Artykuł sponsorowany
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.
Czarnuszka to roślina posiadająca wiele zalet. Była ona dobrze znana o ceniona już w starożytności, gdzie ceniono głównie jej wartości smakowe i prozdrowotne. Współcześni ogrodnicy traktują czarnuszkę zarówno jako roślinę użytkową, jak i dekoracyjną. Co powinniśmy wiedzieć zanim zdecydujemy się na zakup nasion tej rośliny. Jak wybrać pełnowartościowe nasiona czarnuszki?
Czarnuszka to wywodząca się z Azji i obszarów Morza Śródziemnego roślina wchodząca w skład rodziny jaskrowatych. Należy zdawać sobie sprawę, że mianem czarnuszki określa się ponad 20 gatunków roślin. Czarnuszka posiada wzniesioną, rozgałęziającą się łodygę. W sprzyjających warunkach osiąga do 50 centymetrów wysokości. Jej korzeń jest palowy, a liście pierzastosieczne. Roślina posiada delikatne, a jednocześnie dekoracyjne kwiatostany. Zazwyczaj są one barwy niebieskiej, choć można spotkać także kwiaty różowe lub białe. Okres kwitnienia rośliny rozpoczyna się w czerwcu i może trwać do końca sierpnia. Czarnuszka posiada drobne, czarne nasiona, którym zawdzięcza swoją nazwę. Czarnuszka uprawiana jest jako roślina jednoroczna. Jest cenioną rośliną miododajną – przyciąga pszczoły i inne pożyteczne owady. Olejki eteryczne zawarte w tej roślinie charakteryzują się silnym działaniem przeciwbakteryjnym, rozkurczowym i przeciwpasożytniczym. Roślina znajduje zastosowanie w kuchni (używa się jej między innymi do wyrobu pieczywa), a także w kosmetyce. Floryści wykorzystują niektóre odmiany czarnuszki do tworzenia suchych bukietów (ich wielkim walorem jest fakt, że nawet po zasuszeniu nie tracą swojego pięknego koloru).
Uprawa czarnuszki w polskim ogrodzie nie jest trudna. Dla rośliny tej dobrze jest zarezerwować stanowisko ciepłe i dobrze nasłonecznione (najlepsze będą miejsca o wystawie południowej).
Odpowiednie podłoże jest przepuszczalne, zasobne w składniki pokarmowe, z większą zawartością wapnia, wilgotne. Należy unikać podłoża podmokłego, kwaśnego i bardzo suchego. Doświadczeni ogrodnicy przekonują, że bardzo dobrym przedplonem dla czarnuszki są warzywa i rośliny okopowe.
Czarnuszka wykazuje dość dobrą odporność na chłody, dlatego jej nasiona można wysiewać bezpośrednio do gruntu już na przełomie marca i kwietnia. Ważne jest, żeby zachować co najmniej 15 centymetrów pomiędzy poszczególnymi sadzonkami, gdyż rośliny te będą się intensywnie rozkrzewiać.
Zanim posadzimy czarnuszkę w przydomowym ogrodzie, musimy zdawać sobie sprawę, że roślina ta może zostać zaatakowana przez takie choroby jak szara pleśń, bakterioza mieszków. Szkodniki zagrażające uprawie czarnuszki to piętnówka czy błyszczka jarzynówka.
Nasiona czarnuszki (https://www.esklep.legutko.com.pl/258-czarnuszka) są wyjątkowe, gdyż zachowują zdolność do kiełkowania przez kilka lat. Bardzo istotne jest, żeby zaopatrzyć się w nasiona od renomowanych producentów. Dają nam oni gwarancję, że nasiona czarnuszki zostały pozyskane z kontrolowanych, ekologicznych upraw i są w pełni bezpieczne dla naszego zdrowia. W sklepach ogrodniczych można niekiedy spotkać nasiona sprzedawane na wagę – nigdy ich nie kupujmy. Ich niska cena jest spowodowana tym, że są one niepełnowartościowe lub przeterminowane. Jeżeli zamierzamy przechowywać nasiona czarnuszki, dobrze jest umieścić je w papierowych torebkach, a następnie znaleźć dla nich suche i chłodne miejsce (pamiętajmy, że wilgoć i wysokie temperatury stymulują nasiona do kiełkowania, co jest niepożądane).
Zdjęcie: materiał Klienta.