Kuchnia w kształcie litery u – porady i aranżacje

Kuchnia w kształcie litery u – porady i aranżacje
Aleksandra Tabak
Kuchnia i jadalnia
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Układ mebli w kształcie litery U jest jednym z najchętniej stosowanych sposobów na aranżację kuchni.  Zobacz, jak z sukcesem urządzić kuchnię w kształcie litery U.

To rozwiązanie praktyczne i funkcjonalne, dzięki któremu maksymalnie wykorzystujemy przestrzeń i zyskujemy wiele miejsca do pracy.

Dwa równoległe rzędy mebli połączone prostopadle trzecim rzędem na środku to układ często wykorzystywany w aranżacjach kuchennych – pozwala stworzyć ergonomiczną i wygodną kuchnię, w której mamy pod dostatkiem przestrzeni roboczej. Czym się kierować, urządzając kuchnię w kształcie litery U? Na co zwrócić uwagę? Oto kilka przydatnych wskazówek, które pomogą Ci stworzyć funkcjonalną kuchnię.

Zabudowa w kształcie litery U – w jakich kuchniach się sprawdzi?

Wbrew pozorom, ten kształt zabudowy nie jest zarezerwowany jedynie dla kuchni dużych rozmiarów. Doskonale sprawdzi się również w mniejszych przestrzeniach, szczególnie u osób, które cenią funkcjonalne pomieszczenia i lubią mieć wszystkie potrzebne rzeczy pod ręką – kuchnia w kształcie litery U będzie w takim wypadku idealnym rozwiązaniem. 

To układ mebli korzystny także w przypadku kuchni otwartych na salon, gdzie łączącym elementem może być np. dwustronna szafka czy blat jadalny.

Jak zaaranżować kuchnię w kształcie litery U?

Podstawą sukcesu jest dobrze przemyślany projekt. W przypadku kuchni potrzebne są: przestrzeń robocza, ergonomiczny układ oraz bliskość narzędzi i sprzętów. Te trzy elementy decydują o funkcjonalności i wygodzie kuchni. Estetyką zajmiemy się w drugiej kolejności. 

Najważniejsze punkty kuchni

Kuchnia powinna dzielić się na strefy – w jednym miejscu dobrze wygospodarować sobie dostateczną, główną powierzchnię blatu do przyrządzania posiłków, w innym – przestrzeń do gotowania, w kolejnym – strefę ze zlewozmywakiem i zmywarką, miejsce do przechowywania potrzebnych sprzętów oraz ewentualnie strefę do spożywania posiłków.

Dobrą podstawą do ergonomicznego układu poszczególnych stref kuchni jest zastosowanie tzw. trójkąta roboczego: trzy kluczowe punkty twojej kuchni to lodówka, zlewozmywak i kuchenka – rozmieść je na planie trójkąta tak, aby stanowiły jego wierzchołki.

Kolejne strefy najlepiej rozmieścić zgodnie z kolejnością czynności, jakie zazwyczaj podejmujemy w kuchni, np. w pobliżu lodówki dobrze dysponować kawałkiem blatu, na którym będziemy mogli położyć wyjęte z niej produkty, obok powinien znajdować się zlewozmywak, gdzie umyjemy potrzebne składniki, a następnie kuchenka oddzielona kawałkiem roboczego blatu. Taki układ zapewnia płynność i wygodę podczas codziennej pracy. Co więcej, warto umieścić fragment blatu pomiędzy każdą z poszczególnych stref – przyda się ona zarówno obok kuchenki, zlewozmywaka, jak i lodówki.

Kuchnia w kształcie litery U – przykładowe aranżacje

Popularnym rozwiązaniem w przypadku takich kuchni jest umieszczenie zlewozmywaka pod oknem. Wówczas kuchenkę i lodówkę dobrze ustawić w dwóch rzędach szafek po przeciwległych stronach. Koniecznie oddzielamy zlewozmywak blatem po obu stronach. Jeżeli nasza kuchnia ma nieduże rozmiary, warto zrezygnować z wiszących szafek w jednym z rzędów – mogłyby zanadto przytłoczyć pomieszczenie.

W przypadku kuchni otwartej na salon świetnym pomysłem jest połączenie obu przestrzeni ciągiem dwustronnych szafek lub blatu jadalnego, przy którym umieścić możemy np. widowiskowe krzesła barowe – taka strefa do spożywania posiłków może spójnie wkomponować się w salon.

Zdjęcie główne: Clayton/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*