Jaki rozmiar płytek do łazienki wybrać?

Jaki rozmiar płytek do łazienki wybrać?
Marta Kozłowska
Łazienka
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Kiedy jesteśmy na etapie remontu łazienki, zdajemy sobie sprawę, że dokonane przez nas wybory będą z nami przez długie lata. Dlatego odnawianie czy urządzanie tego pomieszczenia często jest powodem psychicznego dyskomfortu. 

Przy małej przestrzeni, którą zwykle mamy przypisaną do tego wnętrza, podczas wyboru glazury musimy dodatkowo brać pod uwagę nie tylko takie aspekty jak estetyka i pragmatyzm, ale również optyka. Czy rozmiar płytek ma w tym przypadku znaczenie? Jak wybrać najlepsze? 

Czy rozmiar ma znaczenie? 

W przypadku wyboru wielkości płytek do łazienki – owszem. W tym konkretnym wypadku optyka zdecydowanie jest po naszej stronie. Jeśli jesteś posiadaczem małej łazienki, powinieneś pamiętać, że nie tylko jasna kolorystyka optycznie powiększa pomieszczenie. Ma w tym swój udział również rozmiar wybranych przez nas płytek. Im większa tafla, tym mamy wrażenie większej przestrzeni. Opcja ta doskonale się sprawdzi nie tylko na podłodze, ale również na ścianach. Duże prostokątne płytki sprawią, że wnętrze będzie wydawać się szersze. Unikaj drobnych dekorów, które wprowadzą niepożądany chaos. Istotne jest również ograniczenie grubych i kontrastowych fug, które mogą przytłoczyć wnętrze.

Wymiana glazury w łazience to wysokie koszta oraz duży nakład pracy, dlatego warto postawić na dość uniwersalny odcień, który z czasem możemy modyfikować i „podrasować” dodatkami. Zawsze jednak musimy pamiętać o wysokiej jakości – która nie zawsze musi iść w parze z wysoką ceną – a także o względach praktycznych. Swego czasu w łazienkach modne były płytki mozaikowe, które przez swój rozmiar były dość kłopotliwe w utrzymaniu czystości. Nie ma co ukrywać, że im mniejsze płytki, tym więcej zakamarków do czyszczenia – może w nich osiadać kurz czy pojawiać się pleśń, zwłaszcza kiedy stawiamy na jasne płytki w połączeniu z elegancką, choć problematyczną białą fugą. 

Wielki format tylko do dużych wnętrz? 

W ostatnim czasie dużą popularnością cieszą się płytki wielkoformatowe w rozmiarach takich jak: 50 × 100 cm, 90 × 180 cm, 120 × 120 cm lub większe. Świetnie sprawdzą się w przestronnych wnętrzach kąpielowych, ale nie tylko. Dokładnie zaaranżowane świetnie wpiszą się w mniejsze łazienki. Tworzą efektowną, jednolitą taflę, wprowadzają ład i harmonię. Mogą jednak sprawić drobne problemy w trakcie montażu. Trzeba przy nich również pamiętać, że im mniej cięć, tym lepiej. 

>> Sprawdź również: Płytki w rozmiarze XXL – gdzie sprawdzą się wielkoformatowe kafle? 

Bezpieczny standard

Standardowe płytki w średnim i dużym rozmiarze o wymiarach 25 × 40 cm, 20 × 60 cm, 30 × 60 cm, 40 × 40 cm, 20 × 40 cm czy 60 × 60 cm to zawsze bezpieczny wybór. Doskonale wkomponują się zarówno w większe, jak i mniejsze łazienki. Szybki i stosunkowo bezproblemowy montaż to ich kolejna zaleta. 

Dekoracyjny detal

Małe płytki w formatach 10 × 10 cm, 15 × 15 cm, 10 × 15 cm czy 20 × 20 cm najlepiej sprawdzą się jako dekoracyjny element podbijający unikatowość wnętrza. Możliwości jest wiele. Możesz pozostać przy tradycyjnych kwadratach lub prostokątach, ale ostatnio popularne są również heksagony i nieduże cegiełki, które można ułożyć w jodełkę bądź stworzyć z nich imitację ceglanej ściany. Pamiętaj jednak, żeby nie umieszczać ich na wszystkich ścianach, gdyż optycznie zmniejszą łazienkę.

Zdj. główne: R ARCHITECTURE/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*