Co powinno się znaleźć w spiżarni, żeby przechowywanie w niej produktów spożywczych było maksymalnie ułatwione? Jakie przydatne akcesoria powinniśmy kupić do tego pomieszczenia? Wiadomo przecież, że dobrze urządzona spiżarnia pozwala na właściwe zaopatrzenie kuchni, która jest przecież sercem domu. Oto kilka przydatnych porad.
Dobrze urządzona spiżarnia to taka, gdzie wszystko jest na swoim miejscu. Warto więc zacząć od odpowiedniego rozplanowania przestrzeni w pomieszczeniu.
Przede wszystkim warto podkreślić, że sama idea urządzenia spiżarni poza kuchnią ma wiele zalet. Podstawowym ułatwieniem jest to, że można pozbyć się problemów związanych z zagraceniem w kuchni. Nie oszukujmy się: większość produktów, które mamy przechowywać w takim miejscu, jest nam potrzebna raz na jakiś czas. Nie ma więc powodu do tego, żeby wciąż były przetrzymywane w kuchni. Dodatkowo możemy uniknąć roznoszenia się po kuchni niechcianych zapachów.
Przede wszystkim trzeba rozplanować układ regałów tak, żeby było między nimi łatwe przejście. Rzeczy, których używamy często, powinny znajdować się na wysokości wzroku. Nie ma sensu sięgać po nie bardzo nisko lub wysoko, skoro zapotrzebowanie na nie jest duże. O co jeszcze warto zadbać? Wykończenie ścian i podłogi pomieszczenia powinno być takie, żeby jego sprzątanie było łatwe. W miejscu, gdzie przechowywana jest żywność, higiena jest zasadniczą kwestią. Należy też zadbać o to, żeby temperatura nie była zbyt wysoka: sugeruje się najczęściej 15–16 stopni i wilgotność nie wyższą niż 60%.
Praktycznie urządzona spiżarnia to przede wszystkim solidne i łatwe w utrzymaniu w czystości półki i regały. Meble muszą utrzymać ciężar przechowywanych w tym miejscu przetworów. Jeśli więc lubimy wyposażać się w dużą ilość słoików na zimę, to powinniśmy zadbać o szczególnie mocne konstrukcje.
Podstawowym wyborem będą najpewniej solidne regały z desek. W tym przypadku wytrzymałość bierze górę nad estetyką. Meble takie nie muszą być piękne, ważne, aby dobrze spisywały się w przeznaczonej im roli. Z pewnością sprawdzą się też konstrukcje z metalu. Spotyka się także regały z plastiku i płyty drewnopochodnej, jednak w ich przypadku należy zwrócić uwagę na wykonanie.
Niekiedy sugeruje się wybór bardzo wysokich konstrukcji, jednak w sytuacji, gdy mamy wiele wolnej przestrzeni, bardziej praktyczne będzie wykorzystanie niższych mebli. Można też wykorzystać wolne przestrzenie do tego, żeby zawiesić na nich wieszaki – mogą stać się dobrym miejscem do przechowania niektórych sprzętów.
Niekiedy w regałach bardzo przydatne są także szuflady, gdzie można pomieścić drobne przedmioty. Również to pomoże nam odciążyć strefę przechowywania w samej kuchni. Co jeszcze będzie pomocne w spiżarni?
Pamiętajmy, że spiżarnia jest także miejscem do przechowywania produktów sypkich. Warto umieszczać je w odpowiednim dla danego produktu pojemniku. Dla niektórych najlepiej przeznaczyć dość duże słoiki. Oczywiście ważne jest to, żeby ilość pojemników była dostosowana do tego, ile rodzajów produktów będziemy przechowywać. Istotne są także praktyczne zamknięcia.
W spiżarni potrzebne są również kosze. Można w nich sezonowo przechowywać owoce. Przydadzą się także do przetrzymywania warzyw: pamiętajmy jednak, że nie wszystkie mogą być przechowywane razem (np. ziemniaki i cebula). Dlatego miejsce dla nich powinno być wyznaczone w więcej, niż jednym miejscu. Tanim i dobrym sposobem na zorganizowanie przestrzeni w spiżarni będzie też wstawienie do niej drewnianych skrzynek.
Spiżarnia jest często miejscem, gdzie przechowywane są domowej roboty nalewki czy zakupione wina. Po to, żeby uniknąć możliwości ich stłuczenia, warto kupić specjalne stojaki na alkohol.