Przegląd najpopularniejszych pokryć dachowych

Przegląd najpopularniejszych pokryć dachowych
Małgorzata Kacperska
Wokół domu
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Zastanawiasz się, jaki rodzaj pokrycia dachu wybrać, aby sprawdził się przez lata? Chcesz, żeby tworzywo było estetyczne, a jednocześnie trwałe? Sprawdź wady i zalety znanych rozwiązań.

Na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań tego, co możesz umieścić na swoim dachu. Problem pojawia się wtedy, kiedy zupełnie nie orientujesz się w temacie. Niżej znajdziesz podstawowe informacje, które powinieneś przyswoić przed wizytą w sklepie.

Rodzaje pokryć dachowych

Dachówka ceramiczna

Niektórzy producenci reklamują, że ten produkt wytrzymuje nawet 150 lat. Surowcem wykorzystywanym przy jego produkcji jest odpowiednio uformowana, wysuszona i wypalona glina lub ił. Dzięki temu w wyrobie dachówek ceramicznych uczestniczą jedynie materiały naturalne. Jednocześnie jest to jeden z najbardziej solidnych produktów tego typu. Ceramika jest niesamowicie odporna na niszczące działanie warunków atmosferycznych, takich jak deszcz, mróz czy wiatr. Dlatego znalazła idealne zastosowanie w pokryciach dachowych. Niestety do minusów zaliczyć można cenę. To rozwiązanie jest dosyć kosztowne. Innym negatywnym czynnikiem jest ciężar. Metr kwadratowy może ważyć nawet kilkadziesiąt kilogramów. 

Dachówka betonowa

Jest to połączenie cementu oraz czystego piasku kwarcowego. Swoją popularnością dachówki betonowe są zbliżone do tych ceramicznych. Podobnie do nich są wytrzymałe na niekorzystne warunki pogodowe. Ponadto na skutek deszczu, gradu i śniegu materiał ulega utwardzeniu. Posiada także znakomitą izolację akustyczną. Jednak ich cena jest niższa. Minusem takiego rozwiązania nadal jest jego ciężar oraz często występujący problem ze schodzącym kolorem.

Dachówka bitumiczna

– to produkt złożony z kilku warstw, które nie przepuszczają wilgoci do wnętrza budynku oraz wyglądają atrakcyjnie. Do montażu nie potrzebujesz specjalnych narzędzi ani doświadczenia. Jeśli masz trochę chęci i zapału, to nie będziesz potrzebował specjalistycznej ekipy. Niewątpliwymi zaletami są niewielki ciężar i korzystna cena. Niestety ma też swoje wady, tzn. szybko się nagrzewa i oddaje swoje ciepło do otoczenia.

Blachodachówka

Wyglądem przypomina tradycyjną dachówkę. Produkowane najczęściej z blachy stalowej lub aluminiowej wzmocnionej dwustronnie cynkowanym oraz powleczonym kilkoma warstwami lakierem. Niestraszne jej deszcz, śnieg, promienie słoneczne i zmienne temperatury. Taki materiał może przetrwać dziesiątki lat. Tworzywo to jest dużo lżejsze od konkurencji. Montaż jest bardzo prosty i szybki. Cena tego pokrycia nie jest również wygórowana. Największą wadą tej metody jest słaba izolacja akustyczna. Wszystkie zewnętrzne dźwięki są słyszalne w pomieszczeniach znajdujących się na poddaszu. Możesz zmniejszyć ten efekt dzięki zastosowaniu warstwy ocieplenia, np. z wełny mineralnej.

Gont drewniany

To naturalny rodzaj pokrycia. Ma formę deszczułek w kształcie klina. Formowane są z drewna sosny, świerku, jodły, dębu, modrzewia bądź cedru. Elementy są cięte mechanicznie lub ręcznie. Jeśli stosowana jest ta druga metoda, to nie dochodzi do przecinania włókien drewna, gonty są mniej nasiąkliwe. Przed położeniem należy zaimpregnować surowiec. Wydłuży to jego żywotność. Jednakże czynność ta przeciąga proces montażu. Inną wadą jest fakt, że gont nie należy do najbardziej okazałych. Jeśli postawisz na tę propozycję, to koniecznie pomyśl o zamontowaniu na dachu piorunochronu.

Każde z pokryć ma swoje plusy i minusy. Wybierz opcję, która najbardziej spełnia twoje oczekiwania. Weź pod uwagę, że jest to inwestycja na lata. Ważne są warunki klimatyczne i lokalne, izolacyjność, dostępność, kształt dachu oraz koszt, do którego zalicza się cena poszycia, elementy dodatkowe oraz robocizna. Nie zapomnij też, że dach musi pasować do aranżacji zewnętrznej Twojej posesji, ogrodu oraz ogrodzenia. Wszystko utrudnia fakt, że na rodzaj pokrycia musisz się zdecydować już na etapie projektu, bo od tego zależy konstrukcja domu. Niepoprawny dobór może grozić zawaleniem lub zerwaniem w trakcie wichury.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak pomalować salon? 4 propozycje
Jak pomalować salon? 4 propozycje
Zabierasz się za remont salonu i nie masz pomysłu, na jaki kolor pomalować ściany? My stawiamy na klasyczną biel, współgrającą z innymi barwami szarość, zieloną ekspresję i amarantową wyrazistość!
Ostatnie wpisy