Wiele osób staje przed dylematem, jaki rodzaj kuchni wybrać: otwartą czy zamkniętą? Jakie są wady i zalety każdego rozwiązania? Czym należy kierować się podczas wybierania kuchni?
Jeśli zastanawiasz się, jaką kuchnię wybrać, powinieneś wziąć pod uwagę:
Jeśli nie lubisz, gdy zapachy roznoszą się po całym domu, to powinieneś zdecydować się na kuchnię zamkniętą. Jeśli jednak chcesz mieć kuchnię otwartą, to musisz zakupić lepszy okap, który pochłonie wszystkie zapachy.
Jeśli nie masz i nie zamierzasz mieć dzieci, to świetnym rozwiązaniem będzie otwarta kuchnia z wyspą będącą jednocześnie barkiem. Otwartą kuchnię powinni wybrać również miłości przyjęć rodzinnych. Jeśli decydujesz się na otwartą kuchnię, to musisz zadbać o odpowiednią wentylację i okap.
>> Zobacz też: Kuchnia w kolorze taupe – naturalnie i modnie
Kuchnia otwarta jest bardzo modnym rozwiązaniem stosowanym w nowoczesnym budownictwie. Jest to must-have w małych mieszkaniach, w których należy stawiać na funkcjonalność pomieszczeń. W takich wnętrzach otwarta kuchnia często łączona jest z salonem lub przedpokojem. Dzięki temu wnętrze staje się przestronniejsze.
Otwarta kuchnia jest rozwiązaniem dla osób, które podczas domowych uroczystości chcą mieć stały kontakt z domownikami i gośćmi przy jednoczesnym gotowaniu lub przyrządzaniu napojów.
Jeśli kuchnia otwarta jest mała, to musi być urządzona bardzo funkcjonalnie bez zbędnych dodatków, które mogą stworzyć chaos. Lampy w takiej kuchni mogą oświetlać jednocześnie salon lub przedpokój – w zależności od tego, z jakim pomieszczeniem jest połączona kuchnia.
W otwartej kuchni należy bardzo dobrze przemyśleć rozmieszczenie szafek. Ponieważ jest mniej miejsca do przechowywania. Kuchnia musi być stylistycznie połączona z innym pomieszczeniem np. z salonem – tworząc jedno pomieszczenie z wydzielonymi strefami do gotowania i odpoczynku.
Wadą otwartych kuchni jest to, że nie ma możliwości przechowywania zbyt wielu sprzętów AGD. W takiej kuchni nie można zamontować długiego blatu roboczego i dużej wyspy. Kolejną wadą tego rozwiązania jest roznoszenie się zapachów po całym pomieszczeniu.
Posiadanie otwartej kuchni wymaga od domowników większej dyscypliny w kwestii porządku. Pełny zlew lub bałagan w części jadalnej może powodować dyskomfort.
Ten rodzaj kuchni nie jest tak popularny, jak kilka lat temu. Wydaje się, że zamknięta kuchnia ma więcej wad niż zalet, lecz może być także odwrotnie. Bardzo dużo zależy od upodobań całej rodziny.
Kuchnia zamknięta jest świadomym wyborem wielu osób. Ten rodzaj sprawdzi się u osób, które lubią gotować, lecz nie chcą być oglądane przez innych podczas tej czynności.
Kolejnym atutem zamkniętej kuchni jest to, że zapachy nie roznoszą się po całym domu. Ostatnią zaletą jest to, że dużo łatwiej można zaaranżować trójkąt roboczy.
Aby kuchnia zamknięta była w pełni funkcjonalna i wygodna w korzystaniu, musi mieć powierzchnię około 10 m2. Choć możliwości aranżacyjne będą ograniczone, to pomieszczenie będzie funkcjonalne. Kuchnia zamknięta z oknem jest optymalnym rozwiązaniem. Jeśli w kuchni nie ma okna, to warto zdecydować się na opcję otwartą.
Jeśli zamknięta kuchnia ma metraż około 15 m2, to warto zdecydować się na wyspę kuchenną. Będzie to dodatkowe miejsce do przechowywania. Jeśli chcesz zaprojektować taką kuchnię, to minimalna długość i szerokość takiego pomieszczenia powinna wynosić 3,8 m.
Kuchnia powinna być dopasowana do indywidualnych preferencji oraz metrażu pomieszczenia. Mała otwarta kuchnia sprawdzi się nawet na niewielkim metrażu, jeśli właściciele będą w niej sporadycznie gotować. Takie rozwiązanie sprawdzi się również, gdy w mieszkaniu mieszka niewiele osób. Zamknięta kuchnia jest dobrym rozwiązaniem, jeśli w domu mieszka dużo osób, które codziennie gotują.