Czy fotowoltaika jest bezpieczna? Sprawdzamy!

Czy fotowoltaika jest bezpieczna? Sprawdzamy!
Artykuł sponsorowany
Wokół domu
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

System PV jest coraz częściej wybieraną formą dostarczania prądu do budynków. Właściwe dopasowanie i zamontowanie instalacji fotowoltaicznej to podstawa jej działania. Oprócz korzyści finansowych i walorów ekologicznych fotowoltaika zapewnia skuteczną ochronę przed potencjalnymi zagrożeniami. Tak przynajmniej zapewniają nas producenci, a czy na pewno mają rację? Przekonasz się o tym w poniższym artykule!

Dobry montaż podstawą bezpieczeństwa

Aby montaż instalacji przebiegł prawidłowo, należy skorzystać z pomocy specjalistów. Właściwe ułożenie paneli jest punktem wyjścia do sprawnego działania i właściwego użytkowania fotowoltaiki. To z kolei łączy się bezpośrednio z kwestią bezpieczeństwa i zmniejszeniem ryzyka wystąpienia awarii całego systemu. Oto najważniejsze zasady, o których należy pamiętać, zanim zainwestujesz w system PV:

  • elementy instalacji powinny być sprawdzonej jakości i znanego pochodzenia,
  • zanim firma montażowa przystąpi do montowania paneli słonecznych, musi upewnić się, że każdy element instalacji jest sprawny i nie uległ uszkodzeniu np. w transporcie,
  • montaż powinien przebiegać wyłącznie pod okiem profesjonalistów, dysponujących odpowiednią wiedzą i umiejętnościami,
  • przy wyborze firmy montażowej nie należy kierować się wyłącznie ceną, a nabytym przez nią doświadczeniem, 
  • projekt instalacji powinna sporządzić osoba mająca wiedzę techniczną, która w swoim projekcie weźmie pod uwagę bezpieczeństwo ludzi i mienia.

Po zakończonym montażu koniecznym jest otrzymanie instrukcji obsługi z zaleceniami producenta. W ten sposób będziemy mogli uniknąć zagrożeń i bezpiecznie korzystać z fotowoltaiki. Więcej przydatnych informacji na temat instalacji znajdziesz na stronie: https://sunergo.pl/fotowoltaika-dla-domu/

Instalacja fotowoltaiczna kontra zdrowie 

Oddziaływanie paneli fotowoltaicznych na zdrowie może wydać się wątpliwą kwestią. Skoro mamy do czynienia z nowoczesnymi technikami można zastanawiać się, czy aby na pewno nie są one szkodliwe. Co jest prawdą na temat wpływu instalacji PV na zdrowie? Przedstawiamy najważniejsze fakty:

  1. Panele wytwarzają promieniowanie niejonizujące, które nie wywołuje uszkodzeń komórkowych, takich jak np. zmiana materiału genetycznego.  
  2. System fotowoltaiczny redukuje emisję m.in. szkodliwych gazów, nie zanieczyszczając tym samym powietrza. Dzięki temu nie przyczynia się do występowania np. chorób oskrzeli lub układu sercowo-naczyniowego.
  3. Generowane przez instalację PV pole magnetyczne i hałas elektromagnetyczny, nie zagrażają zdrowiu. 
Instalacja fotowoltaiczna - czy stwarza zagrożenie?

Fotowoltaika – pomocna dla środowiska 

Zainstalowanie paneli słonecznych to czysty zysk dla naszego otoczenia. Nie dość, że pozyskujemy energię w ekologiczny sposób, to w dodatku chronimy środowisko naturalne. Moduły są pokryte powłoką ochronną, dzięki czemu żadne szkodliwe substancje nie przedostają się na zewnątrz. Korzystanie z instalacji nie przyczynia się do zanieczyszczania środowiska, a wręcz wychodzi naprzeciw zmianom klimatycznym. Co więcej, zastosowanie systemu fotowoltaicznego to także jedna z metod na odciążenie sieci przesyłowych energii. W efekcie system elektroenergetyczny zyskuje większą stabilizację. 

Ochrona przed zagrożeniem 

Już na etapie projektowania i montażu należy podjąć kroki, które pozwolą na wyeliminowanie potencjalnych zagrożeń, na które instalacja jest narażona. Do dwóch głównych typów niebezpieczeństw zaliczyć można: ryzyko pożarowe i porażenia prądem. Jak temu zaradzić? Do ochrony przeciwpożarowej posłużą wyłączniki nadprądowe, które odcinają dopływ prądu na wypadek wykrycia zagrożenia, czyli dużego obciążenia systemu. Z kolei ryzyko porażenia prądem można wyeliminować dzięki zastosowaniu różnego typu zabezpieczeń: przeciwporażeniowych, odgromowych, przeciążeniowych i zwarciowych. 

Fot.: materiał prasowy Klienta.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Poradnik wyboru idealnych akcesoriów meblowych dla twojej kuchni: od wentylacji, przez segregację odpadów, do optymalizacji przestrzeni
Poradnik wyboru idealnych akcesoriów meblowych dla twojej kuchni: od wentylacji, przez segregację odpadów, do optymalizacji przestrzeni
Odkryj sekrety idealnej kuchni poprzez dobór odpowiednich akcesoriów meblowych. Poradnik ten obejmuje wszystko, od wentylacji, poprzez segregację odpadów, aż do optymalizacji przestrzeni.
Ostatnie wpisy