Jak ozdobić teren przed wejściem do domu?

Jak ozdobić teren przed wejściem do domu?
Aleksandra Nowak
Wokół domu
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Teren przed domem jest jego wizytówką i w dużym stopniu wpływa na to, jak wygląda cały budynek. Front ogrodu jest tą częścią, która jest zazwyczaj dostępna dla oczu sąsiadów i przechodniów, dlatego warto zadbać o to, by był on zadbany i atrakcyjny wizualnie. Zobacz, jak ozdobić teren przed wejściem do domu tak, aby budził on zachwyt wszystkich w okolicy.    

Dekoracyjna kostka brukowa    

Ścieżka do domu oraz podjazd przed nim powinny być wyłożone równą i schludnie wyglądającą kostką brukową. Nie tylko jest to zdrowe dla podwozia Twojego samochodu, lecz także nadaje całemu terenowi bardziej uporządkowanego wyglądu. Kolorowa, dekoracyjna kostka jest wspaniałym rozwiązaniem na podjazd, ponieważ dzięki takiemu rozwiązaniu może on sam w sobie stać się ozdobą domu. Wzory ułożone z bruku, na przykład fale, okręgi lub inne geometryczne kształty urozmaicają wygląd ogrodu, jednocześnie dodając mu klasy i uroku.    

Rośliny przed domem   

Warto przed domem zadbać o trochę zieleni. Najczęściej widuje się w tym miejscu po prostu zwykły, zadbany trawnik. Coraz częściej jest on jednak urozmaicany różnymi akcentami lub dodatkami. Po bokach trawników, w betonowych donicach mogą rosnąć iglaki, na przykład tuje czy jałowce lub kolorowe kwiaty. Takie doniczki w różnych kształtach i rozmiarach możesz kupić na stronie https://donice-zadora.pl/donice-betonowe-c-38.html. Rośliny w donicach nie potrzebują tak dużo uwagi, co te sadzone do gruntu, dlatego jest to rozwiązanie, które wymaga dużo mniej pacy. 

Ciekawym i bardzo modnym w ostatnich latach sposobem na urozmaicenie zwykłego trawnika jest wysianie w nim łąki kwietnej. Kwitnące w wysokiej trawie kolorowe kwiaty będą wabić pszczoły i motyle, a zarośnięty teren stanie się domem dla wielu gatunków owadów, co przyczyni się do chronienia bioróżnorodności polskiej przyrody. Niekoszona, gęsta łąka zatrzymuje również wilgoć w glebie, zapobiegając jej wysychaniu, jest więc skuteczną metodą walki z corocznymi suszami. Jest to więc rozwiązanie nie tylko modne i niezwykle urokliwe, lecz także przyjazne dla środowiska. 

Oświetlenie przed domem    

Aby teren przed domem był widoczny także po zmroku, a wieczorne powroty do swojego lokum nie przyprawiały o dreszcz na plecach, warto zadbać też o oświetlenie domu i jego okolicy. Dobre światło wydobywa piękno z przedmiotów, dzięki czemu teren dookoła Twojego domu może zyskać jeszcze więcej, niż z pomocą samych dekoracji. Ciekawą, proekologiczną i bardzo tanią w eksploatacji opcją są lampki solarne, które możesz obecnie kupić praktycznie w każdym sklepie budowlanym. Dają one łagodne, jasne światło i po pełnym naładowaniu mogą świecić nawet do 20 godzin. Większość modeli takich lamp jest wyposażona w czujnik zmroku i aktywuje się samoistnie, kiedy zaczyna się ściemniać. Jest to więc jeszcze bardziej praktyczna i wygodna możliwość, niż fotokomórka. 

Dekoracja terenu przed domem decyduje w dużej mierze o tym, jak prezentuje się cały budynek. Schludny, zadbany trawnik oraz czysta kostka brukowa zamiast piasku czy gołej betonowej wylewki sprawiają, że dom wygląda bardziej elegancko. Z kolei zaniedbany ganek i niezagospodarowana przestrzeń sprawiają wrażenie, jakby cały dom być jeszcze niewykończony. Wykorzystaj proste rozwiązania i niewielkie dekoracje, aby stworzyć piękną aranżację terenu przed swoim domem. 

Zdjęcie główne: pexels.com/Pixabay

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*