Inspiracje do urządzenia mieszkania w stylu retro

Inspiracje do urządzenia mieszkania w stylu retro
Aleksandra Nowak
Wokół domu
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Moda jest kapryśna, zarówno jeśli chodzi o ubrania, jak i wystrój wnętrz. To, co do niedawna było obciachem i trafiało na śmietnik, teraz na nowo króluje w katalogach i inspiruje projektantów. Styl retro, opierający się na trendach z lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych ubiegłego wieku szturmem wdarł się na rynek meblowy, a perełki zachowane z czasów PRL-u są teraz cennym towarem. Polecamy kilka inspiracji do urządzenia mieszkania w tym właśnie stylu. 

Meble na nóżkach – ikona mieszkań w PRL

Najmodniejszym i najbardziej popularnym rodzajem mebli były pięćdziesiąt lat temu były modele na podwyższonych nóżkach. Sofy, fotele, komody, szafy i stoliki nocne musiały mieć pod sobą wolną przestrzeń. Może nie jest to najbardziej praktyczne, jeśli przychodzi do sprzątania, a zwłaszcza odkurzania podłogi, za to tworzy naprawdę ładny i ciekawy efekt. Obecnie meble w stylu retro są projektowane właśnie w taki sposób. Nowe sprzęty do domu stylizowane na modele sprzed lat to żadna nowość – w modzie każdy trend ma swój cykl życia i co jakiś czas odradza się, jak feniks z popiołów. Nowoczesne meble stylizowane na te, z okresu PRL-u mają ten plus, że można łączyć je z autentycznymi egzemplarzami z tamtego okresu. Dzięki temu wnętrze może być jeszcze bardziej oryginalne. 

Wykorzystuj to, co już masz  

Styl retro opiera się na trendach oraz elementach z przeszłości. Na pewno więc znajdziesz na strychu coś, co pochodzi z czasów, na które chcesz wystylizować swoje mieszkanie. Na przykład bardzo charakterystyczne w PRL-u musztardowe zasłony i długie do ziemi firanki lub stolik nocny, na którym w piwnicy stoi wiadro z resztką farby po remoncie. By urządzić mieszkanie w duchu PRL-u nie musisz wcale wymieniać całego wyposażenia. Kilka autentycznych akcentów z przeszłości odmieni nawet najbardziej nowoczesne wnętrze i doda mu retro pazura. Jeśli nie masz u siebie takich rzeczy, w domu rodziców czy dziadków z pewnością znajdą się pamiątki sprzed lat. Nawet drobne akcenty, takie, jak szklana ryba, która niegdyś zdobiła każdy telewizor, szklanki z koszyczkiem albo dywan w stylu perskim tchną we wnętrze powiew nostalgii. Nie cały dom musi być wyposażony w meble rodem z filmów o czasach komunizmu w Polsce.  

Retro w dosłownym wydaniu  

Styl retro odnosi się do przeszłości, nie tylko do czasów sprzed pięćdziesięciu, lecz nawet sprzed dwustu lat! Jeśli nie podoba Ci się styl PRL-u lub po prostu źle Ci się on kojarzy, styl Twojego mieszkania może odnosić się do rozmaitych epok, sięgających naprawdę wiele lat wstecz. W internetowym sklepie z antykami Rokaj znajdziesz mnóstwo ciekawych i naprawdę pięknych mebli, które można czasem nazwać wręcz dziełami sztuki. Pochodzą one z Francji oraz Włoch i zachwycą nawet najbardziej wymagającego znawcę. Poza meblami możesz kupić tam także rzeźby, które wspaniale ozdobią salon w stylu klasycznym czy glamour. 

Jednym czasy PRL-u kojarzą się z dzieciństwem, młodością, beztroską i pierwszym zakochaniem, innym z problemami i kryzysem ekonomicznym. Z tego powodu niektórzy chcą wracać do tych czasów nie tylko wspomnieniami, lecz także wystrojem mieszkania, z kolei starsze osoby wolą odchodzić od tego stylu jak najdalej. Czego by nie mówić o stylu wnętrz PRL-u – miały one swój klimat, czar i urok.

Zdj. główne: Radek Grzybowski/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*