Wynajem krótkoterminowy – co powinien wiedzieć właściciel?

Wynajem krótkoterminowy – co powinien wiedzieć właściciel?
Monika Zysk
Pozostałe
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Planujesz rozpocząć swoją przygodę z wynajmem krótkoterminowym? Oto, co powinieneś wiedzieć, zanim się w niego zaangażujesz. Nie zapomnij o najdrobniejszych szczegółach!

Wynajem krótkoterminowy – na czym polega?

Wynajmowanie nieruchomości to popularna forma zarobku. Nie trzeba jednak od razu udostępniać lokalu na kilka miesięcy czy lat – istnieją także inne opcje. Wynajem krótkoterminowy to coraz bardziej popularna forma najmu, w której wynajmujący udostępnia swoją nieruchomość na krótki okres czasu – zwykle od kilku dni do kilku tygodni. Tego typu wynajem ma zastosowanie przede wszystkim w przypadku wynajmowania apartamentów, pokoi w pensjonatach, domków letniskowych, a także pokoi hotelowych, hosteli, lub innych form noclegowych.

O rosnącej popularności wynajmu krótkoterminowego decyduje przede wszystkim jego elastyczność, zarówno z punktu widzenia najemcy jak i wynajmującego. Wynajmujący ma możliwość wynajęcia swojej nieruchomości na krótki okres czasu i uzyskania z tego większych zysków niż w przypadku długoterminowego wynajmu. Z drugiej strony, najemcy zyskują dostęp do niedrogiego zakwaterowania na krótki okres czasu, co może być szczególnie atrakcyjne w przypadku krótkiego pobytu w innym mieście czy kraju. Turyści, podróżnicy, studenci – to przede wszystkim grupy zainteresowane w tym przypadku.

Kluczowe aspekty wynajmu krótkoterminowego dla właścicieli nieruchomości

Co jest najważniejsze przed przystąpieniem do zaoferowania swojego lokalu na wynajem krótkoterminowy? Przede wszystkim należy zorientować się dobrze na lokalnym rynku – jak duże jest zainteresowanie oraz jaką wysokość czynszu można zaproponować, aby być konkurencyjnym, a jednocześnie dobrze zarobić. 

Przed wystawieniem ogłoszenia zaopatrz swoją nieruchomość zgodnie z aktualnymi standardami, tak aby nie odstawała od tego, co oferują hotele. Pościel, ręczniki czy dostęp do Internetu to dziś absolutna podstawa. Ponadto postaraj się o odpowiednią reklamę, a – gdy już znajdziesz najemców – bądź dla nich dostępny i elastyczny. To zwiększy szansę na to, że zostawią pozytywną opinię oraz wrócą do ciebie. 

Jak uniknąć pułapek przy wynajmie krótkoterminowym

Wynajem, chociaż stanowi dobre  źródło dochodu, jest też niepozbawiony ryzyka. Jak uniknąć ewentualnych pułapek? Podstawą jest tu oczywiście weryfikacja najemców. Kluczem jest także dobrze sporządzona umowa. Rozsądnym rozwiązaniem jest skorzystanie w tym przypadku z pomocy profesjonalistów, którzy podpowiedzą w kwestii najmniejszych nawet szczegółów (sprawdź: Zarządzanie apartamentami Wrocław). 

Ponadto należy czytelnie ustalić zasady rezerwacji i anulowania wynajmu, takie jak minimalny czas pobytu, zasady anulowania, oraz warunki zwrotu depozytu. Pamiętaj także o tym, że utrzymywanie wysokiego standardu nieruchomości to twoje zadanie, do którego warto się przyłożyć! 

Fot.:  PhotoMIX Company/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*