Stół do jadalni – jak wybrać odpowiedni wymiar i kształt?

Stół do jadalni – jak wybrać odpowiedni wymiar i kształt?
Agata Dobosz
Kuchnia i jadalnia
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Stół to serce każdego domu. To przy nim spożywamy posiłki, prowadzimy rozmowy, zacieśniamy więzi, często pracujemy. Przed zakupem tak istotnego mebla warto zastanowić się, jaki model będzie najlepszy.

Stół to jeden z tych mebli, które kupuje się na lata, dlatego powinien być nie tylko ładny i dopasowany do wnętrza, ale przede wszystkim funkcjonalny, wytrzymały i wykonany z dobrej jakości materiałów. Musi również odpowiadać naszym potrzebom, więc zanim zdecydujesz się na konkretny model, zastanów się, jaki kształt i jakie wymiary sprawdzą się w Twoim pomieszczeniu.

Jaki rodzaj stołu wybrać do jadalni?

Jeżeli dysponujesz większą przestrzenią w swoim domu i jadalnia stanowi osobne pomieszczenie, masz większe możliwości wyboru. W takim przypadku możesz zdecydować się na stół okrągły, który najlepiej prezentuje się ustawiony na środku, gorzej wygląda przy ścianie. Do jego zalet bez wątpienia zalicza się brak kantów, dzięki czemu to dobra opcja, gdy w pobliżu znajdują się dzieci.

Przy okrągłym stole wszystkim będzie wygodnie, ponieważ każdy ma tyle samo miejsca i widzi innych, co ułatwia nawiązywanie rozmowy. Jednak ze względu na kształt może nie sprawdzić się jako stół do pracy, szczególnie z komputerem. Jeśli zdarza Ci się pracować w jadalni lub Twoje dzieci odrabiają tam lekcje, wybierz stół kwadratowy bądź prostokątny.

Stół kwadratowy nie zajmuje wiele miejsca i sprawdzi się zarówno w mniejszych, jak i większych pomieszczeniach. Dobrze prezentuje się przy ścianie i w centralnym miejscu, a jego równe wymiary sprawiają, że każdemu wygodnie się siedzi i rozmawia. Przy stole kwadratowym komfortowo się także pracuje, uczy czy gra w gry planszowe.

Z kolei stół prostokątny jest klasycznym wyborem. Zazwyczaj mieści się przy nim więcej osób, pasuje też do większości wnętrz ze względu na to, że jadalnie najczęściej projektuje się w kształcie prostokąta. Na podłużnym stole możesz również ustawić więcej talerzy, potraw, waz i dzbanków, co przydaje się zwłaszcza podczas imprez czy uroczystych posiłków.

Zadbaj o wymiary

Zanim wybierzesz stół, wymierz najpierw dokładnie pomieszczenie, w którym chcesz go postawić. Pamiętaj, że aby zagwarantować wygodę wszystkim siedzącym, należy zachować odpowiednie odległości:

  • na każdą osobę powinno przypadać 60 cm długości i 40 cm szerokości blatu,
  • pomiędzy osobami musi być min. 20 cm odstępu.

Najlepiej wybrać stół, który będzie miał ponad 70 cm wysokości i ustawić go w odległości około 80 cm od ściany – ułatwi to odsuwanie krzeseł i wstawanie. Jeżeli na co dzień do posiłku zasiada niewiele osób, ale często przychodzą goście, warto zdecydować się na model rozsuwany. Dzięki temu szybko zyska się dodatkową przestrzeń dla biesiadników.

Materiał doskonały

Wybierając stół do swojej jadalni, zwróć uwagę na to, z jakiego materiału został wykonany. Masz do wyboru modele drewniane, z blatem szklanym lub laminowanym. Drewno to najszlachetniejszy surowiec, a drewniane stoły cechują się wytrzymałością i prezentują się bardzo elegancko, szczególnie we wnętrzach urządzonych w stylu vintage lub skandynawskim. Tańszą opcją są stoły z blatem laminowanym. Charakteryzują się mniejszą solidnością, ale łatwo się je czyści. Z kolei model ze szklanym blatem sprawdzi się w nowoczesnych aranżacjach. Jest modny i nie przytłacza przestrzeni.

Zdj. główne: Alvin Engler/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*