Masz dosyć bałaganu na balkonie albo parapecie, który spowodowany jest obecnością gołębi? Sprawdź nasze porady, które pomogą Ci się ich pozbyć.
Gołębie są tak powszechnie występującymi ptakami, że w zasadzie nikt specjalnie nie zwraca na nie uwagi. Problemem zaczynają być wtedy, gdy postanowią zagościć na Twoim balkonie czy parapecie.
Zastanawiasz się pewnie, co je przyciąga? Gołębie to ptaki niezwykle towarzyskie. Należą w końcu do grupy zwierząt udomowionych. Pojawiają się więc wszędzie tam, gdzie jest duże skupisko ludzi. Dla gołębi duże skupisko ludzi oznacza z kolei łatwy dostęp do pokarmu, który często sami im zapewniamy, na przykład dokarmiając je w zimie. Jeśli więc nie chcesz walczyć z gołębiami na Twoim balkonie lub parapecie, nie dokarmiaj ich. Im wcześniej wdrożysz tę regułę w życie, tym lepiej dla Ciebie i Twojej przestrzeni.
Panuje powszechne przekonanie, że gołębie roznoszą niebezpieczne dla człowieka choroby. Jest to prawda, jednak ryzyko zarażenia się nimi od tych ptaków jest znikome – oczywiście przy odpowiedniej higienie. Pamiętaj, że niebezpieczne wirusy znajdują się także w ich odchodach. Dlatego tak ważne jest, aby systematycznie czyścić balkony i parapety. Po każdorazowym sprzątaniu tych miejsc ważne jest dokładne mycie rąk.
Musisz wiedzieć, że nie każda czynność mająca usunąć gołębie z Twojego balkonu jest legalna. Nie możesz na przykład na własną rękę usuwać gniazd. Wszystko to przez wydane kilka lat temu rozporządzenie chroniące niektóre gatunki ptaków. W rozporządzeniu wyraźnie opisane zostało usuwanie ptasich gniazd. Nie można tego robić w dowolnym czasie, a jedynie od 16 października do końca lutego. Wszystko to przez okres lęgowy oraz wykluwanie się piskląt. Musisz także zwrócić uwagę na ewentualne jaja: nie możesz ich zniszczyć. Usuwanie gniazd w innym czasie niż to opisane wyżej może skutkować grzywną.
Widzisz więc, że lepiej zająć się odstraszaniem ptaków, zanim założą siedlisko. Jedną z podstawowych rzeczy (oczywiście humanitarną!), którą możesz zrobić, aby odstraszyć gołębie, może być założenie specjalnej siatki. Taki rodzaj ochrony będzie też idealny dla właścicieli kotów. Siatkę zakłada się tak, aby szczelnie przylegała do ścian i poręczy balkonu, utrudniając ucieczkę lub upadek czworonożnego przyjaciela. Siatka niestety jest dosyć mocno widoczna, co wpływa na wygląd balkonu. Plusem jest dostępność – kupisz ją w większości sklepów budowlanych.
To rozwiązanie zdecydowanie jest po prostu ładniejsze. Wystarczy figurkę kruka lub innego drapieżnego ptaka na żyłce przymocować na przykład do stropu. Dzięki podmuchom wiatru atrapa zacznie się ruszać, co może rozwiązać problem z gołębiami okupującymi Twój balkon. Musisz jednak pamiętać, że gołębie to dosyć inteligentne ptaki i mogą się nie nabrać na taki przekręt. Metoda ta może być więc niewystarczająca. Podobnie mogą działać wszelkiego rodzaju wiatraczki czy dzwonki.
Ta metoda ma zarówno sporo plusów, jak i minusów. Plusem może być to, że na rynku jest sporo aerozoli, które w swoim składzie mają składniki bezpośrednio odstraszające nie tylko gołębie, ale i inne ptaki. Minusem może być właśnie skład tych preparatów. Składniki zawarte w nich mogą być bowiem szkodliwe dla zwierząt domowych czy nawet nas samych. Warto też mieć na uwadze drażniący zapach.
Jak widzisz, jest kilka metod, którymi możesz odstraszyć gołębie. Pamiętaj jednak, że każda z nim musi być humanitarna. Gołębie, pomimo że mogą irytować, to w dalszym ciągu istoty żywe i odczuwające ból.