Jak zaplanować oświetlenie w domu?

Jak zaplanować oświetlenie w domu?
Artykuł sponsorowany
Salon
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Planowanie oświetlenia w domu powinno być traktowane tak samo poważnie, jak planowanie rozkładu mebli i innych elementów wyposażenia. Dobór lamp oraz ich rozmieszczenie należy starannie przemyśleć. Trzeba wziąć pod uwagę nie tylko ich praktyczne funkcje, ale także kwestie estetyczne. Dobrze zaplanowane oświetlenie podkreśli zalety pomieszczenia oraz zatuszuje jego mankamenty. Sprawi też, że domownicy będą też się po prostu dobrze czuć w danym wnętrzu.

Rodzaje oświetlenia i ich funkcje

Niezależnie od rodzaju pomieszczenia, jego funkcji oraz rozkładu, jedno źródło światła to zwykle za mało. Choć w teorii znajdująca się na suficie duża lampa lub żyrandol zapewnia równomierne oświetlenie całego wnętrza, w praktyce nie wystarczy to, by zapewnić komfort podczas wykonywania każdej czynności. Dlatego warto mieć na uwadze koncepcję tzw. warstw światła. Zakłada ona podział jego źródeł na kilka kategorii, zgodnie z pełnioną przez nie funkcją.

W ramach tej koncepcji wyróżnia się:

  • Oświetlenie dzienne – czyli po prostu światło słoneczne wpadające zarówno przez okna, jak i szyby w drzwiach czy świetliki. Dostęp do niego ma duże znaczenie przy planowaniu ustawienia mebli.
  • Oświetlenie główne – jego funkcję pełnią przede wszystkim wspomniane już lampy sufitowe. W mniejszych pomieszczeniach jest to zwykle jeden plafon lub żyrandol; oświetlenie większych przestrzeni może wymagać użycia większej liczby elementów.
  • Oświetlenie funkcyjne (zadaniowe) – składają się na nie różnego rodzaju lampy podłogowe, stojące, biurkowe, nocne czy montowane na ścianach kinkiety. Ich zadaniem jest zapewnienie dobrego oświetlenia konkretnym obszarom, takim jak biurko, blat w kuchni, stół w jadalni czy okolice lustra w łazience.
  • Oświetlenie dekoracyjne (akcentujące) – jak sama nazwa wskazuje, ma na celu zaakcentowanie jakiegoś punktu i zwrócenie nań uwagi. Są to np. reflektorki umieszczane nad obrazami lub półkach z pamiątkami.


Planowanie oświetlenia – o czym należy pamiętać?

To, jakie źródła światła powinny znaleźć się w każdym pomieszczeniu, zależy nie tylko od jego przeznaczenia, ale również wielkości oraz kształtu. Trzeba wziąć pod uwagę również rozkład i liczbę włączników oraz gniazdek umożliwiających wygodne podłączenie wszystkich elementów.

Bardzo ważną kwestią jest też układ mebli. Wysokie szafy czy regały dzielące pomieszczenie na strefy są przeszkodę dla światła z centralnie umieszczonej lampy, tworząc mocno zacienioną strefę. Odpowiedni dobór źródeł światła koryguje ten efekt. Wiszący żyrandol do salonu można na przykład zastąpić plafonem, a jedną, dużą lampę – dwiema mniejszymi.

Wybrane źródła światła muszą być spójne z innymi elementami aranżacji wnętrza. Jeśli stawiasz na wystrój w stylu retro, poszukaj lamp inspirowanych klasykami wzornictwa. Z kolei w minimalistycznym lub loftowym pomieszczeniu lepiej sprawdzą się nowoczesne żyrandole LED, które podkreślą jego charakter. Modne obecnie abażury z rattanu, wikliny czy trawy morskiej będą za to świetnie wyglądać w aranżacjach boho lub wnętrzach skandynawskich.

Uwzględnij także specyficzne warunki, które panują w niektórych pomieszczeniach. Jest to szczególnie ważne przy wybieraniu oświetlenia do kuchni oraz łazienki. Umieszczane w nich lampy muszą być odporne na działanie wilgoci, bezpośredni kontakt z wodą oraz kurz i trudne do usunięcia zabrudzenia (jak tłusty osad w kuchni). Parametrem, na który należy zwrócić szczególną uwagę, jest klasa szczelności oprawy – IP. Dzięki niej określisz, czy wybrana oprawa na pewno sprawdzi się tam, gdzie chcesz ją umieścić.

Przy planowaniu oświetlenia warto czerpać inspiracje z profesjonalnych projektów oraz gotowych aranżacji różnych wnętrz. Pamiętaj jednak, że każde mieszkanie jest inne. Poszczególne pomieszczenia różnią się nie tylko kształtem czy układem, ale także potrzebami ich użytkowników. Dlatego tak ważne jest, by dbać przede wszystkim o dopasowanie oświetlenia do trybu życia oraz przyzwyczajeń domowników. Inaczej będzie bowiem wyglądać oświetlenie salonu pełniącego wyłącznie funkcję reprezentacyjną, a inaczej – takiego, w którym znajduje się także miejsce do pracy. Dobrze dobrane światło to gwarancja wygody w każdej sytuacji.


Zdjęcia: komfort.pl

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Czy ceramika jest odpowiednim materiałem na naczynia kuchenne?
Czy ceramika jest odpowiednim materiałem na naczynia kuchenne?
Zastanawiasz się nad wyborem naczyń do swojej kuchni? Dowiedz się więcej o ceramice, jej zaletach i wadach jako materiału na naczynia kuchenne, porównaj z innymi materiałami i podjęcia świadomą decyzję.
Ostatnie wpisy