Intensywne kolory ścian w sypialni – czy to dobry pomysł?

Intensywne kolory ścian w sypialni – czy to dobry pomysł?
Maciej Budzyński
Sypialnia
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Wybór koloru ścian w sypialni jest szczególnie ważny. Ma duży wpływ na nasze samopoczucie. Podpowiadamy, w jakich sytuacjach dobrym pomysłem jest sięgnięcie po intensywne barwy.

Zastanów się, czego potrzebujesz

Kolory ścian mają wpływ na nasze samopoczucie. Sypialnia jest kojarzona z relaksem i odpoczynkiem, co sugerowałoby, że najlepiej jest sięgnąć w niej po stonowane barwy. Chłodne, nieco blade kolory są gwarancją wyciszenia. Nie każdy musi być jednak zwolennikiem takiego rozwiązania. Niektórzy mogą zdecydować się na intensywne odcienie. Pobudzają one do pracy i uwolnią ukryte pokłady energii. Zwiększą prawdopodobieństwo, że obudzisz się w gotowości do działania. Wybór należy więc do Ciebie. Jeśli chcesz traktować sypialnię przede wszystkim jako miejsce odpoczynku i medytacji, lepiej sięgnij po pastelowe, subtelne odcienie.

Skoryguj wysokość mieszkania

Kolor ścian może służyć do wizualnego regulowania wysokości pokoju. Sypialnia utrzymana w jasnym tonie będzie wydawać się większa, niż jest w rzeczywistości. Stanie się rozświetlona i bardziej przestronna. Dodatkowo odcienie bieli i szarości dodadzą pokojowi elegancji.

Z drugiej strony można postawić także na intensywne, ciemniejsze ściany. Sypialnia będzie dzięki nim wydawać się bardziej przytulna i niższa. Takie silne barwy najlepiej jest przełamać kontrastującymi meblami. Rozjaśnią one nieco pokój i pozwolą uniknąć efektu przytłoczenia, o który nie jest trudno przy takim kolorze ścian. Intensywne tony sprawdzą się więc w większych pokojach, które potrzebują wizualnego obniżenia.

Jakie są zalety intensywnych kolorów?

Żywe kolory ścian są rzadziej wybierane niż klasyczne białe lub szare. Nie oznacza to jednak, że zawsze warto iść najprostszą drogą. Wiele osób nie zastanawia się, jak wiele możliwości odkrywa malowanie w intensywnych barwach. Jeśli kolor będzie nieco ciemniejszy, ułatwi zasypianie. Trzeba jednak uważać, by nie wybrać zbyt jasnego, jaskrawego tonu – efekt byłby wtedy odwrotny. Ponadto intensywne kolory świetnie sprawdzają się latem. Ciemniejsza, nasycona barwa, poprawi także jakość snu. Pokój będzie przypominał wtedy przytulną, ale chłodną jaskinię. Mimo wszystko należy przypomnieć, że żywe kolory powinny być wykorzystywane z rozwagą. Mały, wyposażony w ciemne meble pokój nie jest najlepszym kandydatem do przemalowania ścian na intensywny kolor. Natomiast wysoka, urządzona na jasno sypialnia skorzysta z wielu zalet kontrastującego, żywego koloru.

Zastanów się nad kompozycją

Intensywne kolory ścian mogą być świetnym pomysłem, jeśli będą dobrze współgrać z tonem Twoich mebli. Zastanów się, czy wybrane odcienie leżą po przeciwnej stronie koła barw. Uważaj, by ustrzec się przytłaczającego efektu. Zbyt intensywne połączenie może źle wpłynąć na odbiór sypialni. Skorzystaj z aplikacji na telefon, które pozwalają zwizualizować nowy wygląd pokoju. Upewnij się, że wszystko będzie zgrywać się tak, jak zostało to zaplanowane. Umiejętnie dobrane, kontrastujące barwy, z pewnością będą cieszyć oko, tworząc w sypialni interesującą kompozycję.

Zdj. główne: mark champs/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wybrać idealny apartament na wynajem na urlop?
Jak wybrać idealny apartament na wynajem na urlop?
Odkryj kluczowe aspekty do rozważenia podczas wyboru Twojego idealnego apartamentu na wynajem. Poznaj tajniki dobrego wyboru, aby Twój urlop był niezapomniany.
Ostatnie wpisy