Szkodniki w ogrodzie — jak się ich pozbyć?

Szkodniki w ogrodzie — jak się ich pozbyć?
Natalia Rozmiarek
Wokół domu
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Ogród to przedłużenie twojego domu. Gdy atakują go szkodniki, musisz reagować natychmiast, dlatego zobacz, co może zamieszkać w twoim ogrodzie i jak się tego pozbyć. 

Rodzaje szkodników w ogrodzie

Wiosną jest najwięcej pracy w ogrodzie. Wiąże się to z sadzeniem roślin, przycinaniem pędów czy wysiewaniem nasion. W tym długo wyczekiwanym czasie poza krzewami i drzewami do życia budzą się takie szkodniki. Zniekształcają one pędy, niszczą korzenie roślin czy wygryzają dziury w liściach. W swoim ogrodzie najczęściej możesz spotkać:

  • mrówki;
  • ślimaki;
  • mszyce; 
  • gąsienice; 
  • nornice; 
  • krety; 
  • pędraki;
  • karczowniki; 
  • turkuć podjadek.

Każda twoja roślina może zostać zaatakowana przez szkodniki lub zachorować. Pamiętaj, że obecność wyżej wymienionych zwierząt jest oznaką równowagi ekosystemu. Jest to nieodłączną rzecz w środowisku. Problem jest w sytuacji, gdy ich liczba jest zbyt duża. Zobacz, jak możesz skutecznie pozbyć się niektórych z nich. 

Karczowniki 

Karczownik to gryzoń, który nazywany jest szczurem wodnym. Osiąga rozmiary od 13 do 25 centymetrów i ma bardzo długi ogon. Jego obecność w ogrodzie może być dla ciebie trudna do określenia, ponieważ szkody, które wywołuje, są bardzo podobne do kreta czy nornicy. Drąży on korytarze podziemne, a ziemię wypycha w górę. Żywi się on drobnymi pędrakami i owadami, ale nie pogardzi również korzeniami niektórych roślin. Wychodząc na zewnątrz, podgryza sadzonki drzew ozdobnych i owocowych. Tym samym błyskawicznie je niszczy i uśmierca. Aby pozbyć się go ze swojego ogrodu, zastosuj odstraszacze dźwiękowe lub zapachowe. Musisz włożyć je do tunelu, który wykopał. 

Krety 

Kret, mimo że jest to niewielki ssak, może on wywołać poważne szkody. Kopiąc podziemne tunele, uszkadza korzenie roślin, a ponadto może zdewastować teren zielony w bardzo dużym stopniu. Pamiętaj, że choć psuje estetykę ogrodu, pomaga również pozbyć się pędraków, które są o wiele groźniejszym szkodnikiem. Zwalczanie gryzoni może opierać się na pułapkach, które nie zrobią mu krzywdy lub na małych urządzeniach, które emitują ultradźwięki. Dobrym pomysłem jest również posiedzenie w ogrodzie roślin, które mają dla kretów nieprzyjemny zapach jak czosnek, lawenda, mięta czy bazylia. 

Jeśli zaś walczysz z myszami lub szczurami, jednak żadna metoda nie działa, deratyzacja będzie doskonałym rozwiązaniem. W jej wyniku wszystkie szkodniki oraz niebezpieczeństwa z nimi związane zostaną usunięte. 

Mrówki 

Mrówki są nie tylko szkodnikami. Wręcz przeciwnie, pomagają ci w twoim ogrodzie. Spulchniają ziemię, sprzątają ją z martwej materii, a ponadto niszczą owady, które pasożytują na roślinach ozdobnych. Są jednak kłopotem, gdy występują w dużej ilości. Przynoszą wtedy więcej szkody. Ich powietrzne komory, które tworzą wokół korzeni, prowadzą do usychania roślin. Często przesuszają ziemię lub uszkadzają korzenie. Najszybszym sposobem na pozbycie się mrówek są chemiczne trutki. Ekologiczne zamienniki tych środków to: pieprz, cynamon, świeże liście pomidorów, mąka kukurydziana lub posiekana pietruszka. 

Jeśli szukasz przydatnych rzeczy do swojego ogrodu jak nawozy, odwiedź stronę https://arkop.pl/, gdzie znajdziesz wiele przydatnych rzeczy. 

Zdjęcie główne: pexels.com/Max Vakhtbovych

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jaki rozmiar płytek do łazienki wybrać?
Jaki rozmiar płytek do łazienki wybrać?
Wymiana płytek w łazience to dość kosztowny i wymagający wiele wysiłku etap remontu. Jakie płytki wybrać? Czy ich rozmiar ma znaczenie, kiedy mamy do czynienia z małą powierzchnią? Sprawdź!
Ostatnie wpisy