Trawy ozdobne do ogrodu i na balkon

Trawy ozdobne do ogrodu i na balkon
Karina Strzelińska
Wokół domu
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Trawy ozdobne przyozdobią Twój ogród i balkon. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów traw. Zobacz, który z nich spełni Twoje oczekiwania! 

Trawa rośnie na każdym kontynencie. Istnieją gatunki, które dostosowały się do warunków atmosferycznych panujących nawet na Arktyce! Biorąc pod uwagę ten fakt, z pewnością możesz wykorzystać te rośliny, by przyozdabiały Twój ogród oraz balkon, a nawet mieszkanie! 

Funkcje traw w środowisku naturalnym 

Trawy pełnią w przyrodzie wiele różnych funkcji. Najistotniejszą z perspektywy człowieka jest bycie swoistym wskaźnikiem rodzaju gleby. Osoby, które mają wiedzę na temat tych roślin, z łatwością będą w stanie określić, jaka gleba przeważa na danym terenie. To bardzo ciekawa i zarazem przydatna funkcja traw. Warto wiedzieć, że dane trawy i gatunki roślin w warunkach naturalnych wyrosną tylko na odpowiednim dla ich wzrostu gruncie.

>> Zobacz też: Kwiaty do sypialni – jakie rośliny wybrać?

Odmiany trawy a gleba

Trawy, które świetnie rozwijają się w glebach zasadowych, gdyż są bogate w próchnicę, to między innymi kupkówka pospolita, wiechlina i kostrzewa. Na terenach piaszczystych świetnie poradzi sobie piaskownica zwyczajna i mannica nadmorska. Gatunki, które uwielbiają ziemię, która nie ma wielu składników mineralnych, takich jak fosfor czy potas obrastają z reguły kłosówka miękka albo strzęplica sina.

Mokre i kwaśne środowisko jest idealne dla rozwoju mozgi trzcinowej czy rajgrasu wyniosłego. Gleby wrzosowiskowe i bielicowe zazwyczaj porasta kostrzewa owcza. Ostnice to gatunek traw, który świetnie rozwija się na suchych stanowiskach. Biorąc pod uwagę upodobania glebowe konkretnych traw, warto rozważyć ich posadzenie w swoim ogrodzie. Oczywiście najpierw należy zweryfikować jaka gleba przeważa na jego terenie i na tej podstawie dopasować gatunek, który przypadnie nam do gustu. 

Trawy ozdobne idealne na balkon i do ogrodu

Trawy, o których wspomniano w poprzednim akapicie, mają swoje odpowiedniki dekoracyjne, które możemy zasadzić z powodzeniem w balkonowych donicach. Jedną z traw polecanych na balkon jest wiechlina. Jest to specyficzna, trwała i ładna roślina. Rośnie ona w warunkach naturalnych niemalże w każdej strefie klimatycznej.

Rośliną, która jest do niej podobna, jest kostrzewa. Jej niekwestionowanym atutem jest to, że mieni się w słonecznych promieniach. Jeśli myślimy o posadzeniu trawy w ogrodzie lub na balkonie warto rozważyć też kupkówkę. Jej kolory – żółty i biały – pięknie odznaczają się na tle pozostałej roślinności ogrodu.

Jeśli nasze gleby ogrodowe są słabej jakości, nie są żyzne i bogate w mikroskładniki, to z pewnością dobrym wyborem będzie piaskownica. Roślina ta rozrasta się bardzo szybko, tworząc bardzo gęste kępy. Niestety, by rozwijać się w pełni, musi mieć dużo miejsca. Tylko wtedy jej korzenie będa mogły rozwinąć się odpowiednio. Kolejnym okazem, który możemy mieć i w domu, i na balkonie, jest mannica nadmorska. To zielonkawo-szara trawa, która kocha wilgoć. Należy o tym pamiętać, gdy dokonujemy jej zakupu. Gatunkiem polecanym przez wielu ogrodników jest mietlica. Rośnie ona przede wszystkim w klimacie umiarkowanym. Jej delikatne, charakterystyczne kwiatostany z pewnością urozmaicą przestrzeń ogrodu lub balkonu. 

Dodatki 

Przykładów traw ogrodowych i balkonowych jest naprawdę wiele. Jeszcze więcej jest jednak pomysłów na ich aranżacje. Oprócz samej rośliny funkcję ozdobną pełni też doniczka. Producenci oferują wiele różnych doniczek. Warto, aby wszystkie doniczki do siebie pasowały i tworzyły spójną, aranżacyjną całość. Jeśli przesadzimy z różnorodnością traw i doniczek, powstanie chaos i nie będzie się to dobrze prezentowało. Wybierając doniczki i trawy, postarajmy się więc dobrze przemyśleć zakupy. Czasami mniej znaczy więcej. Dekoracje mają być wyłącznie dodatkiem, więc nie mogą zdominować całej przestrzeni. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Zadbaj o higienę we własnym sklepie
Zadbaj o higienę we własnym sklepie
Prowadząc własny sklep, posiadający w ofercie artykuły spożywcze, niezbędna jest odpowiednia dbałość o warunki higieniczne. Nie wystarczy codzienne, zwykłe sprzątanie. Trzeba też zadbać o dezynfekcję oraz akcesoria higieniczne dla pracowników i klientów.
Ostatnie wpisy