Płytki w rozmiarze XXL – gdzie sprawdzą się wielkoformatowe kafle?

Płytki w rozmiarze XXL – gdzie sprawdzą się wielkoformatowe kafle?
Karina Strzelińska
Łazienka
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Ostatnimi czasy coraz większą popularnością cieszą się płytki w rozmiarze XXL. Nie w każdym pomieszczeniu się jednak sprawdzą. Zanim podejmiemy decyzję o zakupie płytek, upewnijmy się, czy nasza przestrzeń jest odpowiednia, by wykończyć ją kaflami wielkoformatowymi. 

Wielkoformatowe płytki – informacje ogólne

Płytki w rozmiarze XXL są trendem, którym wykończone jest dziś wiele wnętrz. Specjaliści są zdania, że to rozwiązanie praktyczne i stylowe. Spełnia ono najważniejsze kryteria, jeśli chodzi o wykończenie mieszkań i domów. 

Płytki uznawane są za wielkoformatowe, o ile ich wymiary przekraczają około 30 cm. Na rynku produkty tego typu charakteryzują się jednak nieco większym rozmiarem. Kafle XXL mogą być znacznie większe niż 45 cm. Abstrahując od wymogów formalnych pozwalających na zakwalifikowanie kafli do tej grupy, zdecydowanie są one dziś modne i polecane przez projektantów wnętrz. 

>> Zobacz też: Kuchnia otwarta czy zamknięta – na co się zdecydować?

Grubość płytek wielkoformatowych wynosi od 3 mm do 5 mm. Niezwykle chętnie wybierane są kafle o grubości aż 10 mm. Cieńsze płytki wykorzystywane są przede wszystkim na ściany pomieszczeń. Wówczas stosowane jest specjalne wzmocnienie z siatki i włókna szklanego. Płytki w tym formacie można komponować bezpośrednio na wykładzinach ceramicznych czy też kamiennych. Dzięki temu podczas remontu możemy zminimalizować czas, który przeznaczony jest właśnie na skuwanie powierzchni. Płytki, które są cienkie, nie zajmują wiele przestrzeni w mieszkaniu, co jest ich niekwestionowaną zaletą. 

Kafle XXL wykonane są przede wszystkim z glazury, terakoty lub gresu. Producenci starają się w swojej ofercie mieć ich wiele. Ważną kwestią przy podejmowaniu decyzji o wyborze formatu płytek jest to, iż ich rozmiar wpływa na ogólne ułożenie i rozplanowanie fug. Dzięki temu wykończenia w tym stylu mają estetyczny wygląd, a efekt jest zachwycający. 

Ułożenie płytek XXL 

W przeciwieństwie do standardowych i małych płytek dość dużym wysiłkiem jest sensowne ułożenie i rozplanowanie kafli o dużych rozmiarach. Jeśli źle je ułożymy, na pierwszy rzut oka będą widoczne nierówności czy złe wypoziomowanie. Idealne ułożenie płytek XXL wymaga wytężonej pracy minimum dwóch osób oraz odpowiedniego przygotowania powierzchni. By ułatwić pracę z takimi płytkami, wykorzystuje się często specjalistyczną, upłynnioną masę klejową i młotek gumowy. Są to materiały i narzędzia, które umożliwiają zabezpieczenie płytek podczas pracy i w pewien sposób stanowią zabezpieczenie przed powstawaniem różnych niedociągnięć. 

Fugowanie

Większy rozmiar płytek związany jest ze zmianami, które mogą powstawać na skutek różnic temperatury. Warto więc uwzględnić tę kwestię przy montażu i nie planować wąskich fug. Dzięki temu, nawet jeśli płytki będą się rozszerzać, nie popękają. Fugi cementowe powinny mieć około 8–9 mm, jeśli nasza płytka ma wymiary między 50 cm a 65 cm. Fugi epoksydowe są zdecydowanie droższe, ale przy tym efektowniejsze i płytki można umieścić zdecydowanie bliżej siebie. Jeśli planujemy położenie płytek na podłodze, która jest ogrzewana, należy zwiększyć planowaną szerokość fug. 

Kolory i motywy

W ofercie sklepów zajmujących się dystrybucją płytek wielkoformatowych znajdziemy wiele różnych propozycji kolorystycznych. Dodatkowo popularne jest również stosowanie na płytkach określonych motywów. Warte uwagi się płytki imitujące marmur lub drewno. Wybór powinien być jednak motywowany ogólnym charakterem wnętrza.

Płytki wielkoformatowe – zastosowanie

Płytki wielkoformatowe możemy umieścić i w łazience, i w kuchni, i na werandzie, i w sypialni, i w salonie. Wszystko zależy od specyfiki danego pomieszczania. Jeśli na przykład zachodzi w nim częsta zmiana temperatury, warto uwzględnić tę kwestię podczas montażu. Nie jest to jednak przeszkoda do aranżacji wnętrz z wykorzystaniem kafli XXL. Zaletą płytek wielkoformatowych są ich elegancja i minimalizm. Jeśli zastosujemy takie rozwiązanie w naszym domu, z pewnością będziemy zadowoleni z efektu. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak skutecznie zwalczać szkodniki domowe bez użycia chemii?
Jak skutecznie zwalczać szkodniki domowe bez użycia chemii?
Poznaj naturalne i bezpieczne metody walki z szkodnikami domowymi. Wiedza, która pomaga chronić zarówno Twój dom, jak i środowisko.
Ostatnie wpisy