Pokój przedszkolaka – jak go urządzić?

Pokój przedszkolaka – jak go urządzić?
Marzena Wardyn-Kobus
Pokój dziecięcy
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Każdy rodzic wie, że wraz z rosnącym dzieckiem musi zmieniać się jego pokój. Dlatego, jeśli Twoja pociecha jest już dumnym przedszkolakiem, musisz dostosować pokój do jego potrzeb. Jak go urządzić?

Pokój przedszkolaka – ściany i podłoga

Czeka Cię remont pokoju przedszkolaka? Chętnie podsuniemy Ci kilka sprawdzonych tipów. Na początku porozmawiajmy o wykończeniu ścian. Zdecydowanie polecamy pomalowanie ich hipoalergiczną farbą, którą można zmywać. Jest to rozwiązanie bardzo praktyczne, gdyż przedszkolaki często wyrażają się artystycznie nie tylko na kartkach, ale też na ścianach. 

Jaki kolor ścian w pokoju przedszkolaka? Oczywiście taki, który przypadnie do gustu małemu lokatorowi. Warto jednak trzymać rękę na pulsie i np. na ściany w pokoju z oknem od strony północnej lepiej nie wybierać ciemnych kolorów, gdyż mocno przyciemnią całe pomieszczenie i może zachodzić konieczność włączania światła nawet w ciągu dnia.

Zastanawiasz się, czy dobrym pomysłem jest ułożenie wykładziny w pokoju przedszkolaka? Naszym zdaniem nie, gdyż będzie bardzo trudno utrzymać ją w czystości (ach, te rozlewające się soki i spadające na podłogę kawałki soczystego arbuza). Zdecydowanie lepszym pomysłem jest opcja: panele + niewielki dywanik. Panele łatwo utrzymasz w czystości, a niewielki dywanik przyda się do siadania na podłodze podczas zabawy.

Meble do pokoju przedszkolaka

Przede wszystkim należy pamiętać o tym, by dobrać wysokość mebli do wzrostu dziecka. W przypadku przedszkolaka najlepiej postawić na łóżko o długości co najmniej 160 cm. W pokoju powinna znaleźć się szafa (lub komoda) na ubrania, z której dziecko będzie mogło swobodnie korzystać. Przedszkolak lubi mieć wybór, więc samodzielny dobór garderoby sprawi mu dużo frajdy. Pamiętaj też o powieszeniu na ścianie półek na książki i drobne zabawki – dziecko musi móc swobodnie do nich sięgać. Dobrze jest też zastosować system pudełkowy – zabawki zbieramy do pudeł, które ustawiamy np. na regale. 

Przedszkolak lubi dawać upust swoim artystycznym zapędom, dobrze jest zatem wyznaczyć dla niego miejsce do tworzenia. Ustaw w pokoju stolik lub niewielkie biurko z krzesłem, postaw na nim pojemniki z różnymi przyborami do pisania i malowania, brokaty, kartki, kolorowy papier, klej itp. Tak urządzony kącik zachęca do zabawy, a właściwie do nauki przez zabawę.

Jak ozdobić pokój przedszkolaka?

Zainteresowania przedszkolaków zmieniają się dosyć szybko. Warto zatem urządzić pokój w sposób neutralny i nadawać mu charakter dodatkami. Jeśli w pokoju Twojej pociechy ściany są pomalowane na jednolity kolor, to masz spore pole do popisu. Polecamy podczas dekorowania skupić się właśnie na nich. Doskonałym pomysłem są naklejki na ścianę, które są dostępne w wielu wzorach, a przy tym są stosunkowo niedrogie. Jeśli teraz Twoje dziecko jest miłośnikiem „Psiego Patrolu” i zdecydujesz się na naklejki z dzielnymi pieskami, to ich wymiana np. za rok, gdy dziecko nieco już wyrośnie z tej bajki, nie będzie ani mocno kłopotliwa, ani kosztowna.

Super pomysłem jest też ozdobienie ścian ramkami, w których umieścimy prace przedszkolaka – taki zabieg to dodatkowy impuls dla dziecka do rozwijania umiejętności artystycznych.

Poza ozdobieniem ścian warto też dobrać kolorowe tekstylia – poduszki i zasłony z dziecięcymi wzorami dodadzą uroku.

Zdj. główne: KathrinPie/pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wybrać idealną baterię kuchenną? Poradnik dla początkujących
Jak wybrać idealną baterię kuchenną? Poradnik dla początkujących
Odkryj, jak wyselekcjonować najodpowiedniejszą baterię kuchenną dla Twojego domu. Zrozum różnice między rodzajami, dowiedz się, na co zwrócić uwagę przy wyborze i jakie cechy powinna posiadać idealna bateria.
Ostatnie wpisy