Ubezpieczenie garażu – ile kosztuje i przed czym chroni?

Ubezpieczenie garażu – ile kosztuje i przed czym chroni?
Redaktor Blue Whale Press
Pozostałe
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Ubezpieczenie garażu stanowi jego zabezpieczenie na wypadek różnych zdarzeń losowych. Niektóre towarzystwa umożliwiają swoim klientom wykupienie polisy nieruchomości razem z ubezpieczeniem garażu. Jak to właściwie wygląda? Ile kosztuje ubezpieczenie garażu i przed czym chroni? 

Na czym polega ubezpieczenie garażu? 

Na początku trzeba zaznaczyć, że nie ma możliwości samodzielnego ubezpieczenia garażu. Towarzystwa nie mają takiej opcji w swojej ofercie. Ubezpieczenie garażu można podpiąć pod polisę nieruchomości, jako jeden z dodatków. Dotyczy to także zabudowań, które znajdują się przy domu, takich jak altany, ogrodzenie, budynki gospodarcze oraz baseny.

Zanim wybierzemy najlepszą dla nas polisę, pamiętajmy również, że towarzystwa stosują własne definicje garażu. W większości przypadków jest on określony jako „budynek trwale zespolony z gruntem, niemieszkalny, który służy do parkowania pojazdów mechanicznych”. Garaż może przybierać różną formę: może być osobnym budynkiem, znajdować się w bryle domu lub do niego przylegać. Jeśli nie mamy pewności, jak towarzystwo ubezpieczeniowe rozumie definicję tego pomieszczenia, sprawdźmy OWU (Ogólne Warunki Ubezpieczenia). Powinien znajdować się w nich zapis odnośnie do rozumienia tego hasła. 

Czy można ubezpieczyć garaż blaszany? 

Jak już wspomniano, towarzystwa ubezpieczeniowe nie oferują polisy, która będzie zabezpieczać sam garaż. Wchodzi ono w skład ubezpieczeń majątkowych. Na takiej samej zasadzie można wykupić polisę na basen, ogrodzenie czy elementy małej architektury. Ubezpieczenie nieruchomości z garażem chroni te zlokalizowane w domu czy bloku. Co natomiast z garażem blaszanym? Niestety nie mamy dobrych wieści. Towarzystwo ubezpieczeniowe nie wyrazi zgody na wykupienie polisy na taką konstrukcję, ponieważ nie jest ona trwale zespolona z gruntem. 

Od czego można ubezpieczyć garaż? 

Ubezpieczenie garażu chroni budynek na wypadek trzech najważniejszych źródeł ryzyka. Chodzi o niszczycielskie działanie żywiołów, kradzież z włamaniem oraz dewastację. W pierwszym przypadku polisa zostanie wypłacona, jeśli np. pożar powstał bez udziału ubezpieczonego. Co to oznacza w praktyce? Jeśli jest się sprawcą podpalenia lub w trakcie postępowania, które będzie miało na celu wyjaśnienie sprawy, zostanie stwierdzone rażące niedbalstwo, nie otrzyma się pieniędzy z ubezpieczenia. W przypadku kradzieży z włamaniem ubezpieczony musi wykazać towarzystwu, u którego wykupił polisę, że doszło do siłowego wtargnięcia do wnętrza garażu. Ubezpieczyciel może nie wypłacić należności, jeśli zostanie udowodnione, że budynek był niezamknięty lub niewłaściwie zabezpieczony. Z kolei pod hasłem dewastacja, towarzystwa ubezpieczeniowe rozumieją różne formy zniszczenia garażu np. pomalowanie farbą. Więcej na ten temat można znaleźć na https://www.ubezpieczeniemieszkania.pl/artykuly/ubezpieczenie-garazu-i-dodatkowych-budowli-poza-domem.

Ile kosztuje ubezpieczenie garażu? 

Każde towarzystwo ubezpieczeniowe stosuje własny cennik. Każda z firm indywidualnie podchodzi do klienta i wylicza wysokość składki na podstawie różnych czynników. Przeważnie kwota ta wynosi od 100 do 300 złotych rocznie. Wybór odpowiedniej oferty nie jest wcale prosty. Przed podjęciem decyzji najlepiej porównać oferty różnych towarzystw. Warto w takiej sytuacji skorzystać z porównywarek online. Jedna z nich dostępna jest na stronie ubezpieczeniemieszkania.pl. Dzięki niej można znaleźć dla siebie najkorzystniejszą ofertę. 

Zdjęcie główne: John Paulsen/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Drewno, winyl czy laminat – jaką podłogę wybrać do salonu?
Drewno, winyl czy laminat – jaką podłogę wybrać do salonu?
Dawno minęły czasy, kiedy większość pokoi ozdobionych było wykładzinami. Nie mamy nic przeciwko dywanom i wykładzinom, ale spadek ich popularności otworzył drzwi do niespotykanych dotąd możliwości. Tyle materiałów i wzorów... Ale jak wybrać ten najlepszy?
Ostatnie wpisy