Jakie zabezpieczenia piwnicy wybrać?

Jakie zabezpieczenia piwnicy wybrać?
Justyna Fiedoruk
Wokół domu
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Piwnica to miejsce, w którym często trzymamy wartościowe przedmioty niemieszczące się w domu. Jak więc zabezpieczyć to pomieszczenie, by nie doszło do kradzieży?

Złodzieje bardzo chętnie włamują się do piwnic. Większość osób trzyma tam kosztowne przedmioty, jak np. rowery, hulajnogi, wiertarki, sprzęty AGD czy urządzenia do drobnych remontów. To wszystko ma sporą wartość, o czym od lat wiedzą włamywacze. Dlatego warto dołożyć wszelkich starań, by jak najlepiej zabezpieczyć swoją piwnicę i uchronić się przed utratą mienia. 

Kłódka? To popularny, jednak średnio dobry wybór

Kłódki to najpopularniejsze zabezpieczenia piwnic, szczególnie tych znajdujących się w starszym budownictwie. Trzeba jednak mieć świadomość, że taka za kilka czy kilkanaście złotych nie sprawi złodziejowi szczególnej trudności. Wystarczy kilka minut, by się z nią uporał i mógł się dostać do pomieszczenia. 

Jeśli chcemy użyć kłódek, to najlepsze będą trzpieniowe, które dość ciężko jest przeciąć. Powinny mieć niklowany korpus i trzpień ze stali nierdzewnej. 

Droższym, aczkolwiek skuteczniejszym rozwiązaniem są specjalne kłódki antywłamaniowe, które posiadają certyfikaty i patenty będące dowodem ich trwałości. 

Warto zainwestować w dobre drzwi

Większość osób mieszkających w blokach zostawia w swojej piwnicy drzwi, które były tam, gdy kupowali swoje lokum. To błąd, okazuje się bowiem, że są to często drzwi bez dobrych i mocnych zamków, dość cienkie i wbrew pozorom łatwe do otworzenia przez niepożądane osoby. 

Jeśli mamy zamiar trzymać w piwnicy cenne przedmioty, to warto zamontować w nich drzwi stalowe lub z litego drewna. Należy też zadbać o mocowanie drzwi, o czym też wiele osób zapomina. Na pewno konieczne jest osadzenie framugi we wpuszczonych w ścianę kotwach. Uwagę warto także zwrócić na szczelinę pomiędzy framugą a drzwiami. Chodzi o to, by była jak najmniejsza i nie dało się w nią nic włożyć, w szczególności łomu, który jest często używany przez złodziei do wyważenia drzwi. Dobrym pomysłem jest też metalowy próg. 

Mocne, profesjonalne zamki to podstawa

Oprócz dobrych, mocnych drzwi potrzebne są profesjonalne zamki. Dobrym rozwiązaniem jest zamontowanie dwóch, w tym centralnego. Mocne zamki będzie trudniej sforsować. Jest więc większa szansa, że złodziej zrezygnuje z włamywania się do piwnicy i będzie szukał miejsca, gdzie nie napotka tego typu trudności. 

Plusem są też wszelkiego rodzaju dodatkowe zasuwy oraz rygle. Warto pamiętać, że zamki użyte w drzwiach do piwnicy nie mają ładnie wyglądać, a być dobrym zabezpieczeniem. Eksperci zalecają nawet, by stosować te wyglądające na nieco stare, by zmylić złodzieja, że wewnątrz nie ma nic wartościowego.

Zdj. główne: iMattSmart/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak dopasować wymiar łóżka do sypialni?
Jak dopasować wymiar łóżka do sypialni?
Sypialnia to jedno z najważniejszych pomieszczeń w mieszkaniu, a łóżko to najważniejszy mebel. Jak dokonać najlepszego wyboru dla komfortu naszego snu?
Ostatnie wpisy