Co pozwoli utrzymać ciepło w domu?

Co pozwoli utrzymać ciepło w domu?
Natalia Rozmiarek
Wokół domu
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

W sezonie jesienno-zimowym ważne jest, aby utrzymać w domu ciepło. Przy starszych budowlach może być to trudniejsze zadanie. Zobacz, co pozwoli ci utrzymać ciepło w domu. 

Odpowiednie uszczelnienie okien i drzwi

Pierwszym elementem, aby ciepło utrzymywało się w twoim domu, są dobrze uszczelnione okna oraz drzwi zewnętrzne. Jeśli chcesz sprawdzić, czy uszczelki w tych pierwszych są jeszcze dobre, wystarczy, że wykonasz prosty test. Włóż kartkę papieru pomiędzy skrzydło, a futrynę okna. Zamknij je i zobacz, czy możesz wyciągnąć kartkę. Uszczelki będą to wymiany, jeśli uda ci się ją wyciągnąć. Innym czynnikiem, który zadecyduje o ich wymianie, będzie fakt, że wpuszczają one do pomieszczenie chłodne powietrze. 

Wybór odpowiednich drzwi zewnętrznych także jest tutaj kluczowy. Jeśli są one wiekowe, pomyśl o ich wymianie. Nowe modele znajdziesz na przykład na stronie https://inspiro.online/drzwi-zewnetrzne-100-cm

Nie tylko okna i drzwi mają znaczenie przy utrzymywaniu ciepła w domu. Izolacja termiczna również jest bardzo ważna. Dzięki odpowiednio cieplnym ścianom ciepło nie będzie uciekało przez mury, a ty zaoszczędzisz jednocześnie na ogrzewaniu. 

Tryb zimowy w oknach

Nie każdy o tym wie, jednak okna posiadają dwa tryby. Jednym z nich jest tryb zimowy, na który należy je zmienić w okresie chłodniejszych dni. Ta niewielka zmiana już pozwoli ci na zaoszczędzeniu na ogrzewaniu, ponieważ do pomieszczenia będzie docierać mniej chłodnego powietrza.

Odsłoń grzejniki

Jeśli zależy ci na tym, aby w domu było ciepło, nie zakrywaj grzejników. Chodzi tutaj nie tylko o rzeczy położone bezpośrednio na nich, ale także na przedmioty, które mogą potencjalnie blokować swobodne krążenie powietrza. Problem ten znika, gdy zamontujesz w swoim mieszkaniu ogrzewanie podłogowe. 

Odpowiednie wietrzenie

Zwróć uwagę na to, że zimą także powinieneś wietrzyć pomieszczenia. Krótko, ale mocno. Zaplanuj je w czasie, w którym nie będziesz grzać, lub wyłącz specjalnie ogrzewanie, ponieważ nie ma sensu, aby wtedy chodziło. Zrób przeciąg, dzięki czemu szybko wywietrzysz cały dom. Po tym zamknij wszystkie okna i włącz ogrzewanie, ponownie przywracając pożądaną temperaturę w pomieszczeniach. W tej czynności chodzi tylko i wyłącznie o wymianę powietrza na świeże, a co można uzyskać właśnie przez zrobienie szybkiego przeciągu.

Jeśli coś w twoim domu nie działa, warto mieć pod ręką odpowiednie narzędzia, a te znajdziesz między innymi na stronie https://tactix.pl/. Dzięki nim naprawisz większość usterek, nawet te dotyczące niesprawnego ogrzewania. 

Fot.: Cat Han/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*