Sposoby na skuteczne przechowywanie w piwnicy

Sposoby na skuteczne przechowywanie w piwnicy
Marzena Wardyn-Kobus
Wokół domu
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Składzik urządzony w piwnicy jest bardzo wygodny i poręczny. Jednak nie wszystkie przedmioty i nie każde zapasy jedzenia nadają się do przechowywania w piwnicy. Dowiedz się więcej na ten temat.

Co przechowywać w piwnicy?

Zanim podejmiesz decyzję o przechowywaniu różnych rzeczy i zapasów jedzenia w piwnicy, sprawdź, czy nadaje się do tego. W piwnicach panuje niższa niż w pozostałej części domu temperatura, ale wyższa wilgotność. Dlatego nie możesz w niej umieszczać wszystkiego. Z uwagi na wyższą wilgotność lepiej zrezygnować z umieszczania w piwnicy książek czy dokumentów. Wysoka wilgotność nie sprzyja też przechowywaniu w piwnicy niektórej żywności (np. ryż, cukier czy sól będą absorbować wilgoć z pomieszczenia). 

Wiele osób z uwagi na podwyższoną wilgotność rezygnuje z przechowywania w niej nieużywanych obecnie zabawek, dywanów czy ubrań — rzeczy te mogą zawilgnąć (w skrajnych przypadkach nawet zapleśnieć) i pojawia się nieprzyjemny zapach, który jest trudny do usunięcia. Możesz spróbować umieścić ubrania w szczelnie zamykanym plastikowym pojemniku lub w worku próżniowym – powinny skutecznie utrudnić przedostanie się wilgoci do środka.

Jak przechowywać jedzenie w piwnicy?

Aby przechowywanie w piwnicy było skuteczne i wygodne, warto wyznaczyć w niej różne strefy. Ciemne i maksymalnie chłodne pomieszczenie warto przeznaczyć na spiżarnię i przechowywać w niej żywność. Jeśli w Twojej piwnicy znajduje się kotłownia, to byłoby dobrze, gdyby z uwagi na wyższą temperaturę nie sąsiadowała ona ze spiżarnią.

W pomieszczeniu, w którym będziemy umieszczać zapasy jedzenia, warto umieścić regały, które pomogą funkcjonalnie zorganizować tę przestrzeń. Na dolnych półkach ustawiamy żywność, którą dobrze jest przechowywać w jak najniższych temperaturach. Spiżarnia to dobre miejsce na ustawienie zapasowej lodówki (przyda się, jeśli często organizujesz duże imprezy) czy zamrażarki (będzie nieoceniona, jeśli masz w ogrodzie sporo owoców i warzyw, które z powodzeniem możesz zamrozić). 

Jeśli lubisz mieć w domu zapas ziemniaków czy jabłek, to ciemna i chłodna piwnica jest najlepszym miejscem do ich przechowywania — możesz umieścić je w skrzynkach na podłodze.

Co przechowywać w piwnicy poza jedzeniem?

Jeśli masz dobrze wentylowaną piwnicę, w której nie ma problemu z nadmierną wilgotnością powietrza, to możesz pokusić się o przechowywanie w niej różnych chwilowo nieużywanych rzeczy. Najlepiej jest umieszczać je na regałach w dużych plastikowych pojemnikach. Idealne będą transparentne, ale możesz też po prostu dokładnie opisać każdy pojemnik. Co może do nich trafić? Ozdoby świąteczne, zapasowe naczynia i sztućce, zapasowe środki czystości, szczelnie zamknięta karma dla zwierząt itp.

Piwnica to doskonałe miejsce do przechowywania wielu rzeczy. Warto jednak zadbać o uporządkowanie umieszczanych w niej przedmiotów i odpowiednie opisanie pudeł, by ułatwić sobie późniejsze szybkie odszukanie potrzebnej rzeczy. Koniecznie trzymaj się też wyznaczonych stref — w każdym pomieszczeniu lub w poszczególnych częściach piwnicy trzymaj rzeczy z konkretnej kategorii.

Zdj. główne: jarmoluk/pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jaki sprzęt do kuchni wybrać? Must have
Jaki sprzęt do kuchni wybrać? Must have
Zastanawiasz się, co powinno znaleźć się w Twojej kuchni? Zobacz nasze propozycje.
Ostatnie wpisy