Jak zamocować umywalkę nablatową?

Jak zamocować umywalkę nablatową?
Joanna Brzykcy
Łazienka
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Montaż umywalki nablatowej wcale nie jest taki trudny, jak się wydaje na pierwszy rzut oka. Jeśli robisz małą metamorfozę łazienki, bez problemu zamocujesz ją samodzielnie. Wystarczy odpowiednie przygotowanie! Jak zamocować umywalkę nablatową? Podpowiadamy!

Na czym możesz zamocować umywalkę nablatową?

Wygląd umywalki nablatowej w dużej mierze zależy od tego, na czym będzie ona stać. Do wyboru masz szafki łazienkowe, które są bardzo popularne na rynku. Do wyboru jest wiele modeli i wzorów, wystarczy, że dopasujesz wizualnie szafkę do umywalki. Pamiętaj też o montażu na odpowiedniej wysokości. Umywalka nablatowa jest mocowana nieco wyżej niż ta wpuszczana w blat. Przed zakupem sprawdź też, jaki udźwig ma szafka łazienkowa, aby poradziła sobie z ciężarem umywalki, wody oraz opierania się.

Kolejną opcją jest montaż umywalki nablatowej na blacie, np. drewnianym albo drewnopodobnym. Wybierz taki materiał, który jest wytrzymały i odporny na wilgoć. Pamiętaj też o tym, że prawdziwe drewno wymaga impregnacji oraz dalszej konserwacji, np. raz do roku. Popularne są też blaty laminowane, które z wyglądu są bardzo podobne do drewnianych albo imitują fakturę betonu. Postaw też na solidny montaż – zarówno na szafce, jak i samodzielnie, np. przy pomocy kątowników. Zawsze jednak sprawdzaj udźwig komponentów.

Montaż umywalki nablatowej krok po kroku

Jak zamocować umywalkę nablatową? Rozpocznij od przygotowania miejsca. Pamiętaj o tym, że musisz mieć też dostęp do podłączenia całej instalacji wodnej. Weź teź pod uwagę to czy umywalka nablatowa ma przylegać do ściany czy nie. Przed przystąpieniem do prac, warto też zapoznać się z instrukcją montażu od producenta. Znajdziesz tam wiele cennych informacji.

Otwór na baterię i odpływ

Aby zamocować umywalkę nablatową, potrzebujesz miejsce na podłączenie armatury, ale nie tylko. Konieczne będzie poprowadzenie wężyków do odpływu wody, dlatego trzeba wyciąć otwory pod baterię. Możesz zrobić to samodzielnie, np. w blacie drewnianym otwory z łatwością przygotujesz samodzielnie wyrzynarką. Czasem też podczas zakupu blatu, fachowcy przygotują go pod dany wymiar i zrobią niezbędne otwory. Jeśli zdecydowałeś się na powierzchnię kamienną lub marmurową, konieczne będzie specjalne wiertło diamentowe.

Zastosuj silikon sanitarny

Do montażu umywalki nablatowej przyda Ci się silikon sanitarny. Zapobiega on przedostaniu się wody pod powierzchnię, a także wzmacnia całą konstrukcję.

Obróć umywalkę nablatową i nałóż preparat na krawędzie. Następnie przyłóż ją do blatu i delikatnie dociśnij. Jeśli silikon sanitarny przedostał się na zewnątrz, pozbądź się nadmiaru zwyczajną gąbką. Teraz trzeba odczekać, najlepiej 24 godziny, aż preparat w pełni wyschnie. W tym czasie uważaj na to, aby woda nie dostała się na powierzchnię blatu i nie miała kontaktu z silikonem.

Podłączenie armatury

Ostatnim krokiem jest prawidłowe podłączenie instalacji wodnej, czyli syfonu, baterii umywalkowej, wężyków, korka i rury odpływowej. Konkretne kroki zależą od tego, na jakie rozwiązanie się zdecydowałeś. Pamiętaj też o tym, że w niektórych projektach, syfon będzie dość mocno widoczny. Wtedy warto zdecydować się na estetyczne komponenty.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Sprawdzone patenty na mały przedpokój
Sprawdzone patenty na mały przedpokój
Jak urządzić najbardziej problematyczne miejsce w domu, jakim jest mały przedpokój? Zobacz nasze propozycje!
Ostatnie wpisy