Jak wybrać dobrą pościel?

Jak wybrać dobrą pościel?
Aleksandra Michaliszyn
Sypialnia
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Wygodne łóżko i miękka, świeżo wyprana pościel to gwarancja udanego snu. W końcu nawet ludowe powiedzenia mówią, że „jak sobie pościelisz, tak się wyśpisz”. Okazuje się, że nie tylko metaforyczne przesłanie tego porzekadła się sprawdza. Jaką więc wybrać pościel? 

Jest kilka ważnych aspektów, które trzeba wziąć pod uwagę przy wyborze dobrej pościeli. Walory estetyczne są ważne, ale nie najważniejsze, dlatego przede wszystkim warto zwrócić uwagę materiał, z jakiego jest wykonana pościel, rodzaj zapięcia oraz jej rozmiar. To bardzo ważne czynniki, które po części warunkują jakość snu. Na co więc najlepiej się zdecydować? Podpowiadamy, która pościel spełni Twoje wszystkie oczekiwania.

Materiał

Warto powiedzieć trochę więcej o najważniejszym aspekcie, na który trzeba zwrócić uwagę, wybierając pościel. Materiał jest niezwykle ważny, ponieważ to on w głównej mierze sprawia, że śpi się wygodnie lub nie. Do wyboru masz wiele rodzajów tkanin. Jedne sprawdzą się zimą, inne latem. Jedne są lekkie i delikatne, inne trochę cięższe. Który więc materiał wybrać?

Bawełna

Pod tym określeniem kryje się naprawdę wiele. Pościel bawełniana to taka wykonana z materiałów, do których produkcji użyto 100% naturalnej bawełny. Zalicza się do nich między innymi satynę, adamaszek, korę lub perkal. Bawełniana pościel pozwoli Twojej skórze oddychać, a do tego doskonale odprowadzi nadmiar wilgoci. Jest ona także bardzo delikatna i przyjemna w dotyku. Nie gniecie się też zbytnio i łatwo jest ją założyć lub ściągnąć. Jest to bez wątpienia jeden z najbardziej uniwersalnych materiałów wykorzystywanych do szycia pościeli. Warto jednak pamiętać, aby wybrać taką bez syntetycznych domieszek.

Makosatyna

Jest to rodzaj pościeli bawełnianej. Makosatyna to najwyżej jakości satyna utkana z bardzo delikatnej bawełny. Jest to niezwykle subtelny materiał, który zapewnia wyjątkową miękkość Twojej pościeli. Jest ona także bardzo przewiewna, więc sprawdzi się jako pościel całoroczna – w chłodne dni Cię ogrzeje, a w gorące ochłodzi.

Jedwab

Odrobina luksusu w Twojej sypialni, czyli pościel jedwabna. Jest to niezwykle delikatny materiał, który sprawdzi się w szczególności latem, ponieważ przyjemnie chłodzi. Jedwabna poduszka będzie także idealna dla kondycji Twoich włosów i skóry. Dzięki niej włosy nie będą się w nocy łamać, a na twarzy i dekolcie nie pojawią się zmarszczki spowodowane odgnieceniami. Dodatkowo jedwab jest świetną propozycją dla alergików, ponieważ nie przyciąga on kurzu.

Flanela

Flanela to bardzo delikatny materiał wykonany z bawełny, który sprawdzi się w chłodne dni. Przyjemnie Cię ogrzeje i jest bardzo miła w dotyku. Przy zakupie warto jednak zwrócić uwagę na gęstość, która powinna wynosić co najmniej 125g/m2, aby izolacja ciepła i chłonność wilgoci była jak najwyższa.

Len

Nie tak popularny jak dawnej, ale wciąż dostępny na rynku. Len to bardzo delikatny materiał, który z każdym praniem będzie stawał się jeszcze bardziej miękki. Podobnie jak jedwab jest idealny dla alergików. Jego minusem jest jednak fakt, że trzeba go po każdym praniu prasować, ponieważ dosyć mocno się gniecie.

Rozmiar

Kolejną ważną kwestią przy wyborze pościeli jest również dobranie odpowiedniego rozmiaru. Na rynku dostępnych jest wiele, jednak najczęściej spotykana jest pościel 160 x 200 lub pościel 200 x 220. Wybór właściwego rozmiaru pozwoli uniknąć sytuacji, kiedy kołdra lub poduszka układają się nie równo, ponieważ pościel jest za mała lub za duża. Dodatkowo dobry rozmiar gwarantuje łatwość w ściąganiu i zakładaniu pościeli po praniu.

Zdjęcie główne: manbob86/pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*