Jak wybierać dźwigi osobowe?

Jak wybierać dźwigi osobowe?
Artykuł sponsorowany
Wokół domu
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Dźwig osobowy (zwany także windą) to współcześnie norma cywilizacyjna. Jej brak w blokach czy biurowcach postrzegany jest jako nie lada utrudnienie. W poniższym artykule zostanie przedstawiony szereg porad, które pomogą wybrać dźwigi osobowe. Nacisk zostanie położony przede wszystkim na odpowiednią optymalizację parametrów technicznych.

Udźwig – jaką maksymalną masę powinien móc przewieźć dźwig?

Jest to maksymalna masa ładunku, z jaką poradzi sobie dźwig osobowy. W przypadku wind towarowych powinien on być dalece większy. Jednak w przypadku wind przewożących samych ludzi nie ma potrzeby przekraczania udźwigu wynoszącego 1500 kg. Wyobraźmy sobie windę na 12 osób. Choćby każda z nich ważyła po 100 kg (nadwaga u większości populacji), oznacza to ładunek 1200 kg. Windzie pozostaje 300 kg bezpiecznego zapasu.

Wymiary dźwigu – jak pomieścić odpowiednią ilość osób?

Dźwig osobowy powinien zapewniać komfortowy przejazd każdej używającej go osobie. W związku z tym pierwszym parametrem jest wysokość. Zalecane jest 2100 milimetrów, to jest 210 cm. Rzadko spotyka się osoby o takim wzroście. W przypadku bardzo wysokich osób (ok. 2 metry) pozostanie bezpieczny margines. Niemniej istotne są pozostałe wymiary. Są one tym większe, im większa jest dopuszczalna ilość pasażerów na dany dźwig osobowy. Dla windy ośmioosobowej (prawdopodobnie najczęściej spotykanej) jest to 1100×1400 mm.

Prędkość – jak szybko może przemieszczać się dźwig osobowy?

Osobom używającym wind i dźwigów osobowych zależy oczywiście na jak najszybciej podróży. W dużym biurowcu należy celować w prędkość odpowiadającej możliwościom dobrego auta osobowego w terenie zabudowanym, tj. około 30 kilometrów na godzinę. Jednak taka prędkość jest niezalecana w przypadku bloków mieszkalnych. Tutaj należy rozglądać się za produktami o nieco mniejszych możliwościach.

Dostarczanie części – kluczowe dla sprawnego funkcjonowania windy

Dźwig osobowy to zbiór wielu elementów, które jednocześnie pracują, by przewieźć używające go osoby. Awarie czy przestoje to sytuacje niekomfortowe i stresujące. Może wyniknąć z nich między innymi spóźnienie do pracy czy szkoły. Dlatego ważnym jest, by serwisować dźwig osobowy i regularnie oraz błyskawicznie wymieniać w nim części. W firmie Lift Service Komponenty pod adresem http://www.komponentylift.pl/produkty/dzwigi-osobowe można znaleźć szeroką ofertę części do dźwigów. Firma współpracuje z wieloma producentami i dostawcami, oferując możliwość obsługi bardzo wielu rodzajów dźwigów osobowych.

Zdj. główne: Petr Magera/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*