Rolety, firanki, zasłony – czym udekorować okna?

Rolety, firanki, zasłony – czym udekorować okna?
Brygida König
Salon
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Dekoracja okna powinna zawsze pasować do reszty wnętrza. Czym się kierować i jak wybierać aranżację okna?

Czym się kierować podczas wybierania aranżacji okna?

Aranżacja okna powinna być dopełnieniem aranżacji wnętrza oraz musi być użyteczna, czyli pomocna w zachowaniu prywatności i służąca jako ochrona od nadmiernych promieni słonecznych. Dobrze dobrane dekoracje okienne świetnie podkreślą styl wnętrza i będą funkcjonalne.

O tym, co zostanie powieszone w oknie, powinno decydować to, co się znajduje za nim. Jeśli okno jest w silnie nasłonecznionym miejscu, warto zdecydować się na zasłony lub rolety, które zapobiegną nadmiernemu nagrzewaniu się pomieszczenia. Powieszenie gęstych firanek w oknie pozwoli na uniknięcie wścibskiego wzroku sąsiadów.

Wybierając dekorację do okna w domu, warto trzymać się kilku zasad:

  • długie i ciężkie zasłony należy wieszać tylko w dużych i wysokich pomieszczeniach. Zawieszone w niewielkich wnętrzach mogą je przytłoczyć;
  • dekoracje okienne drapowane, z falbanami lub z kokardami pasują tylko do stylu retro;
  • w nowoczesnych wnętrzach najlepiej sprawdzą się proste dekoracje okienne;
  • intensywne kolory w aranżacji okiennej przyciągają wzrok i stają się głównym elementem wystroju;
  • lekkie ażurowe zasłony i firanki nadają wnętrzu przestronności i lekkości;
  • aranżacja musi odpowiadać potrzebom danego pomieszczenia, np. w łazienkach warto zdecydować się na minimalny wystrój okna, ponieważ drapowane zasłony chłoną wilgoć.

Firanki i zasłony, czyli klasyczne rozwiązanie

W wielu mieszkaniach nadal królują klasyczne dekoracje okienne, czyli firany i zasłony. Wybierając je do wnętrza, należy kierować się kolorem ścian, stylem aranżacji pomieszczenia, a nawet jego nasłonecznieniem.

Wybór zasłon i firan ze względu na kolor ścian 

Coraz więcej dekoratorów wnętrz odchodzi od klasycznego rozwiązania, czyli koloru zasłon dobieranego do ścian. Do jasnych, neutralnych ścian coraz częściej wybierane są inne kolory, które pasują do reszty wnętrza. Dla osób, które preferują łagodny wystrój, najlepszym wyborem będą firany w kolorze beżowym, pastelowego różu lub bieli. Warto wybierać tkaniny strukturalne z połyskliwego materiału.

Pobierz kod osadzania

Wybór zasłon i firan pod kątem stylu wnętrza 

Zasłony i firany powinny współgrać z całym wystrojem wnętrza, a nawet stanowić jeden z jego elementów. Luksusowy charakter pomieszczenia podkreślają firany i zasłony z połyskującej tkaniny. Do wnętrza w stylu glamour najlepiej sprawdzą się firany i zasłony z dużą ilością zdobień.

Jeśli w pokoju znajdują się już mocne akcenty, np. meble lub dywan w wyrazistym kolorze, to dekoracja okna powinna być dla nich naturalnym tłem. Warto wówczas wybrać zasłony w neutralnych kolorach oraz białe firanki.

Wybór zasłon i firan pod kątem metrażu pomieszczenia

Kolorem można kształtować optycznie powierzchnię pomieszczenia, np. powiększając i eksponując jego atuty lub zmniejszając je optycznie.

Zasłony bez firanek 

Zasłony bez firan są opcją dla tych osób, które nie lubią klasycznych rozwiązań, a chcą mieć prywatność w swoim mieszkaniu. W ciągu dnia okna z takimi zasłonami mogą być odsłonięte i dzięki temu pomieszczenie zyskuje więcej światła.

Od kilku sezonów bardzo modne są zasłony w formie ciężkich kotar, które skutecznie chronią przed nadmiernym słońcem oraz przed wścibskimi spojrzeniami sąsiadów. Bardzo ciekawym i modnym rozwiązaniem są cienkie woalowe zasłony, które nadają pomieszczeniu lekkości.

Rolety 

Gdy nie ma karnisza, to świetnym rozwiązaniem są rolety. Spełniają one tę samą funkcję co zasłony – chronią przed wścibskimi spojrzeniami sąsiadów oraz nadmiernym nasłonecznieniem. W sklepach jest bardzo duży wybór różnych kolorów i wzorów. W zeszłym roku hitem wnętrzarskim były rolety z odważnymi nadrukami florystycznymi, rolety z naturalnych tkanin i rolety rzymskie.

Rolety rzymskie 

Od kilku lat niesłabnącą popularnością cieszą się rolety rzymskie. Dzięki odpowiednim mechanizmom można cieszyć się widokiem za oknem, aby w odpowiednim momencie go zasłonić. Rolety rzymskie występują w różnych wzorach i kolorach, dlatego bez problemu można je dopasować do wnętrza.

Aluminiowe lub drewniane żaluzje

Żaluzje aluminiowe są coraz rzadziej stosowane, zastępowane są przez ekologiczną wersję, czyli żaluzje bambusowe. Choć zapewniają prywatność i chronią przed nadmiernym promieniowaniem słonecznym, to bardzo łatwo osadza się na nich kurz i trudno je wyczyścić.

Materiałowe panele okienne

Panele okienne, zwane również ekranami okiennymi, są bardzo nowoczesnym rozwiązaniem. Coraz bardziej popularne są szerokie pasy tkaniny, które stanowią alternatywę dla zwykłych firanek i zasłon. Panele dostępne są w wielu różnych kolorach. Przypominają rolety rzymskie, lecz pozbawione są możliwości regulacji.

Nietypowe dekoracje

Gdy na oknie zostały zamontowane rolety, to warto zadbać o odpowiednią jego dekorację. Najlepiej na parapecie będą się prezentować żywe kwiaty, posadzone w donicach dopasowanych do stylu wnętrza. Na parapecie można ustawić rodzinne zdjęcia w ramkach lub ozdobne figurki. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak prawidłowo przechowywać narzędzia i żywność w betonowych schowkach ogrodowych
Jak prawidłowo przechowywać narzędzia i żywność w betonowych schowkach ogrodowych
Dowiedz się, jak zapewnić odpowiednie warunki dla narzędzi i produktów spożywczych w betonowych schowkach ogrodowych, aby uniknąć zepsucia i uszkodzenia.
Ostatnie wpisy