Jakie płytki wybrać do małej łazienki?

Jakie płytki wybrać do małej łazienki?
Maciej Budzyński
Łazienka
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Rynek obfituje w szeroki wybór płytek. Jak jednak wybrać te najlepsze do małej łazienki? Sprawdź, na co zwracać uwagę przy ich wyborze.

Kilka ogólnych zasad

Mała łazienka wymaga nieco nietypowych rozwiązań. Potrzebuje przede wszystkim optycznego poszerzenia. Przy planowaniu jej wystroju należy też uważać, by uniknąć uczucia przytłoczenia i chaosu. To prawdziwa sztuka minimalizmu. Poleca się przede wszystkim duże, ale proste płytki. Najlepiej sprawdzą się monochromatyczne, lekko połyskujące, ale niezbyt odważne kafelki. Dadzą one efekt świeżości i zapewnią wizualną przewiewność. Będą nienachalnym tłem dla reszty łazienki. Staraj się też oszczędnie kłaść jakiekolwiek akcesoria na podłogę. Mogą one zminimalizować pożądany efekt i przytłoczyć już na wejściu do pomieszczenia.

Korzystaj ze schowków

Przy planowaniu zakupów możesz wziąć pod uwagę możliwość zabudowania toalety. Wyłożona ceramiką wizualnie zmniejszy rozmiar wnętrza.

Drewnopodobne kafelki

Kafelki imitujące drewno są idealnym pomysłem na urządzenie małej łazienki. Jasne, duże płytki rozjaśnią pomieszczenie. Dzięki nim unikniesz klaustrofobicznego wrażenia.

Zwróć uwagę na wielkość płytek

Do podłóg w małych pomieszczeniach zaleca się wybieranie dużych, kwadratowych płytek o wymiarach minimum 60×60 cm. Ściany można natomiast wyłożyć ceramiką o podłużnych proporcjach. Dodatkowo poleca się łączyć płytki bezfugowo lub z jedynie wąską szczeliną.

Z połyskiem czy bez?

Dbanie o przestronność obejmuje także wybór między glazurą z połyskiem a matową. Poleca się przede wszystkim tę pierwszą, z uwagi na fakt, że odbijane od nich światło optycznie powiększa pomieszczenie. Sprawdzą się przede wszystkim na ścianach. Ze względów bezpieczeństwa na podłogi poleca się przede wszystkim gresy półpolerowane.

Na jakie kolory postawić?

Najlepszym wyborem będą jasne, białe płytki. Jeśli jednak wolisz pójść w nieco inną stronę, polecamy przede wszystkim chłodne barwy, takie jak błękit czy jasne odcienie szarości. Oprócz tego do małych łazienek świetnie wpasują się kafelki beżowe lub kremowe.

Nie wykładaj całej ściany

Ułożenie płytek do 2/3 lub do połowy ściany optycznie ją wydłuży. Łazienka będzie wyglądać na nieco wyższą, ponownie zyskując cenne wrażenie przestrzenności. W okolicach kabiny prysznicowej i za umywalką dobrze jest jednak wyłożyć ścianę do sufitu. Miejsca te są bowiem szczególnie narażone na zalanie. Nadmierna wilgoć w ich okolicach może skutkować zaciekami i rozwojem grzybów.

Kilka słów o dekorach

Dekory nie zawsze są najlepszym pomysłem w małych łazienkach. Trzeba bardzo uważać, aby nie przesadzić z ich ilością. Mogą łatwo przytłoczyć i zniwelować wrażenie przestrzenności. Dobrym pomysłem jest jednak umiejętne ułożenie ich w taki sposób, by optycznie podwyższyć lub poszerzyć pomieszczenie.

Zdj. główne: Steven Ungermann/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jakie przedmioty są niezbędne w jadalni?
Jakie przedmioty są niezbędne w jadalni?
Wyposażenie jadalni - klucz do stworzenia wyjątkowej przestrzeni. Odkryj, jakie elementy są niezbędne dla doskonałego wnętrza.
Ostatnie wpisy