Dmuchane jacuzzi – jak działa i czy warto?

Dmuchane jacuzzi – jak działa i czy warto?
Bartosz Promiński
Zobacz trendy!
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Dmuchane jacuzzi jest dość nietypowym rozwiązaniem, a w Polsce raczej się o nim dużo nie słyszy. Warto jednak przyjrzeć się temu ciekawemu rozwiązaniu i ewentualnie rozważyć jego zakup.

Jaki basen zakupić? 

Pamiętaj, że marka ma znaczenie. W związku ze wzrostem popularności dmuchanych jacuzzi, wzrosła również ich produkcja i są one nieustannie udoskonalane. Wielu producentów stawia na szybką i tanią produkcję, co przekłada się na tańszy produkt końcowy, ale też na niższą jakość basenu, dlatego skup się na znanych i zaufanych firmach.

Trzeba też wybrać jacuzzi o odpowiedniej wielkości. Dla dwóch osób najlepsza będzie średnica 1,8 m – 1,9 m, dla trzech lub czterech 1,9 m – 1,95 m, a dla więcej niż czterech 1,95 m – 2,15 m. Są to wymiary dla okrągłych basenów, ale istnieją też czworokątne lub ośmiokątne. Pomyśl też o zapewnieniu odpowiedniej głębokości. Im głębszy basen, tym mniejsza będzie przestrzeń, ponieważ w głębszych wariantach nie potrzeba dużego pola, by woda przykryła Twoje ramiona.

Cena

Kupowanie taniego wariantu nie jest złe, jednak musisz mieć na uwadze, że taki basen będzie mniej wytrzymały i uboższy w funkcje. Jacuzzi ze średniej i wyższej półki są wykonane z trwalszego materiału, wyposażone w siedziska, dodatkowe akcesoria oraz posiadają masaż o większej mocy.

Jeśli chcesz więc kupić jacuzzi tylko dla swojej rodziny lub znajomych, by postawić je latem w ogrodzie, idealna będzie do tego tańsza wersja. Bardziej elegancki, trwalszy i pasujący nawet do wnętrz, będzie model droższy.

Ceny dmuchanych jacuzzi wahają się w przedziale od około 1 700,00 zł do 6 000,00 zł.

Koszty utrzymania

Oprócz zakupu basenu, trzeba brać pod uwagę koszty jego utrzymania, na które składać będzie się oczywiście woda i energia elektryczna, ale także filtry i chemia, która pozwoli ci utrzymać jacuzzi w czystości.

System masażu

Na system masażu składają się liczne otwory, umieszczone na dole ściany wewnątrz basenu. Włączenie urządzenia spowoduje wydmuchiwanie powietrza przez małe dziurki, które będą masowały Twoje ciało. Ponadto niektóre modele wyposażone są także w hydromasaż.

Często osoby, chcące zakupić jacuzzi, determinują jakość systemu masującego po ilości otworów, jednak w głównej mierze zależy to od siły urządzenia, które wydmuchuje powietrze. W związku z tym, dobierając odpowiedni sprzęt, zwróć uwagę na oba czynniki, tj. ilość otworów i siłę maszyny, która tłoczy powietrze.

Dodatkowe funkcje, akcesoria

Większość basenów z średniej półki będzie wyposażone w takie elementy, jak:

  1. Uzdatniacz wody – dzięki niemu woda w spa będzie miękka, zapobiegając tym samym osadzaniu się kamienia. Taka woda jest również zdrowsza dla Twojej skóry.
  2. System podgrzewania wody/termostat.
  3. Pompy filtrujące – dzięki nim do basenu będzie dostawało się mniej zanieczyszczeń.
  4. Elektroniczny panel sterowania – pozwala sterować temperaturą, najczęściej w granicach od 10 do 40 stopni.
  5. Mata – zabezpiecza dno jacuzzi przed uszkodzeniem.
  6. Pokrywa – sprawia, że do basenu nie dostaną się zanieczyszczenia z powietrza.
  7. Zagłówki, uchwyty na napoje.

Zachowanie czystej wody, konserwacja i pielęgnacja

Część zanieczyszczeń zostanie zniwelowana przez systemy filtrujące, które trzeba zmieniać raz na kilka miesięcy lub w zależności od eksploatacji. Nadto do wody powinieneś dodawać przeznaczonych do uzdatniania chemikaliów, jak chlor, który zapobiegnie rozmnażaniu się mikroorganizmów. Jeśli nie będziesz zapominał o zakrywaniu basenu pokrywą, woda dłużej pozostanie czysta.

Czy warto kupić dmuchane jacuzzi? Wady i zalety

Niewątpliwie pozytywnym aspektem dmuchanego jacuzzi jest możliwość jego transportowania. Nie ma więc problemu, by zabrać basen na wakacje tym bardziej, że łatwo się go rozkłada, a wymiany filtrów, czy podłączanie uzdatniacza i maszyny do tworzenia bąbelków nie jest skomplikowane. 

Wadą jest wielkość i głębokość jacuzzi. Na pierwszy rzut oka wydaje się duże, lecz kiedy będzie w nim kilka osób, np. 4, co daje 8 nóg, dla niektórych może to być niekomfortowe. Dodatkowo woda w wersji dmuchanej może się bardzo długo nagrzewać, a to wiąże się ze zwiększonymi nakładami pieniężnymi na energię elektryczną. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Poradnik, jak wybrać idealne ogrzewanie dla twojego ogrodu
Zdobądź wiedzę na temat wyboru idealnego ogrzewania dla ogrodu. Zrozum różne rodzaje, koszty, zalety i wady, aby cieszyć się ciepłem nawet w chłodne dni.
Ostatnie wpisy