Co zaplanować przed budową basenu w domu?

Co zaplanować przed budową basenu w domu?
Natalia Rozmiarek
Wokół domu
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Budowa basenu w domu to spora inwestycja, która wymaga odpowiedniego zaplanowania. Musisz przemyśleć kilka ważnych kwestii. Zobacz, co musisz zaplanować, przez rozpoczęciem jego budowy. 

Miejsce na basen

Podczas planowania budowy basenu musisz wybrać miejsce, w którym się on znajdzie. Jest to pierwszy jak i zarazem najłatwiejszy krok. Niemniej jednak możesz napotkać kilka trudności na swojej drodze, ponieważ nie możesz postawić basenu w przypadkowym miejscu na działce. Swoją uwagę zwrócić musisz na kilka ważnych aspektów. 

Lokalizacja dla basenów kanadyjskich, które znajdziesz między innymi na stronie https://ambaseny.pl/baseny-kanadyjskie, czyli dla zbiorników wkopywanych w ziemię, powinna być w dużej mierze uzależniona od poziomu wód gruntowych, prowadzonych na terenie działki instalacji podziemnych oraz rodzaju gleby. Drenaż podłoża może okazać się konieczny, gdy w wybranym miejscu pojawią się wody gruntowe. Gdy zaś wybrany przez ciebie obszar jest podmoknięty, warto ponad poziom wód położyć betonową płytę. Będzie to zabezpieczenie przed późniejszym wypychaniem niecki basenowej. Ponadto, mimo tych zabiegów, warto kontrolować poziom wód gruntowych regularnie. 

Kolejnym ważnym aspektem przy wyborze miejsca na basen jest uwzględnienie nasłonecznienia danej przestrzeni. Aby korzystanie z niego było jeszcze przyjemniejsze, odpowiednio rozważ wybór terenu. Zwróć uwagę także na to, aby cała konstrukcja była oddalona od roślin. Dzięki czemu unikniesz dostawaniu się do wody płatków, pyłków czy liści, a twój filtr nie będzie się zapychać.

Pamiętaj także o zakupie odpowiednich akcesoriów, które mogą przy przydatne podczas korzystania z basenu. Warto zaopatrzyć się w siatkę, różne akcesoria umilające pobyt w wodzie, ale przede wszystkim pomyśl o płachtach kryjących, które znajdziesz na https://ambaseny.pl/plachty-kryjace. One również pomogą ci w utrzymaniu zbiornika w czystości.

Budowa basenu w świetle prawa  

W świetle prawa twój basen w ogrodzie to obiekt budowlany. Jego wielkość będzie zależała od tego, jakich formalności będziesz musiał dopilnować przed budową. Jeśli planujesz akwen o powierzchni poniżej 50 m2, nie musisz martwić się o żadne pozwolenia budowlane, ponieważ taki zbiorniki ich nie wymagają. Ponadto nie trzeba ich zgłaszać nawet do organów administracyjnych. O pozwolenie na budowę musisz postarać się w momencie, gdy basen przekroczy tę powierzchnię. Do jej uzyskania potrzebne będzie ci oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane. Bez niego nie możesz na działce wprowadzać żadnych zmian. Budowa bez zezwolenia basenu większego nić 50 m2 będzie groziła nakazem rozbiórki, karą pieniężną, a w najgorszym przypadku rozprawą sądową. 

Rozmiar zbiornika 

Przed budową basenu, musisz przemyśleć także jego rozmiar, który uzależniony w dużej mierze będzie od wolnej przestrzeni na działce. Akweny stawiane przy domu, zazwyczaj nie przekraczają powierzchni 50 m2. Od twoich osobistych preferencji zależeć będzie kształt zbiornika. Baseny na stelażu doskonale sprawdzą się w małych ogrodach, ponieważ są mobilne, ale także zabierają niewiele miejsca, przy dość dużej pojemności. Nie zapomnij kupić pompy. Jej wybór i moc musisz dostosować do litrażu.

Jeśli szukasz odpowiedniego zbiornika dla siebie, odwiedź stronę AM baseny, na której znajdziesz duży wybór akwenów. 

Zdjęcie główne: pexels.com/Milada Vigerova

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak prawidłowo wybrać i konserwować kosiarkę do ogrodu – poradnik dla początkujących
Jak prawidłowo wybrać i konserwować kosiarkę do ogrodu – poradnik dla początkujących
Poradnik dla początkujących o wyborze i konserwacji kosiarki do ogrodu. Dowiedz się, jak wybrać odpowiedni sprzęt i jak go utrzymać w dobrym stanie, aby służył przez lata.
Ostatnie wpisy