Wiosenne porządki w garażu

Wiosenne porządki w garażu
Kamil Michaluk
Pozostałe
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

W jaki sposób przeprowadzić porządki w garażu? Czym się kierować, żeby ta ważna przestrzeń użytkowa była funkcjonalna i przyjazna? Wiosna to idealny czas na zmiany. Kilka prostych zasad może w tym bardzo pomóc. O czym pamiętać w szczególności? Podpowiadamy. 

Dlaczego warto mieć posprzątany garaż?

Trwające przez dłuższy czas wiosenne porządki nie mogą ominąć garażu. Dlaczego warto utrzymywać w tym miejscu porządek? Przede wszystkim garaż nie jest wyłącznie miejscem przeznaczonym do przetrzymywania w nim samochodu. Znaleźć można tutaj również części i sprzęty niezbędne w codziennej eksploatacji auta, ale także przy dokonywaniu drobnych napraw. Porządek utrzymywany w garażu stanowi gwarancję tego, że wszystkie te prace będą przebiegały w sposób płynny i bez zbędnego stresu.

Garaż miejscem nie tylko dla samochodu 

Zwłaszcza w sytuacji, gdy nie mamy przy domu komórki, garaż spełnia także ważną rolę w przechowywaniu sprzętów istotnych dla domu, ale też prac w ogrodzie. Porządek tutaj sprawi, że z łatwością sięgniemy po nie w razie takiej konieczności.

Od czego zacząć wiosenne porządki w garażu?

W zasadzie powinno się rozpocząć od przemyślenia tego, czy aktualny układ regałów i organizacja pomieszczenia jest funkcjonalna. Czy sprzyja zachowaniu porządku i temu, żeby ważne dla nas przedmioty zawsze były pod ręką i na swoim miejscu, czy też wprowadza chaos i nieład? Od odpowiedzi na to pytanie będzie zależeć to, czy czeka nas jedynie przywrócenie porządku, czy jednak powinniśmy nastawić się na gruntowną reorganizację. 

Organizacja sprzątania

Wiosenne porządki nawet wtedy, gdy tylko chcemy przywrócić temu pomieszczeniu dawną świetność, będą wymagały dobrej organizacji. Potrzebujemy nie tylko sił, ale i odpowiednich środków. Chcąc zdobyć “ręce do pracy”, możemy z powodzeniem zaangażować całą rodzinę. W końcu sprzątanie w kilka osób będzie znacznie szybsze, możliwe też, że również przyjemniejsze. 

Poza tym trzeba zabezpieczyć sprzęt do sprzątania i pojemniki na śmieci. Starajmy się przy tym je segregować, dbając tym samym o środowisko. Warto również wynieść na czas sprzątania duże meble – choćby stoły. Oczywiście również auto powinno być na ten czas z niego wyprowadzone.     

Usunięcie z przestrzeni tego, co zbędne

Chyba każda osoba, która ma do czynienia z majsterkowaniem, posiada pewną tendencję do gromadzenia przedmiotów. Często łudzimy się, że dana rzecz może się jeszcze na coś przydać. Niestety, ale właśnie wiosenne porządki powinny być dobrą okazją do dokonania dość radykalnej selekcji tego, co faktycznie ma szansę zostać zużyte. Resztę rzeczy częściowo przeznacza się na śmietnik, ale niektóre można komuś oddać – być może dla innych faktycznie będą przydatne.

Właściwe sprzątanie i odświeżenie pomieszczenia

W toku zwykłej eksploatacji garaż najprawdopodobniej nie jest miejscem, które zbyt pedantycznie oczyszczane jest z kurzu i drobniejszych zanieczyszczeń. Właśnie wiosenne sprzątanie w garażu niech będzie także okazją do odkurzenia i wymiecenia stąd wszystkich nieczystości. 

Także stoły i inne meble warto oczyścić – niekiedy może to być dość żmudne zajęcie, bo przecież w garażu często stosuje się smary i inne substancje, które trudno jest wyczyścić. Dobrą praktyką może być też pomalowanie pomieszczenia. W czystej i uporządkowanej przestrzeni o wiele przyjemniej będzie później pracować. 

Podział na kategorie i strefy

Bardzo mądrym podejściem do porządków w garażu będzie podzielenie przedmiotów przechowywanych tutaj na kategorie. Można też wzorować się na tym, jak urządza się często kuchnię i podzielić przestrzeń garażu na strefy. Wówczas łatwiej będzie nam utrzymać porządek poprzez odkładanie rzeczy na miejsce.

Organizacja miejsc do przechowywania rzeczy w garażu

Warto zadbać o stabilne i solidne miejsca do przechowywania przedmiotów. Niekiedy trzeba naprawić już istniejące meble lub dodać nowe wraz ze wzrastającą ilością przedmiotów w garażu. Na szczęście dość solidne meble można kupić za niewielkie pieniądze w supermarkecie czy przez Internet. O co jeszcze trzeba zadbać? Przydadzą się wieszaki i specjalistyczne stojaki, które będą odpowiednie zwłaszcza dla przechowywania akcesoriów motoryzacyjnych.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*