Jak pozbyć się wody z gruntu?

Jak pozbyć się wody z gruntu?
Aleksandra Michaliszyn
Wokół domu
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Długo utrzymująca się woda może być niemałym wyzwaniem dla właściciela działki. Jeśli planujesz rozpocząć budowę lub jakiekolwiek inne prace, konieczne będzie pozbycie się wody z gruntu. Jednak jak to zrobić? Przedstawiamy kilka sprawdzonych rozwiązań.

Przepuszczalność gruntu, ulewne deszcze, wiosenne roztopy… powodów utrzymywania się wody na gruncie może być bardzo, bardzo wiele – na większość z nich nie mamy jednak żadnego wpływu. Jak poradzić sobie w takiej sytuacji? Co zrobić, aby pozbyć się takiej długo utrzymującej się wody z gruntu?

Systemy odwodnienia

Jednym ze skuteczniejszych sposobów na pozbycie się wody z gruntu są systemy odwodnienia. Które z nich są najpopularniejsze?

Drenaż melioracyjny

Bardzo chętnie wybieranym rozwiązaniem jest drenaż melioracyjny. Jest on układany przede wszystkim w gruntach, na których bardzo długo już utrzymuje się wysokie nawodnienie. Co więcej, taki drenaż może służyć też do zsączania wody pochodzącej na przykład z rynien. Ciągi drenarskie wykonuje się z perforowanych rur plastikowych układanych na bezpośrednio w gruncie lub na warstwach filtracyjnych.

Samospływ

Innym bardzo skutecznym i popularnym rozwiązaniem jest tak zwany samospływ. Metoda samospływu polega na takim ukształtowaniu podłoża, aby woda samoczynnie przemieszczała się w pożądaną stronę. To bardzo prosta metoda pozbywania się wody z gruntu, która nie wymaga sporej ingerencji. 

Odwodnienie liniowe

Możesz zdecydować się również na system nazywany odwodnieniem liniowym. Tego typu odwodnienie polega na ułożeniu w nawierzchni koryt przykrytych kratką umożliwiającą bezpieczne poruszanie się i odprowadzenie wody do specjalnego osadnika.

Pompa do usuwania wody

Jeszcze innym sposobem na pozbycie się zalegającej wody jest wypompowanie jej przy użyciu przeznaczonego do tego urządzenia. Takim urządzeniem może być między innymi pompa do brudnej wody

Jak jednak wybrać najlepszą pompę, która pomoże Ci uporać się z problemem wody na gruncie? Przede wszystkim zwróć uwagę na rozdrabniacz oraz filtr wstępny. Ważny jest także wirnik pompy – najlepszy będzie ten aluminiowy. Jeśli zaś chodzi o same parametry, to zwróć uwagę przede wszystkim na ilość litrów pompowana w ciągu jednej minuty oraz wysokość, na jaką może pompować wodę. Pamiętaj też, że na wydajność pompy wpływ ma również długości i średnicy węży odprowadzających wodę. Uwzględniając wszystkie te elementy, będziesz mieć pewność, że pompa doskonale poradzi sobie z zalegającą wodą. 

Zdjęcie główne: Alice Triquet/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Zalety korzystania z wielospecjalistycznych przychodni lekarskich
Zalety korzystania z wielospecjalistycznych przychodni lekarskich
Wielospecjalistyczna przychodnia lekarska stanowi fundament nowoczesnej opieki zdrowotnej, oferując pacjentom dostęp do szerokiego wachlarza specjalistów pod jednym dachem.
Ostatnie wpisy