Jak dobrać bieżnik do obrusu?

Jak dobrać bieżnik do obrusu?
Natalia Korzeniowska
Kuchnia i jadalnia
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Jeśli masz problem z “ubraniem” swojego stołu w bieżnik współgrający z obrusem, koniecznie przeczytaj poniższy artykuł!

Czym jest bieżnik?

Bieżnikiem można nazwać podłużną, zazwyczaj prostokątną serwetę bądź nakładkę dekoracyjną, którą kładzie się na stół, ławę bądź inny blat. Nakładka ta często jest bogato zdobiona, zrobiona z koronki bądź haftowana. Ozdoba nie zasłania jednak całej powierzchni blatu, dzięki czemu jest świetną alternatywą dla osób chcących nieco odsłonić na przykład piękny stół.

Plusem bieżników jest fakt, że wyglądają mniej formalnie niż na przykład obrusy. Z powodzeniem więc można je zastosować także na ławach czy komodach. Bieżniki mogą kojarzyć ze staroświeckimi dekoracjami naszych babć czy mam, obecnie jednak na rynku dostępne są takie zrobione z wielu materiałów, na przykład z organzy, filcu czy lnu, a także z wieloma fantazyjnymi zdobieniami czy nadrukami. To także daje wiele możliwości „stylizacji”. 

Bieżniki z poliestru czy filcu świetnie będą wyglądać w codziennych aranżacjach ławy w salonie lub stołu w kuchni, z kolei te z organzy czy koronki mogą się sprawdzić podczas ważniejszych okazji.

Dużym plusem bieżników jest to, że nie zasłaniają całego mebla, dzięki czemu możemy zarówno ożywić pomieszczenie, jak i podkreślić i wyeksponować piękną ławę, stół czy nawet komodę.

Jak łączyć bieżnik z obrusem?

Bieżniki nie muszą występować solo. Można bez przeszkód łączyć je z obrusami. Musisz jedynie pamiętać o kilku zasadach. Bieżnik powinien mieć wymiary w proporcji 2:1. Innymi słowy, długość powinna być dwa razy większa niż szerokość. Bieżnik powinien być także krótszy niż obrus, tak aby nie zaburzał kompozycji stołu.

Co z kolorystyką bieżnika? Tu masz pełną dowolność. Dobrze jest dobierać bieżnik do stylu i kolorystyki wnętrza. Pamiętaj także, żeby nie łączyć gryzących się ze sobą kolorów obrusa i bieżnika. Źle będą ze sobą wyglądać na przykład czerwony i zielony. Postaraj się dopasować ozdoby na zasadzie podobieństwa odcieni, na przykład beże z beżami, brązy z brązami itd.

Bieżnik solo

Sam bieżnik będzie na pewno nieco subtelniejszy w odbiorze. Jeśli chcesz więc jedynie dodać nutki elegancji w Twoim wnętrzu, postaw na to rozwiązanie. Wystarczy, że na ławę lub komodę położysz pięknie wykonany, współgrający z meblem bieżnik i przestrzeń stanie się przytulniejsza. Pamiętaj jednak aby kolorystykę tekstyliów dopasować do stylu i koloru mebla, na którym je ułożysz.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wprowadzić w salonie przytulny nastrój?
Jak wprowadzić w salonie przytulny nastrój?
Marzy Ci się dom, będący idealną strefą relaksu? Zobacz, jak stworzyć przytulny i klimatyczny salon, za pomocą dodatków i sezonowych dekoracji.
Ostatnie wpisy