Domowe sposoby na pleśń w łazience

Domowe sposoby na pleśń w łazience
Brygida König
Łazienka
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

W łazience panuje ciepły i wilgotny mikroklimat, co w połączeniu z niewystarczającą wentylacją sprzyja powstawaniu grzybów i pleśni. Brązowy, zielony, a nawet czarny nalot jest nieestetyczny oraz niebezpieczny dla zdrowia domowników.

Jak powstaje pleśń w łazience?

Pleśń w łazience pojawia się w miejscach najbardziej narażonych na wilgoć. Najczęstszymi przyczynami powstawania pleśni w łazience są:

 • zła wentylacja,
 • słabe ogrzewanie,
 • przemarzanie ścian w budynku,
 • zła izolacja,
 • nieodpowiednie ułożenie płytek,
 • złe spoiny,
 • złe umiejscowienie wanny, brodzika i kabiny prysznicowej.

Aby zminimalizować powstawanie pleśni w łazience, warto zamontować nawiewnik mechaniczny, który wspomoże wentylację grawitacyjną. W łazience warto również zamontować wywietrzniki okienne i drzwi wyposażone w kratkę higrosterowaną.

Miejsca, w których pojawia się pleśń to:

 • prysznic,
 • na łączeniu wanny ze ścianą,
 • na fugach i silikonie.

Usuwanie pleśni z fug

Najlepszym sposobem na pozbycie się pleśni jest, usunięcie spleśniałej części fugi, a następnie osuszenie tego miejsca i spryskanie środkiem grzybobójczym, a na końcu położenie nowej fugi. Usunięcie zainfekowanej fugi jest czynnością bardzo pracochłonną, która wymaga wiedzy i doświadczenia.

Domowe sposoby na usuwanie pleśni w łazience

Usuwanie pleśni domowymi sposobami wymaga dużo wysiłku, lecz są to naturalne sposoby, które nie mają negatywnego wpływu na zdrowie domowników.

Proszek do pieczenia

Proszek do pieczenia jest świetnym środkiem czyszczącym. Wystarczy niewielką ilość nasypać na zabrudzoną powierzchnię i pozostawić na około 20 min. Następnie usunąć gąbką lub szmatką.

Ocet

Ocet jest naturalnym środkiem do usuwania pleśni i grzybów. Aby usunąć pleśń z fug, silikonu i drzwi od kabiny należy przygotować roztwór z wody i octu – proporcja 2:1. Następnie umyć zainfekowane powierzchnie.

Roztwór z octu z dodatkiem sody oczyszczonej

Jeśli pleśń pozostała pomimo użycia roztworu z octu, to warto takie miejsce przetrzeć roztworem z wody i octu z dodatkiem sody oczyszczonej. Należy przygotować roztwór z wody i octu (proporcja 1:1) do przygotowanego roztworu dodać sodę oczyszczoną – tak, aby powstała gęsta papka. Powstałą papkę należy nałożyć na zmienione miejsce. Odczekać około 30 minut i usunąć za pomocą czystej ciepłej wody.

Pasta do zębów

Pasta do zębów ma bardzo szerokie zastosowanie. Nanieść niewielką ilość pasty na powierzchnię fugi lub silikonu i pozostaw na kilka minut. Następnie wyczyść to miejsce szczoteczką do zębów z twardym włosiem.

Płyn do mycia naczyń

Dobrej jakości płyn do mycia naczyń usuwa różne zabrudzenia. Należy nanieść odrobinę płynu do mycia naczyń na miejsca z pleśnią. Potem należy wyczyścić szczoteczką do zębów.

Sok z cytryny

Do usunięcia niewielkich zmian wystarczy nanieść sok wyciśnięty z połowy cytryny i pozostawić na około 20 minut. Następnie wyszorować szczoteczką do zębów z twardym włosiem i spłukać ciepłą wodą.

Wybielacz do tkanin

Do usunięcia pleśni z różnych powierzchni w łazience świetnie sprawdzi się roztwór sporządzony z:

 • 1/3 szklanki wybielacza,
 • ½ szklanki proszku do prania,
 • 4 l ciepłej wody.

Powstałym roztworem należy przemyć zmienione pleśnią miejsca.

Płyn do WC

Sprawdzonym i skutecznym sposobem do usuwania pleśni jest płyn do mycia WC. Wystarczy nanieść go na zmienione miejsca i pozostawić na minimum 2 godziny. Po upływie tego czasu należy go usunąć za pomocą ciepłej wody – czynność należy przeprowadzać w rękawicach ochronnych.

Roztwór z amoniaku i sody

Do sporządzenia roztworu niezbędne jest

 • 2/3 szklanki amoniaku,
 • 2 łyżeczki sody.

Wszystkie składniki należy wymieszać w butelce ze spryskiwaczem i nanieść na zmienione miejsce, pozostawić na godzinę. Po tym czasie należy wyszorować szczoteczką do zębów, a następnie przelać czystą wodą.

Chemiczne środki na usuwanie pleśni w łazience

W sklepach można znaleźć chemiczne środki do usuwania grzybów i pleśni w łazience. Preparaty te nie uszkadzają czyszczonej powierzchni i skutecznie usuwają pleśń, zapobiegając jej ponownemu powstawaniu.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Korzyści płynące z wynajmu serwisowanych biur dla rozwoju Twojego biznesu
Korzyści płynące z wynajmu serwisowanych biur dla rozwoju Twojego biznesu
Odkryj, jak korzystanie z serwisowanych biur może obudzić pełny potencjał Twojego biznesu. Dowiedz się więcej o dostępnych opcjach i zaletach, które przekonają Cię do wynajmu miejsca pracy.
Ostatnie wpisy