Tymi kryteriami warto kierować się w wyborze łóżka

Tymi kryteriami warto kierować się w wyborze łóżka
Aleksandra Michaliszyn
Sypialnia
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Łóżko to bez wątpienia najważniejszy element wyposażenia sypialni. To, jakie łóżko wybierzesz, będzie miało ogromny wpływ na Twój komfort snu, a co za tym idzie – Twoje ogólne samopoczucie. Jak więc wybrać łóżko idealne? Podpowiadamy, jakimi kryteriami warto kierować się przy wyborze łóżka, aby spełniało ono wszystkie Twoje potrzeby. 

Wymiary łóżka

Jednym z najważniejszych kryteriów, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze łóżka, są jego wymiary. Pamiętaj, że łóżko musi być dopasowane zarówno do Twoich osobistych preferencji, jak i do możliwości Twojej sypialni. 

Dla własnego komfortu koniecznie zadbaj przede wszystkim o wystarczającą szerokość łóżka. Dla jednej osoby powinno być to co najmniej 80 centymetrów, a dla dwóch 140 centymetrów. Ogólna zasada jednak mówi, że im łóżko będzie szersze, tym wygodniejsze. Jeżeli zaś chodzi o długość łóżka, to powinna być ona co najmniej o 10 centymetrów większa niż wzrost właściciela łóżka. Standardowa długość wynosi jednak 200 centymetrów. 

Budowa łóżka

Przy wyborze łóżka z materacem do sypiali należy także uwzględnić jego budowę.  Jakie są jej najważniejsze elementy?

Stelaż łóżka

Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na sam stelaż łóżka. To w końcu na nim spoczywa materac – Ten element, mimo że jest niewidoczny, w dużej mierze odpowiada za Twój komfort. Mówi się, że najlepszym i najbardziej komfortowym rodzajem stelaża jest ten drewniany, najlepiej wykonany z lekkich listewek, na przykład brzozowych, które dopasowują się do kształtu ciała.

Wezgłowie

Warto zwrócić uwagę również an wezgłowie łóżka. Zastanów się, czy w ogóle go potrzebujesz, a jeśli tak, to jakie będzie najlepsze dla Ciebie. Kiedy najbardziej przyda się wezgłowie? Przede wszystkim wtedy, kiedy często czytasz lub oglądasz filmy w łóżku. Wezgłowie będzie wtedy idealnym wsparciem dla Twojej głowy oraz pleców. Ponadto wezgłówek może stać się też doskonałą dekoracją Twojej sypialni. 

Dodatkowe funkcje

Nowoczesne łóżka, które znajdziesz teraz w sklepach meblowych, mogą posiadać również przydatne dodatkowe funkcje.

Jedną z nich jest funkcja przechowywania. Możesz mieć pewność, że wybór łóżka z dodatkowym miejscem do trzymania rzeczy będzie bardzo wygodnym i praktycznym rozwiązaniem. 

Inną ciekawą propozycją jest łóżko z zamontowanymi lampkami w wezgłowiu. Dzięki temu będziesz mieć lampkę nocną zawsze pod ręką, a czytanie w łóżku będzie jeszcze przyjemniejsze. 

Zdjęcie główne: pexels.com/Jean van der Meulen

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak zaplanować oświetlenie w domu?
Jak zaplanować oświetlenie w domu?
Planowanie oświetlenia w domu powinno być traktowane tak samo poważnie, jak planowanie rozkładu mebli i innych elementów wyposażenia. Dobór lamp oraz ich rozmieszczenie należy starannie przemyśleć. Trzeba wziąć pod uwagę nie tylko ich praktyczne funkcje, ale także kwestie estetyczne. Dobrze zaplanowane oświetlenie podkreśli zalety pomieszczenia oraz zatuszuje jego mankamenty. Sprawi też, że domownicy będą też się po prostu dobrze czuć w danym wnętrzu.
Ostatnie wpisy