Pościel na zimę – jaka powinna być?

Pościel na zimę – jaka powinna być?
Kinga Sobczak
Sypialnia
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Wybór odpowiedniej pościeli na zimę może stanowić problem. Ważne jest to, żeby kołdra dostarczała optymalną ilość ciepła. Na co jednak zwrócić uwagę, żeby wybrać dobrą pościel? Przeczytaj nasz artykuł, żeby się dowiedzieć.

Rodzaj wypełnienia pościeli

Wypełnienie kołdry wpływa na jej właściwości cieplne, dlatego właśnie ono powinno być najważniejszy przy wyborze odpowiedniej pościeli. Najbardziej popularne wypełnienia to:

– puch. Pościel puchowa dobrze izoluje przed zimnem i jest lekka. Producenci oferują pościel, zwłaszcza kołdry, o różnej grubości i ilości zastosowanego puchu. Lepiej wybierać jest te wypełnione gęsim puchem, nie kaczym, ponieważ są bardziej wytrzymałe.

– pierze. To wypełnienie podobne do puchowego, jednak tutaj ptasie pióra połączone są z pierzem. Pościel z pierza jest cięższa, posiada także gorsze właściwości termoizolacyjne od tej puchowej.

– wełna. Pościel z tym wypełnieniem jest wręcz idealna na zimę. Najczęściej wykonywana jest z owczej wełny, dzięki czemu bardzo dobrze utrzymuje ciepło. Co istotne, taki typ pościeli pozwala skórze swobodnie oddychać oraz nie uczula, przez co polecany jest dla alergików.

– włókno poliestrowe. Taka pościel wypełniona jest skręconymi włóknami, które wewnątrz mają powietrzne kanaliki. To wypełnienie nie zapewnia jednak takiego ciepła jak kołdry z wełny.

– włókno bambusowe. To wypełnienie jest coraz bardziej popularne w ostatnim czasie. Pościel z tym wypełnieniem jest gładka, bardzo trwała i sprężysta. Wybór kołdry bambusowej pozwoli bardzo dobrze regulować temperaturę. To wybór dobry zarówno na zimę, jak i na lato.

Rodzaj materiału wykonania

Oprócz rodzaju wypełnienia, bardzo ważny jest także materiał, z jakich wykonane są poszewki na kołdrę i poduszki. Tu najważniejsze jest, żeby pościel była miła w dotyku i dobrze odprowadzała wilgoć. Biorąc te dwie rzeczy pod uwagę, najczęściej wybierana jest pościel bawełniana. Na rynku dostępne jest naprawdę wiele modeli w przystępnej cenie. Bawełna pozwala na zapewnienie dobrej cyrkulacji powietrza latem, więc to dobry wybór nie tylko na zimę.

Dla alergików najlepsze będą poszewki z lnu. Ten materiał jest bardzo trwały, poza tym, podobnie jak pościel bawełnianą, można stosować go przez cały rok. Z kolei na chłodne zimowe noce doskonale sprawdzi się także pościel flanelowa. Ten materiał zapewnia bardzo dobrą termoizolację. Flanela jest bardzo odporna i trwała. Na najniższe temperatury doskonała będzie oczywiście także pościel wełniana.

Jakie są rodzaje kołder?

Warto to wiedzieć, żeby móc wybrać odpowiednią pościel na zimę. W Polsce najczęściej stosowana jest skala sezonowa, która pozwala określić klasę ciepła kołder. Zgodnie z nią, kołdry dzieli się na:

– letnie – najlżejsze w użytkowaniu. Powinny mieć gramaturę wypełnienia od 500 do 1200 g, jednak jest to zależne od ich rozmiaru.

– zimowe – muszą gwarantować ciepło, z drugiej strony jednak nie powodować nadmiernego pocenia. Takie kołdry powinny mieć gramaturę wypełnienia od 1000 do 1800 g.

– całoroczne – to rodzaj kołder, który sprawdzi się idealnie zarówno na chłodne zimowe noce, jak i latem, kiedy temperatury są wyższe.

– podwójne – składające się z dwóch warstw oddzielnych kołder, połączonych ze sobą na stałe. Warstwy wytwarzają „komorę” powietrzną, zapobiegając utracie ciepła.

– „4 pory roku” – składają się z dwóch cienkich kołder, spiętych napami. Do dyspozycji mamy więc dwie lżejsze, letnie kołdry albo jedną cieplejszą, zimową.

Na zimę najlepiej jest wybrać typowo zimową kołdrę, podwójną albo „4 pory roku”.

Zdj. główne: NeONBRAND/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wybrać idealną umywalkę do Twojej łazienki – praktyczne porady i sugestie
Jak wybrać idealną umywalkę do Twojej łazienki – praktyczne porady i sugestie
Przeczytaj nasz praktyczny przewodnik po wyborze idealnej umywalki do łazienki. Odkryj funkcjonalne porady i sugestie, które pomogą ci zdecydować, jakie rozwiązanie będzie najlepsze dla Twojej przestrzeni.
Ostatnie wpisy