Telewizor 4K czy 8K – co się bardziej opłaca?

Telewizor 4K czy 8K – co się bardziej opłaca?
Aleksandra Tabak
Salon
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Producenci telewizorów kuszą najnowszą technologią, oferując coraz więcej modeli w rozdzielczości 8K. Mimo to ogromną popularnością nadal cieszą się telewizory 4K. Wiele opinii sugeruje nam, że korzystając z telewizora w normalnych domowych warunkach, nie zauważymy różnicy w jakości obrazu pomiędzy tymi dwoma modelami. Czy opłaca się zatem inwestować w sprzęt 8K, czy może lepiej wybrać telewizor 4K?

Telewizor 4K a 8K

Rozdzielczość telewizora 8K jest dwukrotnie wyższa niż 4K i aż czterokrotnie wyższa od Full HD. Oglądając filmy i programy telewizyjne w takiej rozdzielczości, moglibyśmy zobaczyć szczegóły, których nie sposób byłoby dostrzec w innych modelach telewizorów. 

Eksperci rynku RTV podpowiadają jednak, że aby móc rzeczywiście rozkoszować się obrazem o 33 milionach pikseli, jaki oferuje telewizor 8K, musielibyśmy wybrać model o przekątnej co najmniej 70 cali. W przypadku mniejszych ekranów efekt tej wysokiej rozdzielczości mógłby pozostać niezauważalny.

Co jeszcze trzeba mieć na uwadze to fakt, że jakością obrazu telewizora 8K możemy się cieszyć jedynie wtedy, gdy oglądamy na nim treści nagrane w odpowiednim formacie. Jak na razie treści 8K możemy znaleźć jedynie w serwisach takich jak Netflix, YouTube czy Vimeo. Natomiast jeśli chodzi o telewizję naziemną, satelitarną lub kablową – polscy operatorzy nie nadają jeszcze w takim formacie. Kupując telewizor 8K nie zawsze więc będziemy mieć możliwość oglądania obrazu 8K. Przy większości programów telewizyjnych, jakość obrazu okaże się taka sama jak w przypadku telewizora 4K.

Na zakup telewizora 8K może więc być jeszcze za wcześnie – dopóki nie zwiększy się ilość treści produkowanych w tym formacie. Z wysokiej jakości obrazu korzystalibyśmy jedynie oglądając programy na niektórych platformach internetowych. Jednak fakt, że telewizory takie pojawiły się już na rynku, oznacza duży spadek cen poprzednich modeli, jak 4K. Jeżeli więc najczęściej oglądamy kanały telewizyjne, wówczas zakup telewizora 4K może okazać się najlepszym wyborem.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Poradnik, jak wybrać najlepszy ekologiczny środek czystości z europejskich sklepów internetowych
Poradnik, jak wybrać najlepszy ekologiczny środek czystości z europejskich sklepów internetowych
Odkryj, jak wybierać ekologiczne środki czystości dostępne w europejskich sklepach internetowych. Dowiedz się, na co zwracać uwagę i jak unikać pułapek marketingowych.
Ostatnie wpisy