Jak urządzić kuchnię w kawalerce?

Jak urządzić kuchnię w kawalerce?
Natalia Korzeniowska
Kuchnia i jadalnia
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Kuchnia to serce każdego domu. To także miejsce, w którym spędzamy najwięcej czasu w ciągu dnia. Warto zadbać o to, żeby ta przestrzeń była zarówno piękna, jak i funkcjonalna, także w bardzo małych mieszkaniach i kawalerkach. 

Kuchnia zamknięta czy aneks kuchenny?

Właściciele kawalerek często stają przed tym wyborem. Zazwyczaj w kawalerkach, ze względu na bardzo ograniczoną przestrzeń, stosuje się to drugie rozwiązanie. Wbrew pozorom, aneks kuchenny jest dużo trudniejszym do ogrania tematem. Musimy bowiem pamiętać o spójności stylowej z salonem, a także o funkcjonalności aneksu. 

No właśnie, funkcjonalność. Ten aspekt zdecydowanie jest kluczem przy planowaniu małej przestrzeni. Co nam bowiem z pięknie urządzonego aneksu czy kuchni, jeśli korzystanie z niej będzie dla nas zmorą?

Zalety aneksu kuchennego

Aneks kuchenny musi zawierać lodówkę, zlew i płytę grzewczą. Rozmieszczenie tych elementów powinno być na tyle funkcjonalne, by nie utrudniało korzystania z nich w tak ograniczonej przestrzeni. 

Plusem aneksu kuchennego zdecydowanie jest minimalizm sprzętów, jakie można w nim zmieścić, jest tam bowiem tylko to, czego będziesz potrzebować przy codziennym użytkowaniu. To idealne rozwiązanie dla osób niezbyt lubiących gotowanie, a także tych, które na co dzień nie używają na przykład piekarnika czy pięciu garnków naraz. Mała przestrzeń wymusza minimalizm.

Jeśli jednak wiesz, że będziesz potrzebować dużo przestrzeni do przechowywania naczyń czy drobnych urządzeń, warto się zdecydować na meble robione pod wymiar i zaprojektować szafki do samego sufitu – zorganizujesz tym sposobem przestrzeń, która nie byłaby wykorzystana, nie zabierając przestrzeni na przykład salonu czy korytarza. 

W bardzo małych pomieszczeniach  każdy centymetr jest na wagę złota, otwarta kuchnia w formie aneksu jest więc idealnym rozmiarem na optyczne powiększenie metrażu – przy zamkniętej kuchni dostajemy mikroskopijne miejsce do przygotowywania posiłków i jeszcze mniejszy, klaustrofobiczny wręcz salon lub pokój dzienny. 

Aneks daje nam przestronny kącik kuchenno-jadalniano-salonowy. Ważnym aspektem jest także ilość światła wpadającego do zamkniętej kuchni – bez okna jest go naprawdę mało, aneks zupełnie rozwiązuje ten problem. Aneks kuchenny jest też świetny podczas przyjmowania gości – pozwala na interakcje z nimi podczas przygotowywania dań i przekąsek bez konieczności wyglądania z kuchni. 

Wady aneksu kuchennego

Zdecydowanie największą wadą aneksów kuchennych jest to, że wszystko jest w nich na widoku, a co za tym idzie, wymusza to na nas konieczność ciągłego sprzątania. W zamkniętych kuchniach po prostu zamykamy drzwi czy wychodzimy do innego pomieszczenia i problem znika z oczu. W aneksie nie ma takiej możliwości i sącząc popołudniową kawę w salonie, jesteśmy zmuszeni patrzeć na ten bałagan.

Kolejnym, dosyć sporym problemem aneksów kuchennych są zapachy podczas gotowania. Zapach spalenizny i tłuszczu rozchodzi się momentalnie. Podczas spotkań towarzyskich czy rodzinnych nie ukryjesz, że Twoje umiejętności kulinarne nie są jednak idealne ;). Dosyć sporą wadą aneksów jest także spójność stylowa z salonem. Wszystko musi ze sobą współgrać. Gryzące się ze sobą kolory, faktury czy style na pewno nie wpłyną na funkcjonalność pomieszczeń, jednak będą nieprzyjemne dla oka. 

Czy kuchnia zamknięta ma sens w kawalerce?

I tu kluczem jest planowanie i właściwa ocena sytuacji. Jeśli Twoja potencjalna kuchnia ma okno, to warto się zdecydować na taki ruch. W ten sposób masz możliwość świetnie oświetlić kuchnię naturalnym światłem, a także zyskasz wentylację.

Jeśli jednak okna nie ma, to jest to gra niewarta świeczki. Kuchnia będzie malutka, ciemna i niefunkcjonalna. Aktualnie na rynku można znaleźć masę gotowych mebli do aneksów kuchennych, które nie dość, że są ładne, to nie zajmują dużo miejsca. I to właśnie na to rozwiązanie warto się zdecydować jeśli mieszka się w kawalerce, która ma nie więcej niż 20–30 m². Poniżej przedstawiamy kilka aranżacji na stylowe aneksy kuchenne w kawalerce.

Mały powiew elegancji

Jak widzisz, aneks kuchenny nie musi przypominać kuchni w akademickiej klitce. Może sprawiać wrażenie przestronności, eleganci i szyku. Urządzony ze smakiem będzie zachwycał.

zdj.: Max Vakhtbovych/pexels.com

Wszystko jasne

Jasne fronty szafek także sprawdzą się przy optycznym powiększeniu przestrzeni. Dzięki nim kuchnia i salon staną się przytulnym miejscem.

zdj.: Max Vakhtbovych/pexels.com

Mocny akcent

Stylowe akcenty z mocnym kolorem ścian także sprawdzą się w aneksach kuchennych. Tak jak w tej aranżacji, możesz zrezygnować z ogrodzenia przestrzeni, dzięki czemu zyskasz mini jadalnię. 

Zdj. główne: Rune Enstad/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*