Malowanie boazerii ściennej – poradnik

Malowanie boazerii ściennej – poradnik
Brygida König
Pozostałe
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Boazeria ponownie stała się modna. Jeszcze do niedawna kojarzona była tylko z PRL-em, obecnie jest to jeden z najpopularniejszych trendów wykończenia ścian. Jak pomalować boazerię, aby stała się efektownym wykończeniem wnętrza?

Różne rodzaje boazerii

Nowoczesna boazeria nie przypomina w ogóle tej rodem z PRL-u. Współcześnie boazeria wykonywana jest z modnego forniru, surowych desek, paneli, MDF i PCV. Malowanie boazerii z każdego z tych materiałów wygląda inaczej. Dlatego do materiału należy dobrać farbę, którą zostanie pokryta powierzchnia. Do malowania boazerii z tworzyw sztucznych najlepsze są farby alkidowe i akrylowe.

Jaka farba najlepsza?

Wybór odpowiedniej farby do malowania boazerii jest połową sukcesu. Do drewnianej boazerii najlepiej sprawdzi się wysokiej jakości emalia akrylowa do drewna. Emalia jest farbą wodorozcieńczalną, czyli jest w pełni bezpieczna dla zdrowia. Farby te zapewniają bardzo dobre krycie, szybko schną i pozostawiają gładką powłokę. Przed użyciem emalii należy odpowiednio przygotować podłoże, aby zwiększyć przyczepność farby. Jeśli boazeria jest lakierowana, to należy zmatowić powierzchnię.

Drewnianą boazerię można pomalować każdą farbą do drewna. Jeśli efekt malowania ma być jak najbardziej naturalny, to należy pomalować ją transparentnym lakierem, olejem lub woskiem. Przeźroczysta powłoka zabezpieczy boazerię, nadając jej naturalności. Niestety ten sposób malowania boazerii uwypukla wszystkie jej niedoskonałości.

Czy można odnowić boazerię bez szlifowania?

Wbrew pozorom możliwe jest odnowienie boazerii bez szlifowania. Wystarczy tylko zastosować kredową farbę do boazerii. Produkt ten przeznaczony jest tylko do drewnianych boazerii i jest dość drogi (choć wart swojej ceny). Za pomocą farby kredowej można uzyskać dowolny efekt (cieniowania, przetarcia lub pełnego krycia). Farba ta bardzo szybko schnie i nie wymaga szlifowania podłoża.

Na jaki kolor pomalować boazerię?

Bardzo popularne jest malowanie boazerii na biało (optycznie powiększa pomieszczenie i nadaje mu lekkości). Kolor ten świetnie wpisuje się w styl skandynawski i rustykalny.

Boazerię można pomalować również na kolorowo, dzięki czemu można nadać wnętrzu niepowtarzalnego charakteru. Świetnie sprawdzą się do tego metaliczne oraz pastelowe kolory. W ostatnim czasie bardzo modnym trendem stało się malowanie każdej deski w innym odcieniu tej samej barwy – taka boazeria idealnie pasuje do monochromatycznych wnętrz.

Malowanie drewnianej boazerii krok po kroku

Malowanie drewnianej boazerii nie jest trudną ani pracochłonną pracą, można je przeprowadzić w jeden weekend.

1. Usuwanie elementów ściennych

Pierwszym etapem prac jest ściągnięcie wszystkich elementów znajdujących się na boazerii, np. obrazów i luster. Dobrym pomysłem jest również opróżnienie całego pomieszczenia z mebli, dywanów i innych sprzętów. Przed malowaniem należy również zabezpieczyć podłogę. Włączniki i kontakty warto wykręcić lub zabezpieczyć za pomocą taśmy malarskiej.

2. Mycie

Przed szlifowaniem należy bardzo dokładnie umyć boazerię przy pomocy wody i delikatnego detergentu. Dzięki temu można usunąć tłuszcz, brud i zalegający przez wiele lat kurz.

3. Szlifowanie boazerii

Jeśli boazeria będzie pomalowana zwykłą farbą akrylową do drewna, to należy zeszlifować warstwę lakieru, która się na niej znajduje. Najlepiej jest to zrobić za pomocą szlifierki połączonej z odkurzaczem (pozwoli to uniknąć nadmiernego sprzątania). Starą powłokę lakieru można usunąć również za pomocą drobnoziarnistego papieru ściernego.

Szlifowanie należy przeprowadzić bardzo dokładnie, aby lakier został w całości usunięty.

4. Odpylanie boazerii

Gdy boazeria zostanie zeszlifowana, to należy ją dokładnie odpylić przy pomocy odkurzacza. Jeśli znajdują się w niej jakiekolwiek ubytki, to należy je uzupełnić masą szpachlową do drewna.

5. Mycie boazerii

Po dokładnym odpyleniu należy przemyć boazerię samą wodą. Dzięki temu można usunąć z niej resztki kurzu.

6. Malowanie boazerii

Malowanie boazerii jest ostatnim etapem. Przed malowaniem należy zapoznać się z zaleceniami producenta – znajdują się na puszce z farbą.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wybrać idealne płytki cegłopodobne i garażowe do naszego domu?
Jak wybrać idealne płytki cegłopodobne i garażowe do naszego domu?
Odkryj różne rodzaje płytek cegłopodobnych oraz garażowych, które mogą odmienić wygląd Twojego domu. Zdobądź wiedzę jak podjąć najlepszą decyzję wyboru odpowiednich dla Ciebie płytek.
Ostatnie wpisy