Jak ukryć rury w łazience?

Jak ukryć rury w łazience?
Brygida König
Łazienka
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Chcesz wyremontować łazienkę i zastanawiasz się, co zrobić z nieestetycznymi rurami? W jaki sposób można je ukryć? Jeśli zdecydujesz się na łazienkę w stylu industrialnym, to odsłonięte rury mogą stać się jej atutem.

Wystające rury problemem starego budownictwa

Wystające ze ścian rury wyraźnie rzucają się w oczy i są ogromną zmorą w mieszkaniach starego budownictwa. Kiedyś nie przywiązywano uwagi do tego, jak biegną rury. Traktowano to jako szybki dostęp do instalacji w czasie awarii. Niestety jest to jedyna zaleta tego rozwiązania.

6 sposobów na ukrycie rur

1. Płyty karton-gips

Zabudowa rur płytami kartonowo-gipsowymi jest jedną z najpopularniejszych metod ich ukrycia. Do łazienki należy wybierać zielone wodoodporne płyty. Dzięki zabudowaniu nimi rur można stworzyć gładką i prostą powierzchnię, która może zostać zaaranżowana w dowolny sposób. Jeśli łazienka jest mała, to płyty karton-gips ukrywające rury mogą ją zmniejszyć. Taka praktyka wydaje się z pozoru bez sensu, lecz ułatwi aranżację małej łazienki.

Montaż płyt kartonowo-gipsowych jest bardzo prosty. Montuje się je na specjalnych stelażach za pomocą wkrętów. Łączenie płyt jest maskowane taśmą. Płyty gk mają również inne formy, np. łuki. Dzięki temu w łazience można stworzyć niepowtarzalny klimat.

Ukrywając rury za płytami karton-gips, należy pamiętać, że zabudowa płytami nie jest wskazana w miejscach, do których ma być łatwy dostęp. W ich wypadku warto wybrać ekrany mocowane na magnesach. Rury stalowe, które mają zostać zabudowane płytami, muszą zostać wcześniej zabezpieczone farbą antykorozyjną.

2. Zabudowa z mebli

Zabudowa z mebli sprawdzi się najlepiej w rogach lub przy podłodze. Jeśli meble łazienkowe mają przykryć nieestetyczne rury, to należy zamówić je u stolarza, który wykona je tak, aby rury były niewidoczne.

3. Przy pomocy stelaża

Rury można ukryć również za pomocą stelaża instalacyjnego. Dzięki temu umywalka może zostać umiejscowiona w dowolnym miejscu łazienki.

4. Przy pomocy systemów podtynkowych

Systemy podtynkowe są bardzo popularnym rozwiązaniem w nowoczesnym budownictwie. Montowane są przed położeniem płytek na ścianę. Rozróżnia się dwa typy stelaży: do lekkiej zabudowy (okładane są płytą kartonowo-gipsową) oraz do ciężkiej zabudowy (przeznaczone do zamurowania w ścianie). Wybór typu stelaża jest zależny głównie od warunków technicznych, czasu realizacji i dostępnego budżetu. Rozwiązanie to stosowane jest głównie przy WC kompaktach.

5. Malowanie farbą

Malowanie rur w kolorze ściany jest starym i znanym sposobem. Jednak ma on jedną wadę: rury nadal są widoczne, choć nie odznaczają się tak mocno. W stylu industrialnym warto podkreślić rury, malując je na kolor stalowy lub miedziany. W skandynawskiej łazience warto pomalować rury na biały lub szary kolor, a w ekologicznej można taką rurę opleść dekoracyjnie liną.

5. Zasłonka

Ozdobne zasłony sprawdzą się zwłaszcza w tych łazienkach, w których rury biegną w okolicy okna. Inną alternatywą dla zasłon są ażurowe ścianki lub parawany – świetnie odwracają uwagę, nadając łazience ciekawego charakteru.

6. Podwieszany sufit

Podwieszany sufit jest bardzo estetyczny, tłumi hałasy, jest lekki, można w nim zainstalować ciekawe halogenowe oświetlenie. Jeśli rury biegną wzdłuż sufitu, to za pomocą sufitu podwieszanego można je bardzo estetycznie schować. Sufit podwieszany świetnie nadaje się do łazienki, o ile zostanie wykonany z wodoodpornych płyt kartonowo-gipsowych. Ze względów bezpieczeństwa nie zabudowuje się nim jedynie rur gazowych.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wybrać idealną paletę barw dla Twojego wnętrza?
Jak wybrać idealną paletę barw dla Twojego wnętrza?
Odkryj tajniki projektowania wnętrz za pomocą koloru i dowiedz się, jak wybrać idealną paletę barw, która odda charakter Twojego domu i wpływa na samopoczucie.
Ostatnie wpisy