Przecierane drewno w sypialni – jak zrobić taki efekt?

Przecierane drewno w sypialni – jak zrobić taki efekt?
Brygida König
Sypialnia
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Drewniane meble w sypialni nadają blasku i klasy. Jeśli chcesz odświeżyć swoje drewniane meble, to warto zrobić to przy pomocy popularnej metody przecierania.

Dlaczego warto postarzać meble?

Drewniane meble są trwałym i klasycznym rozwiązaniem, które nada każdemu wnętrzu elegancji. Dlatego, jeśli kolor mebli nie pasuje już do reszty wnętrza, to można je odnowić metodą przecierania. Dzięki temu drewniane meble zyskają nowy, modny wygląd.

Efekt postarzania można uzyskać na meblach z litego drewna, czyli z:

 • sosny,
 • brzozy,
 • dębu,
 • buku.

Aby zabieg postarzania był efektywny, należy postarzyć również okucia i uchwyty. W sypialni przecierane drewno możesz zastosować jako materiał szafki tuż obok łóżka, toaletki albo dodatków.

Jak postarzyć drewno za pomocą przecierania?

Postarzanie drewna metodą przecierki to przecieranie wcześniej pomalowanych wybranych miejsc na meblu. Do tej metody najczęściej używa się dwóch kontrastujących ze sobą odcieni farby. Efekt przecieranego drewna można uzyskać poprzez pomalowanie drewna na kontrastowy kolor, a następnie przetarcie go do litego drewna.

Przecieranie drewna krok po kroku

1. Dokładne oczyszczenie mebla

Najpierw należy bardzo dokładnie oczyścić mebel. Najlepiej jest go umyć ciepłą wodą z dodatkiem detergentu. Następnie należy odczekać, aż mebel wyschnie.

Jeśli mebel jest lakierowany, to należy zmatowić jego powierzchnię przy pomocy papieru ściernego.

2. Pierwsze malowanie 

Na oczyszczony mebel należy nałożyć najpierw ciemniejszą warstwę farby. Aby uzyskać bardziej naturalny efekt, warto pomalować farbą tylko te miejsca, które będą przecierane, czyli:

 • krawędzie,
 • okolice uchwytów,
 • kanty.

3. Nakładanie wosku

Gdy farba wyschnie, na miejsca, które będą przecierane, należy nałożyć świecową parafinę – wosk. Dzięki temu można szybciej zetrzeć wierzchnią warstwę farby.

4. Malowanie mebla drugim jaśniejszym kolorem

5. Przecieranie

 Gdy druga warstwa farby wyschnie, miejsca, w których znajdował się wosk, należy przetrzeć.

Wykonanie przecierki na bielonym meblu

Białe przecierane meble są modne od kilku sezonów. Takie meble pasują szczególnie do stylu prowansalskiego, rustykalnego i shabby chic.

Przecierka bielonego mebla krok po kroku

 1. Oczyszczanie mebla – najlepiej jest to zrobić za pomocą wody z dodatkiem płynu do mycia naczyń.
 2. Zmatowienie mebla – zmatowienie mebla jest niezbędne w przypadku mebli lakierowanych. Dzięki temu łatwiej nanieść nową farbę.
 3. W miejscach, w których będą przetarcia, należy nanieść rozwodnioną farbę do drewna w wybranym kolorze i pozostawić do wyschnięcia.
 4. Na pomalowane wcześniej elementy należy nanieść wosk – w formie preparatu zakupionego w sklepie lub przez potarcie zwykłą świeczką.  
 5. Nakładanie białej farby. Farbę można nałożyć w dwojaki sposób:
  1. nałożenie cienkiej warstwy farby na mebel,
  2. poprzez dokładne pokrycie mebla farbą.
 6. Gdy farba wyschnie, to można przystąpić do wykonywania przecierek, które należy zrobić za pomocą nożyka lub drucianej szczotki. Przecierki wykonuje się tylko w tych miejscach, w których wcześniej został nałożony wosk.  
 7. Na koniec należy wyrównać powierzchnię mebla za pomocą papieru ściernego.
 8. Ostatnim etapem jest zabezpieczenie mebla lakierem matowym lub półmatowym.  

Inne metody postarzania mebla

Szczotkowanie drewna

Szczotkowanie drewna jest metodą, która polega na „uszkodzeniu” wierzchnich warstw drewna za pomocą drucianej szczotki. Dzięki temu powstaną rysy i wyżłobienia. Następnie z powstałych wyżłobień należy usunąć kurz np. za pomocą odkurzacza. Ostatnim krokiem jest lakierowanie drewna.

Szarzenie drewna

Jeśli drewno straciło już swój dawny kolor, to warto przywrócić jego dawny blask za pomocą octu. Aby postarzyć drewno tą metodą, należy wełnę stalową (lub gwoździe) włożyć do słoika, zalać octem i pozostawić na kilka dni. Po tym czasie ocet zabarwi się na szaro. Następnie powstały płyn należy nałożyć na mebel za pomocą pędzla lub tamponu.

Barwienie kawą lub herbatą

Barwienie naparem z kawy lub herbaty to jedna z najbardziej naturalnych metod barwienia drewna. Aby uzyskać zadowalający odcień barwienia, należy kilka razy wetrzeć napar w drewno.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Pomysły na nowoczesne aranżacje pokoju niemowlaka
Pomysły na nowoczesne aranżacje pokoju niemowlaka
Urządzanie pokoiku dziecięcego to ważny moment w życiu przyszłych rodziców. Podpowiadamy więc, jakie kolory, akcesoria i meble wybrać, aby był on zarówno ładny i nowoczesny, jak i funkcjonalny.
Ostatnie wpisy