Szafa pod schodami – aranżacje

Szafa pod schodami – aranżacje
Natalia Korzeniowska
Pozostałe
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

W wielu domach przestrzeń pod schodami bywa trudnym do aranżacji miejscem. Zazwyczaj pozostaje pusta. A szkoda, bo dodatkowe miejsce można wykorzystać na przykład jako szafę. Garść inspiracji znajdziesz poniżej.

Szafa na wymiar czy gotowa?

Ta decyzja zależy od tego, jak dużo masz miejsca pod schodami oraz jaki budżet przewidujesz. Gotowe półki zakupione w sklepie meblowym będą oczywiście tańsze niż zamówione na wymiar szafy od stolarza. Co nie oznacza wcale, że te gotowe będą prezentować się gorzej.

Szafa pod wymiar sprawdzi się idealnie w miejscach, gdzie przestrzeń i jej wymiary są nietypowe. Wtedy mebel można zaprojektować tak, aby wykorzystywał całą przestrzeń pod schodami. Oczywiście trzeba mieć na uwadze, że takie rozwiązanie może być kosztowne. Przy nietypowych wymiarach przestrzeni pod schodami może to być jednak jedyne rozwiązanie.

Ważnym aspektem jest też wybór drzwi do szafy. To także zależy od przestrzeni, jaką dysponujesz. Możesz wybrać drzwi otwierane, przesuwane czy szuflady wyjeżdżające z Twojej szafy.

Co można przechowywać w szafie pod schodami?

Tak naprawdę wszystko zależy od tego, jakie mamy potrzeby. Zazwyczaj decydujemy się na zabudowę schodów, które znajdują się na ganku czy w przedpokoju. Wtedy sprawa jest prosta i taki mebel możemy wykorzystać na chowanie kurtek i płaszczy, a także czapek i szalików w okresie jesiennym i zimowym.

Szafa pod schodami będzie także świetnym schowkiem na przykład na akcesoria sportowe. Dobrym pomysłem jest także trzymanie w niej odkurzacza, mopa czy deski do prasowania. W małych domach i mieszkaniach, gdzie liczy się każdy centymetr, w szafie pod schodami można trzymać także zapas środków chemicznych. Świetnie sprawdzi się też jako schowek na wszelkiej maści gadżety i akcesoria samochodowe.

Szafa z suwanymi drzwiami

Takie rozwiązanie będzie idealne dla mieszkań czy domów z małą ilością przestrzeni do zagospodarowania. Drzwi suwane nie zajmują bowiem miejsca przy korzystaniu z szafy i mogą być zamontowane od podłogi do samych schodów. To daje ogromne możliwości zagospodarowania całej możliwej przestrzeni. Przy większej ilości miejsca pod schodami szafa może przeobrazić się wręcz w mini garderobę z przesuwnymi drzwiami. 

Za drzwiami suwanymi można także „upchnąć” mnóstwo ubrań czy sprzętów codziennego użytku bez obawy, że niespodziewanie się otworzą, wypluwając wszystkie nasze skarby ;). Na fronty szafy można nakleić lustra, co dodatkowo optycznie powiększy przestrzeń. 

Drzwi otwierane

Do tego rozwiązania potrzebujesz już trochę większej przestrzeni. Szafa nie może tylko wyglądać, musi być także wygodna w użytkowaniu. Te z otwieranymi drzwiami są jednak dużo łatwiej dostępne niż te z przesuwnymi. W tym wypadku także możesz zastosować lustrzane fronty. Takie rozwiązanie świetnie sprawdzi się na przykład na ganku czy w przedpokoju.

Szuflady

To rozwiązanie zyskuje na popularności, sprawdzi się, jeśli nie masz wystarczająco dużo miejsca na drzwi. Jest to też świetny pomysł na przechowywanie na przykład obuwia czy akcesoriów sportowych. Szafa z wysuwanymi szufladami będzie wtedy strzałem w dziesiątkę. Łatwo ułożysz w niej buty, dzięki czemu zaoszczędzisz miejsce oraz zyskasz na wygodzie. 

Każdą z szuflad możesz zagospodarować na co innego, dzięki czemu będziesz wiedzieć dokładnie, gdzie co jest, zaoszczędzisz tym samym czas na poszukiwaniu na przykład czapki czy szalika.

Otwarte półki

To rozwiązanie sprawdzi się w salonie czy przedpokoju. W małych przestrzeniach często nie ma miejsca na ozdoby i bibeloty. Otwarta szafa pod schodami może być świetną opcją. W dodatku jest do zrobienia samodzielnie i małym kosztem. Wystarczy kilka pomalowanych wedle uznania desek, przymocowanych na przykład do ściany – i gotowe. W roli otwartej szafy mogą wystąpić najprostsze, bardzo popularne regały, chociażby z IKEA. Przestrzeń pod schodami z otwartymi półkami można zagospodarować jako kącik czytelniczy czy małą domową biblioteczkę.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Inteligentne zamki do drzwi – bezpieczeństwo i wygoda w jednym
Inteligentne zamki do drzwi – bezpieczeństwo i wygoda w jednym
Odkryj zalety inteligentnych zamków do drzwi zapewniających bezpieczeństwo i wygodę. Porównaj możliwości i funkcje różnych systemów zabezpieczeń.
Ostatnie wpisy