Szambo plastikowe i betonowe – co je różni i łączy?

Szambo plastikowe i betonowe – co je różni i łączy?
Aleksandra Michaliszyn
Wokół domu
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Bezodpływowy zbiornik na ścieki, czyli po prostu szambo, jest najpopularniejszym sposobem na pozbycie się nieczystości. Jednak jakie szambo wybrać podczas budowy domu? Podpowiadamy, jak wady i zalety mają dwa najczęściej wybierane rozwiązania, czyli szambo plastikowe i betonowe.

Budowa domu to ogromne przedsięwzięcie, które łączy się z koniecznością podjęcia wielu decyzji. Jedną z nich jest wybór zbiornika na ścieki, czyli szamba. Podpowiadamy, jakie zalety i wady posiadają szamba plastikowe i szamba betonowe.

Plusy i minusy szamba plastikowego

Największym plusem szamba plastikowego jest bez wątpienia jego masa. Są to szamba niezwykle lekkie, co wyjątkowo ułatwia chociażby ich transport oraz montaż. Warto jednak pamiętać, że są one przez to nieco mniej wytrzymałe na obciążenia – z tego względu rzadko montuje się takie szamba na przykład  pod podjazdem.  Mała odporność zbiornika wymusza również, by przed jego zasypaniem został wypełniony wodą. Przy kupnie takiego typu szamba należy także uwzględnić dość wysoką cenę. Zbiornik, który będzie wystarczający dla czteroosobowej rodziny to wydatek rzędu nawet 6000 zł, a jeśli zdecydujesz się na model wzmocniony, to kwota ta może urosnąć nawet do 8000 zł.

A może szambo betonowe?

Innym równie popularnym rozwiązaniem jest szambo betonowe. W jego przypadku bez wątpienia największym plusem jest jego wytrzymałość. Beton jest w końcu bardziej solidnym materiałem niż tworzywa sztuczne, dlatego też nikogo nie dziwi fakt, że zbiorniki betonowe są po prostu znacznie bardziej wytrzymałe od zbiorników plastikowych. Ma to znacznie zwłaszcza wtedy, gdy nad zbiornikiem planujemy zbudować podjazd do garażu albo miejsce parkingowe. Ponadto cena takie szamba jest nawet o połowę niższa niż w przypadku zbiornika plastikowego. Warto jednak pamiętać, że szamba betonowe są bardzo ciężkie, dlatego też transport i montaż mogą okazać się dość kłopotliwe, ponieważ nie na każdą działkę może dojechać samochód ciężarowy i dźwig, bez których zamontowanie zbiornika betonowego jest niemożliwe.

Jeśli więc uważasz, że zbiornik wykonany z betonu lepiej sprawdzi się na Twojej działce, to z pewnością zainteresują Cię  szamba betonowe Kraków oraz szamba betonowe Łódzkie – w tych miejscach zamówisz zbiornik przystosowany idealnie do Twoich potrzeb.

Zdj. główne: Ivan Bandura/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
W jaki sposób wybrać idealne akcesoria meblowe?
W jaki sposób wybrać idealne akcesoria meblowe?
Akcesoria meblowe to mocno zróżnicowana kategoria. Poszczególne produkty mogą bowiem nie tylko odpowiadać za właściwe otwieranie szafek, ale też mogą wpływać na bezpieczeństwo korzystania z nich.
Ostatnie wpisy