym krokiem jest zrealizowanie zakupów zgodnie z naszym pomysłem. Może to stanowić bardzo duże wyzwanie, gdyż sklepy w swoich ofertach starają się mieć produkty różnorodne. Zakupy można jednak zaplanować z dużym wyprzedzeniem. Część z nich warto też zrealizować online. Wówczas mamy więcej możliwości i nie będziemy marnować czasu na intensywne poszukiwania i spacery po sklepach. 

>> Zobacz też: 4 kolory salonu do ciemnych mebli – inspiracje

Faktura

We wszystkich wnętrzach określanych mianem monochromatycznych dużym urozmaiceniem jest możliwość zabawy fakturą. Styl monochromatyczny wymaga dyscypliny w wielu kwestiach. Na szczęście, jeśli chodzi o materiały, które wykorzystujemy, to są one w pełni dowolne. Atutem jest racjonalne połączenie tych samych kolorów szkła, skóry czy na przykład tkanin. Ważną rolę w pomieszczeniach zaaranżowanych monochromatycznie odgrywa światło. Pamiętajmy więc o tym, że oprócz właściwości oświetlających lampy mogą stanowić ciekawy dodatek i urozmaicenie naszej sypialni lub salonu urządzonego w stylu monochromatycznym. 

Meble

Ważnym zadaniem jest dopasowanie mebli, które będą stanowiły spójną całość z pozostałymi elementami wystroju wnętrza. Musimy uzbroić się w cierpliwość, jeśli chcemy uzyskać oryginalny efekt. Firmy meblarskie często produkują swoje towary zgodnie z obowiązującymi trendami. Z tego względu, jeśli nie dopasujemy się kolorystycznie do mody, która panuje w danym momencie na rynku meblarskim, możemy mieć spory problem z dopasowaniem mebli do danego pokoju. Kosztownym, ale jednocześnie świetnym rozwiązaniem może być więc wykonanie mebli na wymiar. Firmy, które realizują takie projekty, z pewnością dopasują materiał pod względem koloru i materiału w taki sposób, by zadowolić każdego klienta. Możliwości jest wiele. Do realizacji takiego rozwiązania potrzebujemy jednak sporo gotówki. 

Czy salon i wnętrza monochromatyczne to dobre rozwiązanie? 

Na to pytanie każdy powinien odpowiedzieć sobie sam. Analizując cechy monochromatycznych wnętrz, dostrzegamy, że ich aranżacja z pewnością wiąże się z rezygnacją z wielu rozwiązań, które są dla nas ciekawe. Monochromatyczny salon z pewnością zachwyci gości, wywrze na nich ogromne wrażenie, ale jego komponowanie jest wyzwaniem – i dla projektanta, i dla osoby bez doświadczenia i wiedzy o wnętrzach. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*