Łazienka dla seniora – jakie udogodnienia powinny się w niej znaleźć?

Łazienka dla seniora – jakie udogodnienia powinny się w niej znaleźć?
Magdalena Gawior
Łazienka
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Mieszkania starszych osób wyglądają trochę inaczej niż domy rodzin z dziećmi czy kawalerki studentów. To dobrze, bo aranżacja powinna odpowiadać potrzebom mieszkańców. Pewnie doskonale wyobrażasz sobie własne wymarzone wnętrza, ale czasami musisz zaprojektować remont dla rodziców czy dziadków – a oni mają zupełnie inne wymagania.

Wanna czy prysznic?

Być może masz wybór w tej kwestii. W takim przypadku zdecydowanie lepiej jest zdecydować się na prysznic – seniorzy często mają problem ze zmianą pozycji, zwłaszcza z siedzącej na stojącą, dlatego korzystanie z wanny może być dla nich utrudnione. Dodatkowo, wanna zazwyczaj ma kilkadziesiąt centymetrów wysokości i żeby do niej wejść, trzeba podnieść nogę jeszcze wyżej, a następnie utrzymać ciężar ciała na stopie i przełożyć nad krawędzią drugą nogę. Wyobrażenie sobie tego ruchu z pewnością pomoże Ci zrozumieć, dlaczego wanna może być kłopotliwym meblem dla Twojej babci lub dziadka. 

Jeśli jednak seniorzy mimo wszystko korzystają z niej od lat, a Ty chwilowo nie masz możliwości wymienić jej na prysznic, ważne będzie zainstalowanie odpowiednich udogodnień. Przykładem mogą być uchwyty do wanny dla seniorów, które pomogą przy siadaniu i wstawaniu, tak, żeby osoba korzystająca z kąpieli nie straciła równowagi. Warto pomyśleć również o gumowych matach antypoślizgowych na dno wanny.

Jeśli jednak masz taką możliwość, zdecydowanie lepiej jest zafundować seniorom prysznic. Przede wszystkim nie będą musieli podnosić wysoko nóg ani siadać i wstawać z bardzo niskiego poziomu. Dodatkowym udogodnieniem mogą stać się krzesła pod prysznic, które pozwolą seniorom na spokojne umycie się – w przypadku konieczności długotrwałego utrzymywania pozycji pionowej, może pojawić się u nich ból nóg lub gorsze samopoczucie. Dla nieco sprawniejszych osób wystarczy mata antypoślizgowa, która zmniejszy ryzyko upadku. 

Toaleta

Warto zadbać również o toaletę, z której seniorzy będą mogli swobodnie korzystać. Dobrym pomysłem będzie umieszczenie w łazience uchwytów, które pomogą seniorom usiąść na toalecie i podnieść się po skorzystaniu z niej. Dla mniej sprawnych osób, które mają problemy z pełnym zakresem ruchów, przydatna może się okazać deska myjąca. Dla starszych osób warto również zorganizować łatwo dostępną szafkę z przyborami higienicznymi, w które możesz ich zaopatrzyć, odwiedzając sklep medyczny dla seniora. To powinien być papier toaletowy, chusteczki pielęgnacyjne, a dla mających problem z układem moczowym – pieluchomajtki. Zwróć też uwagę na indywidualne potrzeby Twoich seniorów, dzięki czemu z pewnością lepiej skompletujesz niezbędne im przedmioty.

Zdj. główne: immo RENOVATION/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak skuteczne jest mycie paneli fotowoltaicznych dla wydajności twojego domu?
Jak skuteczne jest mycie paneli fotowoltaicznych dla wydajności twojego domu?
Dowiedz się, jak regularne czyszczenie paneli fotowoltaicznych może zwiększyć efektywność produkcji energii w twoim domu. Zrozum dlaczego warto zadbać o czyste panele słoneczne.
Ostatnie wpisy