Wymiana szyby w drzwiach zewnętrznych – jak to zrobić?

Wymiana szyby w drzwiach zewnętrznych – jak to zrobić?
Paula Kowalczyk
Pozostałe
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Ciemne pomieszczenia zaraz po wejściu do domu są dużym problemem dla właścicieli. Drzwi frontowe wykonane z solidnego, grubego drewna blokują dostęp światła zewnętrznego do środka. Jak zaradzić temu problemowi i mieć dobrze doświetlony przedsionek? Przeczytaj, by się dowiedzieć!

W efekcie posiadania drzwi z grubej, jednolitej warstwy, musimy ratować się sztucznym oświetleniem, które i tak często nie spełnia swoich wymagań. Dobra widoczność w przedsionku jest szczególnie wymagana. To właśnie tam przyjmujemy gości z zewnątrz, kontrolujemy nasze stylizacje przed wyjściem, poprawiamy makijaż czy zakładamy obuwie. 

Sposób na doświetloną przestrzeń

Dobrym pomysłem na rozświetlenie tej części domu jest umieszczenie drzwi zewnętrznych z przeszkleniami. Nie dość, że sprawią, że drzwi frontowe będą wyglądały spektakularnie, to pozwolą na wpadanie światła dziennego do wnętrza. Szkło jest powszechnie używanym, eleganckim materiałem, które nadaje wdzięku i optycznie powiększa wejście.

Styl, w jakim zdecydujemy się na przeszklenia, zależy od wielkości całych drzwi frontowych, koloru zewnętrznej farby elewacyjnej oraz wykonań ram okiennych czy balkonowych. W ofercie znajdziesz przeszklenia poziome i pionowe, na całej długości drzwi lub tylko w górze lub dole drzwi.

Użycie tych dwóch materiałów obliguje do specyficznego wyważenia proporcji, chcemy, by szkło było tylko ozdobą i rozjaśniało wewnętrzną przestrzeń, więc nie możemy pozwolić na jakąkolwiek dysfunkcję drzwi. Może się zdarzyć, że front drzwi wybierzemy w innym momencie, takim, w którym okna są już na odpowiednim miejscu, wtedy dobieramy stylizację do okiennicy. Odpowiednie połączenie materiałów da schludny i uporządkowany efekt.

Jak wymienić szybę w drzwiach?

Nikt by nie chciał, żeby wandal zdemolował mu drzwi wejściowe, tym samym niszcząc piękną szybę. Czasem jednak takie sytuacje się zdarzają. Jeśli nie chcemy zdecydować się na fachowca, możemy sami spróbować ją wymienić. Co, jak się okazuje, wcale nie jest niebotycznie trudne. Jak więc wymienić szybę bez uszkadzania całych drzwi wejściowych?

 1. Wyjmij drzwi i ułóż je stroną zewnętrzną do góry. Taka pozycja da Ci swobodę ruchów i zapobiegnie ewentualnemu rozsypaniu się drobin szkła.
 2. Posmaruj nożyk olejem. Da Ci to dużo większy poślizg przy dalszej pracy.
 3. Wytnij ramkę przy szybie wzdłuż całej jej długości.
 4. Odwróć drzwi na drugą stronę i zabezpiecz wzdłuż szyby taśmą malarską.
 5. Zmierz położenie ramki w drzwiach, by mieć pewność, w którym dokładnie miejscu się znajdowała.
 6. Posmaruj ponownie nóż olejem tapicerskim i odetnij zewnętrzną część szyby.
 7. Powtórz czynność od wewnętrznej strony.
 8. Wyjmij ramę i szybę z drzwi. Po dokładnym odcięciu powinna swobodnie odejść od drewna.
 9. Oczyść wnętrze z kleju, który pozostał po poprzedniej szybie. Użyj do tego dłuta, które zamoczysz w wodzie z płynem do mycia naczyń. Powtarzaj czynność do momentu, w którym klej zniknie.
 10. Umyj ramkę oraz drzwi odpowiednim rozpuszczalnikiem. Usunie on ewentualne nieczystości, które mogłyby przeszkodzić w działaniu kleju.
 11. Nałóż na ramkę oraz drzwi aktywator do taśmy klejącej.
 12. Przyklej nową taśmę z klejem do ramki po jej zewnętrznej i wewnętrznej stronie. Zwróć uwagę na dokładność wykonanej czynności. 
 13. Odklej folię ochronną od taśmy klejącej. Wykonuj to bardzo ostrożnie, by nie zerwać zewnętrznej strony taśmy, od której odklejasz osłonę.
 14. Umieść nową szybę w miejscu przeznaczonym na nią w ramce.
 15. Włóż podkładki dystansowe między szybę a drzwi.
 16. Ramkę umieść w drzwiach w miejscu, które uprzednio wyznaczyłeś taśmą malarską.
 17. Wyciągnij taśmę z jednej i drugiej strony ramki.
 18. Całość dociśnij wałkiem z dwóch stron. 
 19. Zdejmij folie ochronne i gotowe!

Pamiętaj, że każde drzwi, które kupujesz, powinny mieć odpowiedni certyfikat antywłamaniowy. Warto o to zadbać, gdyż to właśnie drzwi wejściowe chronią nasz dobytek i dają nam poczucie bezpieczeństwa.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*