Łazienka dla seniora – jakie udogodnienia powinny się w niej znaleźć?

Łazienka dla seniora – jakie udogodnienia powinny się w niej znaleźć?
Magdalena Gawior
Łazienka
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Mieszkania starszych osób wyglądają trochę inaczej niż domy rodzin z dziećmi czy kawalerki studentów. To dobrze, bo aranżacja powinna odpowiadać potrzebom mieszkańców. Pewnie doskonale wyobrażasz sobie własne wymarzone wnętrza, ale czasami musisz zaprojektować remont dla rodziców czy dziadków – a oni mają zupełnie inne wymagania.

Wanna czy prysznic?

Być może masz wybór w tej kwestii. W takim przypadku zdecydowanie lepiej jest zdecydować się na prysznic – seniorzy często mają problem ze zmianą pozycji, zwłaszcza z siedzącej na stojącą, dlatego korzystanie z wanny może być dla nich utrudnione. Dodatkowo, wanna zazwyczaj ma kilkadziesiąt centymetrów wysokości i żeby do niej wejść, trzeba podnieść nogę jeszcze wyżej, a następnie utrzymać ciężar ciała na stopie i przełożyć nad krawędzią drugą nogę. Wyobrażenie sobie tego ruchu z pewnością pomoże Ci zrozumieć, dlaczego wanna może być kłopotliwym meblem dla Twojej babci lub dziadka. 

Jeśli jednak seniorzy mimo wszystko korzystają z niej od lat, a Ty chwilowo nie masz możliwości wymienić jej na prysznic, ważne będzie zainstalowanie odpowiednich udogodnień. Przykładem mogą być uchwyty do wanny dla seniorów, które pomogą przy siadaniu i wstawaniu, tak, żeby osoba korzystająca z kąpieli nie straciła równowagi. Warto pomyśleć również o gumowych matach antypoślizgowych na dno wanny.

Jeśli jednak masz taką możliwość, zdecydowanie lepiej jest zafundować seniorom prysznic. Przede wszystkim nie będą musieli podnosić wysoko nóg ani siadać i wstawać z bardzo niskiego poziomu. Dodatkowym udogodnieniem mogą stać się krzesła pod prysznic, które pozwolą seniorom na spokojne umycie się – w przypadku konieczności długotrwałego utrzymywania pozycji pionowej, może pojawić się u nich ból nóg lub gorsze samopoczucie. Dla nieco sprawniejszych osób wystarczy mata antypoślizgowa, która zmniejszy ryzyko upadku. 

Toaleta

Warto zadbać również o toaletę, z której seniorzy będą mogli swobodnie korzystać. Dobrym pomysłem będzie umieszczenie w łazience uchwytów, które pomogą seniorom usiąść na toalecie i podnieść się po skorzystaniu z niej. Dla mniej sprawnych osób, które mają problemy z pełnym zakresem ruchów, przydatna może się okazać deska myjąca. Dla starszych osób warto również zorganizować łatwo dostępną szafkę z przyborami higienicznymi, w które możesz ich zaopatrzyć, odwiedzając sklep medyczny dla seniora. To powinien być papier toaletowy, chusteczki pielęgnacyjne, a dla mających problem z układem moczowym – pieluchomajtki. Zwróć też uwagę na indywidualne potrzeby Twoich seniorów, dzięki czemu z pewnością lepiej skompletujesz niezbędne im przedmioty.

Zdj. główne: immo RENOVATION/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*