Jakie elementy armatury wodociągowej są kluczowe?

Jakie elementy armatury wodociągowej są kluczowe?
Artykuł sponsorowany
Wokół domu
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Projektowanie instalacji wodociągowych wymaga wiedzy i doświadczenia. Sieci wodociągowe nie składają się wyłącznie z rur. Ich istotnym elementem jest szeroko rozumiana armatura wodociągowa, czyli wszystkie dodatkowe elementy, które sprawiają, że korzystanie z sieci wodociągowej jest możliwe.

Co składa się na armaturę wodociągową?

Wybór armatury wodociągowej jest niezwykle szeroki i trzeba wiedzieć, co jest potrzebne w konkretnym przypadku. Najpowszechniejszymi elementami armatury wodociągowej są zasuwy oraz zawory, które wykorzystuje się do kontrolowania przepływu wody. W kształtowaniu instalacji istotne są kształtki i nawiertki. Dostęp do elementów armatury wodociągowej zapewniają skrzynki uliczne oraz włazy. Dzięki zastosowaniu teleskopów możliwe jest sterowanie zasuwami, które znajdują się pod ziemią. Dostęp do armatury powinien być łatwy, ale ograniczony wyłącznie dla osób, których zadaniem jest serwisowanie i usuwanie awarii sieci wodociągowych.

Najważniejsze cechy armatury wodociągowej

Do kluczowych cech armatury wodociągowej zalicza się jej trwałość. Musi być ona odporna na działanie czynników zewnętrznych, a także korozję. W przypadku kompensatorów duże znaczenie ma odporność na odkształcenia. Do produkcji armatury wykorzystuje się głównie żeliwo sferoidalne, a także stal oraz tworzywa sztuczne. Warto dobrać armaturę, której przepustowość i parametry będą dopasowane do przewidywanej pracy instalacji wodociągowej. Wysokiej jakości elementy armatury wodociągowej można znaleźć na https://www.anwod.com.pl/. Dobra armatura musi spełniać wszystkie wymagania stawiane przez normy techniczne. Istotna jest także zgodność wszystkich cech z założeniami projektowymi.

Gdzie stosuje się armaturę wodociągową?

Zastosowanie armatury wodociągowej jest niezwykle szerokie. Takie elementy jak wodomierze mogą być montowane bezpośrednio przy przyłączach wodociągowych. W przypadku bardziej rozbudowanych instalacji należy równomiernie umieszczać zasuwy oraz zawory. Pozwoli to odciąć część instalacji w razie awarii. Armaturę wykorzystuje się zarówno w instalacjach, których zadaniem jest dostarczanie wody pitnej, jak i użytkowej. Z elementów armatury korzysta się także w przemyśle. W miejscach, które posiadają rozbudowane sieci wodociągowe, elementy armatury odpowiadają za bezpieczeństwo wszystkich użytkowników. W dużych budynkach powinny znaleźć się centralne węzły wyposażone w zawory odcinające. W domach mieszkalnych przeważnie wykorzystuje się proste elementy armatury, które cechują się niewielką średnicą nominalną.

Fot.: Dyanap/pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*