Kanapa z PRL-u – jaką wybrać?

Kanapa z PRL-u – jaką wybrać?
Aleksandra Tabak
Zobacz trendy!
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Powraca moda na styl PRL! Aranżacje nawiązujące do lat 60. i 70. są coraz milej widziane we współczesnych mieszkaniach. 

Elementem, który chętnie wprowadza się do wnętrz jest charakterystyczna dla PRL-u kanapa, sofa lub tapczan. Jak wybrać taką kanapę, aby stworzyć udaną aranżację?

Proste linie, funkcjonalność i wygoda – to cechy właściwe dla mebli z czasów PRL-u i dzięki tym cechom z powodzeniem wpisują się one także we współczesne wnętrza. Elementy z lat 60., 70. i 80. pojawiają się w aranżacjach jako motyw przewodni, nadając im charakterystyczny klimat PRL-u. Dodatki i meble z tego okresu możemy również spotkać w pomieszczeniach jako kontrapunkty połączone np. z nowoczesnym stylem lub komponenty uzupełniające w aranżacjach vintage, eklektycznych czy boho. 

Kanapa w stylu PRL – znów modna!

Współcześni projektanci coraz częściej doceniają specyficzny design okresu PRL. Prócz tego aktualne trendy na recykling, less waste i renowację starych mebli również przyczyniają się do powrotu mody z lat 60. I 80. w świecie wnętrz. Jednym z charakterystycznych elementów PRL-owskich pomieszczeń, na które jedni patrzą z nostalgią, a innym po prostu podoba się ich design, to kanapy, sofy i tapczany. Popularnością cieszą się zarówno nowe modele, stylizowane na miniony okres, jak również i odrestaurowane stare meble.

Kanapa w stylu PRL – jaką wybrać?

Chyba najbardziej charakterystycznym komponentem wnętrz z tamtego okresu, obok meblościanki i fotela na metalowych nogach, jest prosta kanapa z drewnianymi elementami. Można by powiedzieć – ikona PRL-owskiego designu. Podobna jest tzw. sofa klubowa o prostej formie, na smukłych drewnianych nóżkach – to również perełka lat 60. i 70., którą chętnie umieszcza się we współczesnych aranżacjach.

Często spotykane były również rozkładane sofy, tak zwane Amerykanki. Ta niewielka dwuosobowa sofa po rozłożeniu może dorównać rozmiarowi małżeńskiego łóżka. Taki funkcjonalny mebel sprawdzi się zwłaszcza w niedużych pokojach gościnnych – złożony nie zajmuje wiele przestrzeni, a w razie potrzeby może doskonale służyć jako miejsce noclegu dla gości.

Wyjątkowo ciekawym designem charakteryzuje się kanapa projektu Edmunda Homa, wyprodukowana w latach 60. To nadwyraz funkcjonalny mebel, który może służyć jako zgrabna dwuosobowa sofa ze stolikami w jednym – kanapa wyposażona jest w wysuwane drewniane boki, których w ciągu dnia używać możemy jako stoliki kawowe, zaś po rozłożeniu poduszek zamienia się w wygodny tapczan. 

Kanapy z PRL-u – do jakich wnętrz pasują?

Modele kanap z drewnianym stelażem, jak i klubowe sofy z lat 60. i 70. doskonale sprawdzą się nowoczesnych aranżacjach. Ich prosta forma z powodzeniem wpisze się we współczesne minimalistyczne aranżacje.

Kanapa w stylu PRL świetnie wkomponuje się również we wnętrza w stylu eklektycznym, gdzie miszmasz wpływów i konwencji jest szczególnie mile widziany. Prosty design jednego z głównych mebli, jakim jest kanapa, pozwoli na bardziej urozmaicone eksperymenty z dodatkami.

PRL-owska kanapa będzie trafionym wyborem w przypadku wnętrz vintage. W połączeniu z charakterystyczną komodą z lat 60. i 70. może stworzyć klimatyczną aranżację o wyrazistym stylu, w której poczujemy ducha czasu.

Zdj. główne: Call Me Fred/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*