Zadaszenie tarasu – jakie wybrać?

Zadaszenie tarasu – jakie wybrać?
Natalia Korzeniowska
Wokół domu
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Na dworze jest coraz cieplej, coraz więcej czasu spędzamy na balkonach i tarasach. Za kilka chwil przyjdą do nas upały i trzeba będzie pomyśleć nad osłoną przed słońcem. My podpowiadamy, jakie zadaszenie tarasu wybrać.

Czy zadaszenie tarasu jest konieczne?

Oczywiście, że nie. To, czy zdecydujesz się na zadaszenie tarasu, czy nie, zależy od Ciebie. Jeśli jednak planujesz spędzać dużo czasu na zewnątrz, może warto nad nim pomyśleć. Ostatnie lata przynoszą nam rekordowe upały, słońce może być niebezpieczne.

Zadaszenie tarasu bywa zbawienne. Ochroni przed mocnymi promieniami słonecznymi nie tylko nas podczas pracy czy spotkań towarzyskich, ale także meble ogrodowe przed deszczem czy wiatrem. Na rynku dostępne są bardzo ciekawe rozwiązania. Mnogość materiałów, z których można zrobić zadaszenie, oraz sposoby montowania ich, daje duże pole do popisu.

>> Zobacz też: Zielona ściana w salonie – postaw na naturę!

Markiza

Zdecydowanie najpopularniejszym zadaszeniem tarasu są markizy. Na rynku dostępne są dwa rodzaje markiz – sterowane elektrycznie za pomocą pilota i zwijane ręcznie. Te pierwsze są oczywiście dużo wygodniejsze w obsłudze. Niektóre z modeli są na tyle zaawansowane, że posiadają czujniki wiatru i słońca. Dzięki temu markiza sama się zwija, gdy wyczuwa zbyt duże podmuchy wiatru. Mnogość wzorów i kolorów także świadczy na ich korzyść, bo pozwala na idealne dopasowanie zadaszenia do wystroju tarasu.

Żagiel? Zasłona?

Kolejnym z popularniejszych sposobów ochrony przed słońcem na tarasie są zadaszenia z materiał. Tak zwane żagle mają sporo zalet. Zazwyczaj są dostępne w kształcie trójkąta, ale bez większego problemu znajdziesz prostokątne i kwadratowe. Żagle są bardzo proste w montażu – wystarczy końce przymocować do drzew lub specjalnych stelaży czy metalowych haków i gotowe. 

Ważne jest jednak, aby zwrócić uwagę przy zakupie, żeby żagiel był wykonany z porządnego, wodoodpornego materiału, który będzie odporny także na promienie słoneczne. Alternatywą dla żagli mogą być materiałowe zasłony, na przykład na drewnianym stelażu. Lekkie firany czy moskitiery nadadzą tarasowi romantycznego wyglądu. Rozwiązanie to ma jednak sporą wadę – będzie funkcjonalne jedynie podczas ciepłych, słonecznych dni. 

Drewno plus poliwęglan

Coraz więcej posiadaczy tarasów decyduje się na zadaszenie tarasu drewnem, tworząc tak zwane pergole tarasowe. Pole do popisu jest naprawdę spore, bo możemy wybierać spośród wielu rodzajów i kolorów drewna. Pełne zabudowanie będzie stabilną i ponadczasową, a w dodatku piękną osłoną przed słońcem, deszczem i wiatrem na lata. 

Wybierając ten sposób, musisz pamiętać o odpowiedniej impregnacji materiału. Odpowiednie środki chemiczne ochronią drewno przed wilgocią, promieniami słonecznymi oraz pękaniem. Jeśli jednak nie chcesz fundować sobie pełnego zabudowania drewnem, to mamy dla Ciebie rozwiązanie. Jest nim poliwęglan, który możesz położyć między belkami czy deskami. 

Poliwęglan to niezwykle lekki i trwały materiał. Pokryty jest jednostronną warstwą, która chroni przed promieniami UV, dlatego jest idealnym rozwiązaniem na zadaszenie tarasu. Na balkonie, na który pada duża ilość promieni słonecznych, warto położyć poliwęglan mleczny, dzięki czemu przestrzeń nie będzie się tak nagrzewać, ponieważ materiał będzie rozpraszać światło.

Aluminium

Poliwęglanem można także pokryć stelaż z aluminium. To rozwiązanie będzie na pewno szybsze, gdyż aluminium nie trzeba wcześniej impregnować. Materiał jest bardzo wytrzymały: niestraszny mu wiatr, deszcz czy nawet grad. Na rynku dostępne są także pergole w pełni wykonane z aluminium, z rozsuwanymi automatycznie lamelami – są one jednak zdecydowanie droższe niż wyżej opisane rozwiązania. 

Ogromnym plusem zadaszeń z aluminium jest to, że konstrukcja wykonana z tego materiału może funkcjonować jako wolnostojąca wiata lub może przylegać do fasady budynku, jeśli więc nie mamy tarasu jako takiego, możemy w zasadzie wybudować go sobie w dowolnym miejscu w ogrodzie za pomocą stelażu z aluminium. Wadą tego materiału jest fakt, że nie będzie współgrał ze wszystkimi stylami domów – najlepiej będzie wyglądał z tymi nowoczesnymi. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*